28. ročník na Slovensko opäť priniesol exkluzívne filmové premiéry.

Mesto Košice / 23. – 27. jún 2021 / 5. dní / 3 sekcie / 32 krajín / 47 filmov / 78 projekcií

Napriek obmedzeniam spôsobeným pandémiou vírusu Covid – 19, priniesol 28. ročník Art Film Fest divákom opäť exkluzívne filmové premiéry, ktoré aktuálne rezonovali vo svete, snímky ovenčené cenami z prestížnych festivalov, aj klenoty kinematografickej histórie. Výnimočnou udalosťou bola i projekcia prvého slovenského hraného filmu Jánošík s originálnym a v premiére uvedeným živým hudobným sprievodom Davida Kollara.

Fotogalérie

Copyright Art Film Fest, autori fotografií: Peter Stas, Lukáš Klimek, Marek Vavruš  a ďalší.

Záverečná tlačová správa

Nedeľou skončil päťdňový Medzinárodný filmový festival Art Film Fest 2021. Do Košíc priniesol desiatky svetových filmov, ale aj domácich premiér a hostí, ktorí ich festivalovému publiku osobne uviedli. Napriek ročnej prestávke diváci a diváčky na festival nezabudli, práve naopak. Množstvo vypredaných projekcií dokazuje, že záujem o sledovanie filmov v kine pretrval a nestratil na atraktivite.

V Medzinárodnej súťaži hraných filmov premietol Art Film Fest 9 snímok, spomedzi ktorých trojčlenná porota (Maja Hriešik, Natália Germáni, Tereza Nvotová) ocenila Modrým anjelom pre najlepší film švédsko-holandsko-francúzsku Rozkoš (Pleasure, 2021). Modrého anjela za najlepšiu réžiu získal srbský režisér Ivan Ikić za film Oáza (Oaza, 2020). Najlepší ženský herecký výkon podala švédska herečka Sofia Kappel v spomínanom filme Rozkoš (Pleasure, 2021) a najlepší mužský herecký výkon zase ruský herec Vladimir Onochov, predstaviteľ hlavného hrdinu filmu Ľoška – lovec veľrýb (Kitoboy, 2020). Porota sa rozhodla udeliť aj čestné uznanie. Za kameru filmu Pot (Sweat, 2020) poputuje do rúk poľského kameramana Michała Dymeka. Festival v spolupráci s TV JOJ každoročne vyhlasuje aj Divácku súťaž JOJ Cinema o najlepší dlhometrážny film. Víťaznou snímkou, ktorá získal najviac diváckych hlasov, sa stala komédia Superhit (Un triomphe, 2020), zaradená do nesúťažnej sekcie Panorama.

12 domácich filmov uviedla programová sekcia Slovenská sezóna a každé z jej premietaní sprevádzal úvod s delegáciou tvorcov aj diskusia po skončení filmu. Viaceré z filmov čaká po uvedení na Art Film Feste cesta kinami. Diváci a diváčky sa tak v najbližších týždňoch môžu tešiť na filmy Krajina ve stínu, Muž so zajačími ušami, Na značky!, The Sailor, Biela na bielej, Ubal a zmizni a To ta monarchia.

Na úvodnom ceremoniáli Art Film Festu bolo odovzdané ocenenie Hercova misia českému hercovi Petrovi Nárožnému, ktorého film Útek zo seriálu (Útěk ze seriálu, 1989) v rovnaký deň premietol. Cenu prezidenta festivalu získal in memoriam režisér a kameraman Jaroslav Siakeľ, jeden z tvorcov prvého slovenského celovečerného hraného filmu Jánošík (1921). Snímku festival premietol o deň neskôr na naplnenom nádvorí Katovej bašty, so živým hudobným sprievodom hudobníkov Davida KollaraTomáša Mutinu.

Počas Art Film Festu sa konal päťdňový workshop spriateleného online festivalu Azyl. 12 účastníkov a účastníčok vo veku 13 až 19 rokov nakrúcalo svoje vlastné filmy, ktoré v záverečný deň festivalu odpremiérovali pred festivalovým publikom. V priebehu najbližšieho týždňa budú všetky filmy, ktoré na workshope vznikli, zverejnené online na webstránke festivalu Azyl.

