Prečo vidieť Nevyhnuté zabíjanie

Film Jerzyho Skolimowského Essential Killing bol jedným z najočakávanejších filmov na minuloročnom benátskom Lide. Samozrejme, ak pripomeniem iba niekoľko epizód zo života režiséra, niet sa čomu čudovať.
Nielenže sa herecky predstavil spoločne s Tadeuszom Lomnickým a Romanom Polanským v prelomovom filme Andrzeja Wajdu Nevinný čarodejovia, ale bol aj autorom scenára. Je spoluautorom scenára filmu Nôž vo vode, ktorý preslávil Polanského, hudobného skladateľa Krzysztofa Komedu a  patrí dodnes ku klasike filmovej dramatiky. Svojím debutom Rysopis sa výrazne predstavil ako režisérska osobnosť s mimoriadnym videním sveta.
Po filmoch Walkower, Bariera a Ruky hore odišiel pre cenzúru z Poľska, pracoval v Taliansku, Velkej Británii i v Spojených štátoch. Získal Zlatého medveďa v Berlíne, tri razy cenu v Cannes, za film Ferdydurke bol nominovaný na Zlatého leva v Benátkach. Po návrate do Poľska v roku 2008 nakrútil Štyri noci s Annou a film doma získal dve prestížne ceny – Orla za réžiu i kameru. Úctyhodná bilancia.
S kameramanom Adamom Sikorom nakrútil Skolimowski aj Nevyhnutné zabíjanie. Mimoriadnu hereckú príležitosť dostal vo filme Vincent Gallo, ktorý začínal v New Yorku v experimentálnej hudobnej zostave spolu Jeanom-Michelom Basquiatom a nakrútil okrem iného s Kusturicom Arizona dream…
Ťažko povedať či sa v prípade Essential Killing dá hovoriť o príbehu. Je to skôr epizóda, štylizovaná správa o posledných hodinách človeka. Už pre vynikajúcu dynamickú kameru si to nenechajte ujsť.
Peter Hledík
viceprezident Art Film Festu, riaditeľ Hercovej misie a Zlatej kamery