Občan Havel bude na Art Film Feste spomínať na nežnú revolúciu!

Do festivalových kín sa dostane od amerického filmára českého pôvodu Jana Nováka a jeho syna Adama. Na konte majú už film z roku 2005, v ktorom rekonštruujú Havlovu cestu po republike v roku 1985, ktorá dala zabrať stovkám eštebákom a vyvolala sériu absurdných situácií, charakteristických pre kolabujúci komunistický režim.
Dokumentárna koláž zase rozpráva o Havlovom pôsobení v trutnovskom pivovare v polovici 70. rokov a pátra aj po okolnostiach vzniku Havlovej kultovej divadelnej hry Audiencia. Snímka je svedectvom o normalizačných absurditách, približuje metódy eštebáckych vypočúvaní, existenciu bytového divadla či incident okolo zadržanej dodávky s „protištátnou“ literatúrou. Obsahuje rozhovory s disidentami, bývalými policajtmi, zamestnancami pivovaru i známymi hercami, vrátane Jiřiny Bohdalovej.

Druhým titulom, ktorý exkluzívne premietnu na Art Film Feste, je americký dokumentárny film režiséra Coryho Taylora.
Chronologicky mapuje nežnú revolúciu v uliciach Prahy a Bratislavy a skúma škodlivé účinky takzvanej „gumovacej“ histórie. Pýta sa, prečo si dnes tak veľa z nás nechce pripomínať svoju komunistickú minulosť, a upozorňuje, že to má znepokojivý dopad na mladých ľudí.
Vo filme sú použité autentické rozhovory s disidentami, snímka je unikátna aj tým, že komentár k nej číta slávny herec Jeremy Irons.

———————————————————————————————————–

Organizátori: ART FILM, n.o., Produkčný dom FORZA
Spoluorganizátori:
Mesto Trenčianske Teplice, Mesto Trenčín, Kúpele Trenčianske Teplice
Festival sa koná s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky

Generálni reklamní partneri: AquaCity Poprad, zdravotná poisťovňa Dôvera Hlavní reklamní partneri: Omnia Holding, Tatra banka, Tauris, Stredoeurópska nadácia, Slovnaft Oficiálny prepravca: Lancia  Logistický partner: DHL Reklamní partneri: Provimi Pet Food, Dr. Max, Hotel Baske, AVI Studio
Oficiálni dodávatelia:
Hubert, Segafredo Zanetti SR, Philips, GS design, Parkhotel Baračka Slovenský film Vám prináša Zlatý Bažant
Hlavní mediálni partneri: Slovenská televízia, Pravda, Zoznam.sk, Boomerang, Žurnál Mediálni partneri: televízia Markíza, FilmBox, Televízia Central, Rádio Okey, Rádio Hit FM, Markíza, Pardon, Cinemax, Kam do mesta, port.sk, kedykam.sk, superobed.sk, ISPA, SITA, Q-EX, Trenčianske Echo