Program

Novinky a tlačové správy

Úspech Sofie Kappel na odovzdávaní švédskych filmových cien

V pondelok 24. januára sa vo švédskom Štokholme udeľovali výročné […]

Umelecký riaditeľ AFF Peter Nagel: Pán Prezident sa vráti

Pred tromi týždňami sme sa rozlúčili, popriali zaslúžený oddych a […]

Art Film Fest 2021 potešil fitloptami Centrum Liberta v Košiciach

Aj tento rok potešil Art Film Fest po skončení deti […]

Toto sú víťazi diváckych cien Art Film Festu 2021

Pani Lenka Kuzevičová sa stala vyžrebovanou víťazkou spomedzi divákov, ktorí […]

Skončil 28. Art Film Fest, záujem divákov prekvapil a potešil

Nedeľou skončil päťdňový Medzinárodný filmový festival Art Film Fest 2021. […]

Najlepším filmom Art Film Festu sa stala snímka Rozkoš

Na záverečnej tlačovej konferencii svojho 28. ročníka vyhlásil košický Art […]

Festivalová televízia

Art Film Fest 2021 – TV spot

ART FILM FEST 2021
prvý deň

ART FILM FEST 2021
druhý deň

ART FILM FEST 2021
tretí deň

ART FILM FEST 2021
štvrtý deň

Art Film Fest 2021 – aftermovie

Festivalové minúty RTVS

Rozhovory a reportáže

Art Film Fest 2021 – Záverečná tlačová konferencia

Art Film Fest 2021 – Rozhovor o filme „To ta monarchia“

Art Film Fest 2021 – Rozhovor o filme „Ubal a zmizni“

 

Porota

Medzinárodnej súťaže hraných filmov

Maja Hriešik, Foto: Izabela Zając

Maja Hriešik

Maja Hriešik sa narodila v Srbsku, vysokoškolské vzdelanie získala v Bratislave, kde aj tvorivo pôsobí. Absolvovala štúdium estetiky na Univerzite Komenského a štúdium divadelnej réžie na VŠMU. Ako režisérka, dramaturgička či kurátorka sa venuje tancu, filmu a komornej opere. Spolupracovala so slovenskými a českými nezávislými zoskupeniami, ako kurátorka či režisérka tiež s hudobnými a divadelnými festivalmi. Ako autorka aj režisérka sa podieľala na viacerých televíznych či rozhlasových projektoch a ako dramaturgička na hraných i dokumentárnych filmoch, okrem iných aj na historickej dráme Amnestie (2019) či aktuálne nakrúcanom dokumente Šťastný človek.
Tereza Nvotová autor fotky Miro Nôta

Tereza Nvotová

Režisérka Tereza Nvotová je absolventkou pražskej FAMU a svojím celovečerným hraným debutom Špina (2017) zaujala nielen doma, ale aj na viacerých svetových festivaloch, vrátane tých v Rotterdame, Káhire, Santa Barbare či Karlových Varoch. Dohromady snímka získala počas svojej distribúcie po svete viac ako 20 ocenení. Nvotová má však na svojom konte aj viacero úspešných dokumentov, vrátane filmu Mečiar (2017), ktorý sa v roku svojho uvedenia stal najnavštevovanejšou dokumentárnou snímkou v slovenských kinách. V súčasnosti tvorkyňa dokončuje svoj druhý celovečerný film Svetlonoc v slovensko-česko-francúzskej koprodukcii.
Natália Germáni, Foto: Kristiana Kóňa

Natália Germáni

Natália Germáni vyštudovala herectvo na VŠMU v Bratislave a už počas štúdií účinkovala vo viacerých divadelných inscenáciách našich najväčších scén. Skúsenosti získala aj v televíznej produkcii, objavila sa v seriáloch Divoké kone, Panelák či Dr. Ema. Za hlavnú úlohu vo filme Amnestie (2019) bola nominovaná na národnú filmovú cenu Slnko v sieti a na svojom konte má aj hlavnú rolu v českej rozprávke Princezná zakliata v čase (2020), ktorej pokračovanie by mala nakrútiť tento rok. V kinách ju najbližšie uvidíme v romantickej komédii Láska hory prenáša a vo filme Svetlonoc Terezy Nvotovej.