Art Film Fest prichádza s lákavými programovými novinkami

Art Film Fest patrí k najvýznamnejším kultúrno-spoločenským udalostiam na Slovensku a aj tentoraz zabezpečí bohatú ponuku filmov, ktoré sa do našich kín väčšinou nedostanú. 

Ťažiskom festivalu sú už tradične dve súťažné sekcie. Medzinárodná súťaž hraných filmov sa orientuje na zaujímavé diela mladých filmárov, konkrétne na ich prvý, druhý alebo tretí celovečerný film. Celkovo pôjde o tituly, z ktorých viaceré už zožali úspechy na iných medzinárodných festivaloch, napríklad v Berlíne, Sundance či Locarne. O hlavnú cenu Modrého anjela a finančnú prémiu v kategórii najlepší film, réžia, ženský a mužský herecký výkon, bude súťažiť pätnásť filmov.

Divácky veľmi obľúbenou je Medzinárodná súťaž krátkych filmov. Zameriava sa na filmy všetkých žánrov s dĺžkou do tridsať minút. Prináša zaujímavý prierez výnimočných študentských prác i filmov vzniknutých v profesionálnych podmienkach. Ponúka možnosť spoznať diela mladých a nádejných tvorcov doslova z celého sveta. Na toho najlepšieho z nich čaká štatutárna cena Na ceste a finančná prémia. 

Looking for Eric_ZDROJ  WILD BUNCHOkrem súťažnej časti uvedie tohtoročný Art Film Fest jedenásť nesúťažných filmových sekcií. Tri z nich sú úplné novinky, ktoré prinesú filmové lahôdky z rôznych končín zemegule. Sekcia Island podľa Fridrikssona ponúka jedinečnú príležitosť bližšie sa zoznámiť s tvorbou  najvýznamnejšieho islandského a svetovo uznávaného režiséra, scenáristu a producenta. Niektoré jeho filmy sme už mali možnosť vidieť v našich kinách, alebo v televíznom klube, Art Film Fest však prinesie oveľa viac. „Sekcia predstaví Fridrikssonovu tvorbu od jeho začiatkov. Filmy, ktoré na Slovensku ešte uvedené neboli, prípadne sa už z distribúcie vytratili. Zámerom je, aby sme mohli vniknúť viac do podstaty jeho tvorby,“ vraví zostavovateľka sekcie Alexandra Strelková.

Ďalšou festivalovou novinkou, ktorá bude pre divákov určite veľkým lákadlom sú Prísľuby z Východu, zamerané na filmy z krajín východnej Ázie, ktoré sa u domáceho publika i kritiky stretli s nadšenými ohlasmi. Návštevníci budú mať jedinečnú príležitosť spoznať východoázijskú kinematografiu z inej strany a objaviť jej domáce hity od zatiaľ nám neznámych autorov. „Našou snahou bolo ukázať dravšiu, živšiu a snáď aj vášnivejšiu stránku východoázijských filmov, otvorenejšiu pre širšie publikum. Tvár, ktorú ukazujú najmä doma, pre ´svoje´ publikum,“ uvádzajú zostavovatelia sekcie Kristína Aschenbrennerová a Adrián Žiška.

Festival chce zaujať aj deti, a preto je súčasťou tohtoročného programu premiérovo ladená špeciálna sekcia Art Film Fest deťom: Václav Vorlíček uvádza svoje komédie a rozprávky. Pri príležitosti osemdesiatročného jubilea jedného z najznámejších a najpopulárnejších českých režisérov, uvedie Art Film Fest tri komédie a tri rozprávky, ktoré si osobne vybral sám režisér. Filmy, ktoré diváci poznajú väčšinou už len z televízie, si budú môcť pozrieť na veľkom plátne, samozrejme, za osobnej účasti tvorcu a niekoľkých hereckých protagonistov.

