Nacisti vo vesmíre aj tínedžerky chytené v sieti. Art Film Fest ponúkne aj uletené filmy

Uvoľnia smiechom, napätím či filmovou krvou. Zaskočia upírskou inváziou alebo zaujmú experimentálnym spracovaním. Aj také filmy prinesú na 20. ročníku Art Film Festu už tradične divácky atraktívne sekcie Nočná prehliadka a Láska a anarchia.

Art Film Fest sa uskutoční od 16. do 23. júna v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne.

Filmy z Nočnej prehliadky sú už klasickou bodkou za každým festivalovým dňom. Pred polnocou prinášajú divákom rozptýlenie. „Miska váh sa tento rok zľahka prikloní viac k hororovému žánru a v noci potečie viac filmovej krvi a zaznie aj viac desivých zvukových efektov. Ale samozrejme ponúkneme aj komédiu či veľkolepé a kontroverzné akčné sci-fi,“ povedala zostavovateľka sekcie Ivana Petríková.

Ťahákom sekcie bude kultová americká hororová komédia Krotitelia duchov/Ghostbusters od režiséra, slovenského rodáka, Ivana Reitmana. Art Film Fest po prvýkrát na Slovensku uvedie túto legendeárnu snímku z roku 1984 v obnovenej premiére a v originálnom znení.

Film zobrazuje trio univerzitných parapsychológov, ktorí sa rozhodnú otvoriť si svoju vlastnú firmu s názvom Krotitelia duchov. Okamžite začínajú vyšetrovať záhadné udalosti v jednom byte. Ich objav šokuje všetkých, celý Manhattan je totiž preplnený démonmi a duchmi z iného sveta. „Verím, že pre generáciu mladých festivalových návštevníkov to môže byť úžasne zábavný objav, a pre tú, nie o mnoho staršiu generáciu to bude príjemný návrat do skvelých osemdesiatych rokov, k úžasným hercom ako Bill Murray či Dan Aykroyd,“ dodala Petríková.

Nezabudnuteľný a uletený hororový zážitok sľubuje aj americký film Chata v horách/The Cabin in the Woods. „Na jednej strane náš film funguje ako klasický horor, pri ktorom si dáte pukance a dívate sa, ako päť tínedžerov vyráža do lesa, kde si im prihodí niečo strašné. Ale je to tiež aj naša verzia tohto typu filmov. Čo znamená, že veci budú o čosi viac šialenejšie, než vôbec môžete očakávať. Ale predovšetkým to bude sranda,“ povedal režisér Drew Goddard.

Núdze nebude ani o sci-fi, a to v snímke Iron Sky. Na plátno prinesie príbeh o tom, že nacistická strana sa počas druhej svetovej vojny zachránila pred porážkou tým, že sa nechala vystreliť na Mesiac. Počas 70-tich rokov prísneho utajenia tu nacisti budovali gigantickú vesmírnu pevnosť s obrovskou armádou lietajúcich tanierov. Keď americký kozmonaut vystúpi zo svojho lunárneho modulu, mesačný Führer sa rozhodne, že veľkolepý moment na znovuovládnutie Zeme je už tu.

Táto dlhoočakávaná temná sci-fi komédia mala premiéru na tohtoročnom Berlinale a stala sa najväčším fínskym kasovým trhákom, ktorý bol sčasti financovaný svojimi fanúšikmi. Filmový soundtrack nahrala legendárna kapela Laibach.

Nočná prehliadka prinesie spolu sedem filmov a diváci sa dočkajú aj temného gotického príbehu mladého dievčaťa žijúceho na internátnej škole v snímke Denník nočného motýľa/The Moth Diaries či upírskeho hororu Stake Land o Amerike, ktorá sa stáva zatratenou zemou, pretože ju postihne epidémia zdivočelých beštií. Táto postapokalyptická roadmovie získala cenu divákov na filmovom festivale v Toronte 2012.  

Obľúbená sekcia Láska a anarchia sa tiež vymyká z hraníc „normálnych“ filmov. Mapuje najsúčasnejšie trendy nezávislej kinematografie. „Príznačná pre tieto filmy je originalita a chuť experimentovať,“ vysvetlil zostavovateľ sekcie Martin Ciel. „Tento rok prinesieme výnimočné diela, špeciálne zamerané na mladého diváka. V každom z prezentovaných filmov sú mladí hrdinovia, ktorí riešia vážne problémy – v Južnej Amerike, Európe či v Ázii. Sú to zväčša sympatické postavy, ktoré sa často až nevysvetliteľne dostávajú do dramatických situácií,“ povedal Ciel.  

