21. ročník AFF – špeciálna pamiatka Júliusovi Satinskému

Jadro 21. ročníka Art Film Festu bolo situované v meste Trenčín. Vo Festivalovom parku v Trenčianskych Tepliciach vlastnoručne pripevnili mosadzné plakety – slovenská herecká legenda Martin Huba a svetová herečka zo Slovenska Barbora Bobulova. Hercovou misiou si Art Film Fest uctil aj majstrovstvo Júliusa Satinského. Pri príležitosti 10. výročia od úmrtia tohto nezabudnuteľného herca mu ako poctu venoval aj špeciálnu programovú sekciu, do ktorej vybral snímky prezident festivalu Milan Lasica.

Copyright Art Film Fest, autori fotografií: Radovan Stoklasa, Matej Kukučka, Ctibor Bachratý.

Modrý anjel za najlepší film
Hodiny harmónie, r. Emir Bajgazin
Cena pre producenta: Anna Katchko

Modrý anjel za najlepšiu réžiu
V rozpuku, r. Nana Jekvtimišvili, Simon Gross

Modrý anjel za najlepší ženský herecký výkon
Lika Babluani, V rozpuku

Modrý anjel za najlepší mužský herecký výkon
Ercan Kesal, Pleseň

Zvláštne uznanie
Zlatá klietka, r. Diego Quemada-Diez
Vojačka, r. Daniel Hoesl

Film Europe Award
Môj pes Killer, r. Miry Fornay

Modrý anjel za najlepší krátky film
Realita 2.0, r. Victor Orozca Ramirez

Zvláštne uznanie pre krátky film
Rieka, r. Tarquin Netherway

Zvlášne uznanie pre krátky dokumentárny film
Príbeh pre Modlinovcov, r. Sergio Oksman

Ocenenie Hercova misia za mimoriadny prínos hereckému umeniu
Martin Huba
Július Satinský – pamätná tabuľa (2002-2013),
Barbora Bobulova

Ocenenie Zlatá kamera za výrazný prínos do oblasti kinematografie
Juraj Herz
Ulrich Seidl

Hlavná porota
András Muhi
Pamela Pianezza
toma Peiu
tristan Priimägi
Mira Staleva

Porota krátkych filmov
Alexej Dmitrijev/Alexei Dmitriev
Jiří Flígl
Maria Östbye

Najlepší film

Hlavnú cenu Art Film Festu, Modrého anjela za najlepší film, získal film Hodiny harmónie/Uroki garmoni kazašského režiséra Emira Bajgazina. Príbeh chlapca, ktorý sa odváži vzoprieť násiliu, čo môže priniesť jeho záhubu, je namierený proti vzrastajúcej brutalite verejného života.

Päťčlenná medzinárodná porota na čele so známym maďarským producentom Andrásom Muhim udelila snímke prvenstvo za jej vynikajúci estetický príspevok k súčasnej svetovej kinematografii. „Emir Bajgazin nakrútil film, ktorý je zrelým, prekvapivým a vyrovnaným pohľadom na fungovanie mechanizmov moci v ľudskom spoločenstve,“ zdôvodnila porota. Je vyrozprávaný pomocou dômyselnej mozaiky scén strohých obrazov a symbolických sekvencií zo zvieracej ríše.

Ide o vôbec prvý kazašský film, ktorý bol vybraný do hlavnej súťaže Berlinale, kde získal Strieborného medveďa za „výnimočný umelecký prínos“.

Snímka si  z Art Film Festu odnáša aj Cenu primátora Trenčianskych Teplíc „za veľmi presvedčivé vykreslenie stretu jedinca s mechanizmom marginalizácie násilia.“

Najlepšia réžia

Modrý anjel za najlepšiu réžiu poputoval do rúk gruzínskej režisérky Nany Jekvtimišvili a nemeckého režiséra Simona Grossa za film V rozpuku/ Grzeli nateli dgeebi.

Porota udelila ocenenie filmu za „úžasnú spoluprácu, pri ktorej sa inteligentne snúbia vynikajúca kamera, skvelé herecké výkony, práca so zvukom a silný príbeh, a vytvárajú strhujúcu ságu o dospievaní zasadenú do nesmierne silného filmového univerza.“

Príbeh sa vracia do roku 1992. Sovietska éra sa skončila, Gruzínsko sa o seba musí postarať samé. V Abcházskej provincii zúri občianska vojna. Pre štrnásťročné priateľky Natiu a Eku sa končí detstvo a začína predčasná dospelosť. Chaos, neistota a strach z budúcnosti ich sprevádzajú každý deň.

