3 otázky pre herečku Cristinu Flutur

Postava Aliny vo filme Za kopcami bola jej vôbec prvou filmovou úlohou. Na festivale v Cannes za ňu tento rok získala Cenu pre najlepšiu herečku. Rumunka Cristina Flutur uviedla na Art Film Feste film, v ktorom debutovala.
Režisér filmu Za kopcami Cristian Mungiu bol na Art Film Feste v porote pred štyrmi rokmi. Odporúčal vám tento festival?
Dostali sme pozvánku a Cristian nám o Art Film Feste aj mieste, kde a koná, povedal pekné veci. Povzbudil nás, aby sme sem šli. Je dobré, že môžeme takto cestovať po svete a stretávať ľudí, lebo práve pre nich sa filmy robia. Bola som zvedavá, ako Za kopcami bude vnímať slovenské publikum. Chystáme sa aj na iné festivaly, ale začíname práve Art Film Festom. Doteraz sme boli len v Cannes.
Keď ste tu uvádzali film, povedali ste, že je trochu dlhý a náročný pre diváka. Prečo ste sa rozhodli pre svoj filmový debut práve v takom filme?
Pretože Christian je veľmi dobrý režisér a scenár sa mi páčil. Tak prečo povedať nie takejto príležitosti? Christian videl na internete moju fotografiu z divadla, v ktorom pracujem. Myslel si, že by som sa do jeho snímky mohla hodiť, tak ma zavolal na skúšku.
Predtým ste vo filme ani nehrali. Aký bol pre vás prechod z divadelných dosiek pred kameru?
Sú to odlišné formy hrania, ale emócie sú tie isté. Herec zostáva s postavou dňom i nocou. Ale mám pocit, že vo filme som sa cítila spontánnejšie. V divadle má človek viac času, aby v ňom postava rástla, ale vo filme na to nie je nijaký čas. Mala som pocit, že sa s postavou musím spojiť okamžite, lebo inak už na to vôbec nebudem mať šancu.