Najvykrádanejší superhrdina a iné slovenské filmy

Slovenská kinematografia sa prebudila. Niekoľko rokov to dokazuje aj sekcia Slovenská sezóna na Art Film Feste. ,,Tento rok zatiaľ nebolo veľmi z čoho vyberať. Slovenská sezóna uvádza tri hrané a štyri dokumentárne filmy,“ skonštatoval Miro Ulman, ktorý sekciu zostavil.

Premiéru mal doteraz Devínsky masaker. Reaguje na šokujúcu streľbu, ktorá inšpirovala režisérske duo Gejza Dezorz, Jozef Páleník. Pri filmovej reflexii dvojica využila dokumentárnu aj štylizovanú filmovú reč.

V premiére sa v kinách nakrátko objavil Čas grimás. Peter Dimitrov v ňom vyrozprával príbeh excentrického barokového sochára Františka Xavera Messerschmidta.

Posledným majoritne slovenským filmom, ktorý už má premiéru tento rok za sebou, je Marhuľový ostrov. Debut Petra Bebjaka je mozaikou lásky, vášne a smrti na pozadí problémov na národnostne zmiešanom území.

V premiére ponúkne Slovenská sezóna Art Film Festu dve časti cyklu autorských dokumentov Slovenské kino. Režisér Robert Kirchhoff uvedie svoj film Slovenské kino: Duch v stroji. ,,Na tomto filme je zaujímavé, že kameramanov spovedá Juraj Chlpík. Ten snímal Slepé lásky, ktoré slávili veľký úspech na festivale v Cannes,“ povedal Miro Ulman.

Druhou premiérou Slovenskej sezóny bude Slovenské kino: Jánošík – vykrádaný superhrdina. Režisérka Lenka Moravčíková – Chovanec sa nesústredila len na rôzne filmové interpretácie hrdinu opradeného mýtmi. Pozrela sa aj na minulý a súčasný ,,jánošíkovský“ folklór, medzinárodný rozmer historickej osobnosti aj na odkaz mladej generácii.

Ďalšia dvojica dokumentov je z cyklu Nechcené deti. Marek Šulík v snímke Chcela som byť matka sleduje príbeh matky, ktorá v pestúnskej starostlivosti vychováva dvoch bratov. V dokumente Povieme si to v nebi zaznamenáva Jaro Vojtek osudy rodiny, ktorá prijala zrakovo i mentálne postihnuté dieťa. Obaja dokumentaristi prinášajú silné príbehy.

,,Tento rok neuvádzame domáce filmy len v sekcii Slovenská sezóna. Dostali sa aj do medzinárodných súťaží Art Film Festu,“ uzavrel Miro Ulman.