Herečka Lika Babluani z tejto snímky si z Art Film Festu odnáša Modrého anjela za najlepší ženský herecký výkon. „Skláňame sa pred novým veľkým hereckým talentom, ktorý už v takomto mladom veku dokázal nesmierne zapôsobiť svojimi schopnosťami, intuíciou a inteligenciou.,“ odôvodnila Hlavná porota Art Film Festu.

Najlepší mužský herecký výkon

Modrý anjel za najlepší mužský herecký výkon získal herec Ercan Kesal  „za emocionálne a technicky dokonalé a komplexné zosobnenie zložitej dramatickej postavy“ vo filme Pleseň/Küf režiséra Aliho Aydina.

Turecký herec stvárnil vdovca Basriho, ktorý každý deň prejde mnoho kilometrov peši a kontroluje stav starých koľajníc. V myšlienkach sa neustále vracia k svojmu synovi, ktorého pred osemnástimi rokmi ako študenta uväznila polícia za údajné protivládne aktivity a odvtedy ho už nikto nevidel.

Zvláštne ocenenie

Zvláštne uznanie poroty získal rakúsky film Vojačka Jana/Soldate Jeannette „za silné vizionárske a imaginatívne dielo sľubného debutujúceho režiséra Daniela Hoesla.“ Rozpráva o  Fanni, ktorá má už po krk konzumného života a odíde z mesta a o Anne, ktorá má už dosť driny s ošípanými, preto opustí farmu. Obe ženy priťahuje odlišnosť a rozhodnú sa pre novoobjavenú slobodu.

Snímke putuje aj Cena primátora Trenčína „za odvahu realizovať film nekompromisným nezávislým štýlom a s výrazným, nezameniteľným autorským rukopisom.“

Ďalšie Zvláštne uznanie poroty si z Art Film Festu odnáša mexicko-španielsky film Zlatá klietka/La jaula de oro režiséra Diega Quemada-Dieza „za odvážne a originálne uchopenie príbehu, réžiu, herecké výkony a produkciu v debutovom celovečernom filme.“ Zobrazuje troch tínedžerov z guatemalských slumov, ktorí sa vydajú na dlhú a strastiplnú cestu za lepším životom do vysnívanej Ameriky. Film mal svetovú premiéru v Cannes v sekcii Un certain regard, kde získal ocenenie A Certain Talent s prihliadnutím na výkony mladých nehercov.

Za mimoriadny tvorivý čin mladého slovenského filmového tvorcu, ktorý získal uznanie v zahraničí, udeľuje ako spoločnú aktivitu Cenu Film Europe multimediálna spoločnosť Film Europe spolu s Art Film Festom snímke Môj pes Killer režisérky Miry Fornay. Film o mladom skinhedovi Marekovi má už na konte – ako vôbec prvý slovenský film – prestížneho Tigra z festivalu v Rotterdame. „Pre mňa je tento film okrem hlavnej témy rasizmu aj o snahe prežiť a niekam patriť. Hlavnou hybnou emóciou filmu je hanba, ktorá nenápadne zachvacuje hlavného introvertného hrdinu a je absurdnou podstatou rasizmu,” povedala režisérka.

V Medzinárodnej súťaži hraných filmov sa o ceny Art Film Festu „popasovalo“ 11 filmov.

Krátke filmy

Modrého anjela za najlepší krátky film si „vybojoval“ animovaný film Realita 2.0/ Reality 2.0 mexického režiséra Victora Orozca Ramireza. „Začína to cestou autobusom a najrôznejšími vecami, ktoré vidno z okna. Potom počuť príjemný hlas milého pána a pripadáme si ako dieťa počúvajúce rozprávku na dobrú noc. Film však nie je o pekných veciach, rozpráva o krvi, násilí a smrti. O každodenných veciach. O realite,“ zdôvodnila trojčlenná medzinárodná porota Medzinárodnej súťaže krátkych filmov.

Zvláštne uznanie si odniesla krátka austrálska snímka Rieka/The River režiséra Tarquina Netherwaya. „Voda môže tiecť, ale aj naraziť,“ okomentovala porota film o votrelcoch, vode, deťoch v tichej štvrti a malej rieke, ktorá preteká mestom.

Ďalšie Zvláštne uznanie získal krátky dokumentárny film Príbeh pre Modlinovcov/A Story for the Modlins brazílskeho režiséra Sergia Oksmana. „Režisér si požičiava myšlienku Albrechta Dürera a v podobe démonickej rodiny zobrazuje troch moderných jazdcov Apokalypsy. Tento film má všetko: je hrôzostrašný, nádherný, znepokojujúci aj prekvapivý,“ zdôraznila porota.