Football Under Cover_ZDROJ Flying Moon FilmproduktionFestivalová sekcia, ktorej obsahové zameranie sa každý rok mení, to je prehliadka s názvom Téma. Tentoraz sa bude nanajvýš aktuálne zaoberať futbalom a ponesie názov Futbal je náš život. Len pár dní pred začiatkom 18. Art Film Festu odštartujú v Juhoafrickej republike 19. majstrovstvá sveta vo futbale, čo je výborná príležitosť pozrieť sa na tento športový fenomén z pohľadu filmárov z celého sveta, od Argentíny až po Bhután. Návštevníci nepochybne ocenia snímku Looking for Eric režiséra Kena Loacha s Ericom Cantonom v hlavnej úlohe, The Football Factory režiséra Nicka Lovea, skúmajúci prepojenie futbalu a násilia medzi britskými hooligans alebo para-dokument Football Under Cover (réžia David Assmann a Ayat Najafi), zachytávajúci snahu o usporiadanie prvého ženského futbalového zápasu v Iráne. 

Vyhľadávanou sekciou Art Film Festu je Slovenská sezóna, ktorá prináša čerstvé novinky z domácej kinematografie. Okrem iných bude premiérovo uvedený nový bábkový film animátorky Kataríny Kerekesovej Kamene, muzikálová melodráma z prostredia kameňolomu, určená pre dospelého diváka. Ďalším titulom je koprodukčný dokumentárny film Vojnové hry režiséra Dariusza Jablonského o období studenej vojny a mužovi, ktorý zachránil Európu pred atómovým konfliktom. Divácky vďačnou bude aj premiéra komediálnej novinky režiséra Jozefa Paštéku Mŕtvola musí zomrieť s Miroslavom Nogom a Petrom Marcinom v hlavných úlohách. Zvláštne uvedenie bude mať dráma Dušana Trančíka Keď hviezdy boli červené pri príležitosti 20. výročia svojho vzniku. Ide o film, na ktorý sa v kontexte domácej kinematografie akosi neprávom pozabúda.

Svetla velkomesta_ZDROJ  MK2Novokoncipovaná sekcia Hviezdne spomienky nadväzuje na divácky vyhľadávanú prehliadku Kultový film, ktorá bola súčasťou festivalového programu po minulé roky. Tentoraz prinesie osem filmov rôznych žánrov, ktoré svojou kvalitou patria medzi dôležité diela svetovej kinematografie. „Každý titul zároveň predstavuje významné, časom preverené dielo, spojené s menami slávnych tvorcov a hviezdnych interpretov,“ dodáva Peter Nágel, zostavovateľ sekcie a riaditeľ festivalu. Po druhý raz predstaví Milan Lasica,  prezident festivalu, výber filmovej komediálnej klasiky To najlepšie z komédie. Na veľkom plátne si budú návštevníci môcť vychutnať Ninočku Ernsta Lubitscha, Raňajky u Tiffanyho Blakea Edwardsa alebo Svetlá veľkomesta Charlieho Chaplina. Pre filmových nadšencov, ktorým nerobí problém nočná návšteva kina, prinesie Nočná prehliadka aj tento rok zbierku nekonvenčných filmov, vymykajúcich sa kritériám artových i bežných distribučných titulov. Na filmy so špecifickým vyjadrovacím prístupom a interpretovaním príbehov sa zameriava výber filmov s názvom Láska a anarchia. Obľúbenou je aj sekcia Európske zákutia, ktorá ponúka príležitosť pozrieť si novinky  overených režisérov, alebo zaujímavých nováčikov z krajín, ktorých diela sa do bežnej distribúcie nedostanú. Najpozoruhodnejšie mimoeurópske snímky, ktoré vznikli počas uplynulých pätnástich mesiacov zasa uvedie sekcia Okolo sveta. Návštevníci sa môžu tešiť na novinky renomovaných režisérov a snímky čerstvo ocenené Oscarmi, Zlatými glóbusmi alebo cenami BAFTA.

Prestížne festivalové ocenenie Zlatá kamera za výrazný prínos do oblasti kinematografie bude udelené režisérovi Václavovi Vorlíčkovi a kameramanovi Stanislavovi Szomolányimu. Cenu Hercova misia si preberie a na Most slávy sa tento rok postaví významný český herec Josef Abrhám. 