Jednou z vlajkových lodí sekcie je holandský film Lena od talentovaného belgického režiséra Christophea van Rompaeya, ktorý zožal so svojim debutom Moskva, Belgicko mimoriadny úspech v Cannes. Tragikomická snímka o živote robotníkov v industriálnej oblasti belgického Ghentu bola v roku 2008 otváracím filmom Art Film Festu a osobne sa zúčastnil aj režisér.

Jeho nová snímka vyrozpráva príbeh obyčajného dievčaťa Leny, ktoré baví tancovanie a náhodný sex. To sa však zmení, keď začne chodiť s mladíkom a zoznámi sa s jeho zvláštnym otcom. Postupne sa dostáva do stále komplikovanejšieho kruhu chorých vzťahov, sexu a násilia. Film je autentickým a neprikrášleným pohľadom do života dnešných tínedžerov a ich problémov. Precízne namixovaný koktejl sociálnej drámy, psychodrámy, kriminálky a erotického žánru je vizuálne veľmi pôsobivý.

O tom, ako žije dnešná mládež, vypovie aj srbský film Klip/Clip. Výnimočný debut mladej srbskej režisérky Maji Miloš mal mimoriadny divácky ohlas na svojej premiére v súťaži festivalu v Rotterdame tento rok. Je príbehom Jasny, tínedžerky znechutenej nudným životom v rozpadajúcom sa srbskom meste. Nerozumie si s matkou, nebaví ju škola, zabíja čas sexom, drogami a alkoholom. Dynamický a znervózňujúci portrét premárnenej mladosti a hľadania svojho miesta je nakrútený veľmi moderne a extrémne. Niekedy sa dostáva na hranicu porna, inokedy sa stáva psychodrámou.

Sekcia Láska a anarchia predstaví deväť filmov. Veľmi zvláštnu skupinu ľudí, ktorí nahrádzajú mŕtvych priateľov či príbuzných, zobrazuje grécky film Alpeis/Alpy. Nebude chýbať ani výnimočný horor o anarchii v armáde s názvom Oddiel/ El páramo o malej vojenskej jednotke v kolumbijských horách, ktorej sa zmocní nevysvetliteľný amok, či mysteriózny príbeh mladej fotografky v mestečku v Andách, kde obyvatelia prestali rešpektovať čas vo filme Príbehy existujú len v pamäti/Histórias que só existem quando lembradas.

Art Film Fest 2012 – 20. Medzinárodný filmový festival Trenčianske Teplice/Trenčín

Organizátori: ART FILM, n.o., FORZA, a.s.

Spoluorganizátori: Mesto Trenčianske Teplice, Mesto Trenčín, Kúpele Trenčianske Teplice

Festival finančne podporil: Audiovizuálny fond

Generálni reklamní partneri: KOOPERATIVA poisťovňa Vienna Insurance Group, Privatbanka

Hlavní reklamní partneri: Omnia Holding SE, Slovnaft

Oficiálny prepravca: Lancia

Logistický partner: DHL

Cinepass pre študentov len za 5 EUR prináša Prvá stavebná sporiteľňa, a. s.

Reklamní partneri: TIPOS, Slovak Telekom, Penzión Baske, Cinemax, Forza CZ, Omnia Motors, Omnia 2000, DOMO Omnia, Omnia KLF

Oficiálni dodávatelia: značka Moët, festivalový kúpeľný hotel Pax, Esterle&Esterle, LampART, Stredná odborná škola polygrafická

Hlavní mediálni partneri: Rozhlas a televízia Slovenska, Pravda, Rádio FM, zoznam.sk

Mediálni partneri: televízia JOJ, Film Europe Channel, Central Europe Television, Rádio Europa 2, .týždeň, Eurotelevízia, Pardon, OK!, Kinečko, Kam do mesta, Focus, GONG SK, Boomerang Media, SITA, BlueSky, euroAWK, moviemania.sk

Partneri: Trenčiansky samosprávny kraj, Európska komisia – zastúpenie na Slovensku, Slovenský filmový ústav, Celtima SK, hotel Flóra, Bratislavské kultúrne a informačné stredisko