Art Film Fest prinesie aj zaujímavú ponuku sprievodných filmových podujatí. Na mladých scenáristov a dramaturgov čaká osemdňový medzinárodný workshop MidPoint, na ktorom budú začínajúci európski filmári pod vedením skúsených domácich i zahraničných odborníkov zdokonaľovať svoje projekty. Pre producentov je zasa určený šesťdňový workshop MAIA. Pri príležitosti stého výročia narodenia Paľa Bielika, jednej z najvýznamnejších osobností slovenskej kinematografie, sa bude v spolupráci so SFÚ konať krst jeho monografie od Petry Hanákovej a premietne sa zreštaurovaná kópia filmu Kapitán Dabač.

Príjemný relax prinesú tradičné koncerty vo festivalovej kaviarni Kúpeľná dvorana v Trenčianskych Tepliciach s názvom Každý večer naživo s Oscarom Rószom. S festivalom sú už tradične spojené aj koncerty v Trenčíne, ktoré na tamojšom centrálnom námestí nebudú chýbať ani teraz.

Podobne ako predchádzajúci ročník aj 18. Art Film Fest sa bude niesť v duchu špecifického ideového vizuálu, ktorého podoba vzišla z verejnej súťaže určenej predovšetkým študentom umeleckých škôl.  Výberová komisia hodnotila viac ako 40 návrhov od dvadsiatky prihlásených subjektov a víťazom sa napokon stal Adrián Juráček z VŠVU (ateliér Grafického dizajnu prof. akad. mal. Stanislava Stankociho). Pri tvorbe vychádzal z témy sekcie Futbal je náš život. „Nechcel som ísť popisným spôsobom, preto som zvolil iba fragment, ktorý sa nachádza na futbalových štadiónoch. Je to informačná tabuľa zložená z jednotlivých lamiel, na ktorých sa animuje skóre, informácia či fotografia. Čierne a biele lamely sa pre ľudí stanú nositeľmi informácií o festivale. Ako podklad pod lamely je vždy použitá fotografia z filmov premietaných na Art Film Feste, ktorá dodáva vizuálu ľudský výraz,“ vysvetľuje autor Adrián Juráček.

Festivalové projekcie budú prebiehať v troch premietacích priestoroch v Trenčíne (CINEMAX Trenčín, Kultúrne a metodické centrum Ozbrojených síl Slovenskej republiky – ODA, ArtKino Metro) a v dvoch kinách v Trenčianskych Tepliciach (kino Prameň, kinostan Tatra banka cinema). Festivalové večery budú tento rok spestrovať dva autobusy Bažant kinematograf – jeden na Štúrovom námestí v Trenčíne a druhý v Trenčianskych Tepliciach.

Už po tretíkrát budú mať študenti do 26 rokov (narodení v roku 1984 a neskôr) možnosť navštíviť Art Film Fest zdarma. Stačí, ak v priebehu mája požiadajú o vystavenie cinepassu prostredníctvom vyplnenia jednoduchého registračného formulára na stránke festivalu. Všetkým zaregistrovaným študentom bude cinepass vydaný na registračnom mieste festivalu, pričom sa musia preukázať študentským dokladom (index, žiacka knižka, potvrdenie o návšteve školy, študentská karta ISIC a podobne). Od 19. 6. bude študentský cinepass v predaji v pokladniach festivalu za cenu 5 eur

—————————–

Art Film Fest – Medzinárodný filmový festival Trenčianske Teplice/Trenčín je realizovaný s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu a Programu Európskej únie MEDIA.   

Organizátori: ART FILM, n.o., Forza, a.s.
Spoluorganizátori: Mesto Trenčianske Teplice, Mesto Trenčín, Kúpele Trenčianske Teplice Mediálni partneri: Slovenská televízia, televízia Markíza, FilmBox, Televízia Central, Rádio Europa 2, Rádio Hit FM, Pravda, .týždeň, Markíza, Pardon, Cinemax, Kam do mesta, zoznam.sk, ISPA, SITA, Q-EX, Boomerang Media