V Medzinárodnej súťaži krátkych filmov sa nachádzalo 38 snímok z celého sveta.

Hercova misia

Martin Huba

Viac ako 150 filmových, televíznych a divadelných postáv nesie jeho tvár i dušu. Jeden z najvýznamnejších slovenských hercov Martin Huba sa stal počas úvodu Art Film Festu novým laureátom ocenenia Hercova misia. Dnes popoludní vlastnoručne pripevnil mosadznú plaketu so svojim menom vo Festivalovom parku v Trenčianskych Tepliciach a tlieskali mu pri tom stovky filmových fanúšikov.

„Je pravda, že osud bol ku mne v divadle aj vo filme bol taký milosrdný a priaznivý, že nech by sa mi už udiala akákoľvek krivda, musím byť len vďačný za to, aké výnimočné úlohy som mohol stvárnil,“ povedal Huba. „Zvykne sa hovoriť, že hercova cesta sa meria na tú pred Hamletom a tú po Hamletovi. Podarilo sa mi zahrať všetky vysnívané postavy. Ale herec keď má povedať svoju najobľúbenejšiu postavu, je v rozpakoch, že spomenie jednu a druhú urazí. Aj keď, samozrejme človek má svoj vnútorný rebríček,“ dodal. A pre poverčivosť si nechal svoje ďalšie umelecké sny pre seba. „Zvyknú sa totiž plniť práve tie nevypovedané sny,“ vysvetlil s úsmevom.

Charizmatický herec, ktorého posledné tvorivé obdobie je časom umeleckej zrelosti a skutočného hereckého majstrovstva, zdôraznil, že hercova profesia je závislá od rôznych šťastných zhôd okolností.  „Je mnoho ľudí, ktorí by si zaslúžili oveľa veselší a krajší osud na hereckej púti a nemali to šťastie. Som si toho vedomý. Nie každému sa rovnakou mierou naplnila táto čaša šťastia. Dnes si veľmi vážim, že mi osud a Pán Boh pomohli k tomu, že mám tu česť byť ocenený na Art Film Feste. Mnohým sa toho šťastia nedostalo,“ povedal Huba.

Július Satinský – pamätná tabuľa (2002-2013)

Medzinárodný filmový festival Art Film Fest mu vzdal poctu a udelil mimoriadnu cenu Hercova misia.

Výnimočný herec, nezabudnuteľný komik, vnímavý spisovateľ a človek s veľkým srdcom. Tak si na Júliusa Satinského spomínajú jeho rodina, kolegovia a priatelia. Art Film Fest si pri príležitosti 10. výročia od hercovho úmrtia pripomenul jeho majstrovstvo špeciálnou sekciou Július Satinský výberom Milana Lasicu. Vyše štyri desaťročia tvorili títo umelci neodmysliteľnú dvojicu, ktorá vytvorila relácie aj filmy, dnes už patriace do zlatého fondu.

Z bohatého štyridsaťročného pôsobenia Júliusa Satinského na filmovom plátne vybral Milan Lasica do sekcie venovanej Satinskému sedem snímok – hraných aj dokumentárnych. „Július Satinský a film, to je zvláštna kapitola našej dlhoročnej spolupráce,” okomentoval prezident Art Film Festu Lasica.

Barbora Bobulova

Mimoriadne úspešná Slovenka, ktorá takmer dve desaťročia žije v Taliansku, patrí momentálne medzi najvýraznejšie európske talenty.

„Keď prišla správa, že dostanem Hercovu misiu, dosť ma to zaskočilo. Zdalo sa mi, že takáto cena patrí niekomu, kto má za sebou veľmi dlhú kariéru a je už na jej konci. Ale mýlila som sa. A to sa mi uľavilo. Je mi veľkou cťou prijať toto ocenenie a zaradiť sa medzi osobnosti, ktoré Hercovu misiu už získali,“ povedala charizmatická herečka.

Barbora Bobulova sa do histórie Art Film Festu zapísala už v roku 2005, keď sa stala držiteľkou prvého Modrého anjela – hlavnej ceny za najlepší herecký výkon vo filme Diváčka. „Modrého anjela pravdaže stále mám, nechala som ho v mojom rodnom Martine, slovenské ceny si totiž ukladám na pôde Slovenska. Teraz som veľmi rada, že som sa sem mohla vrátiť,“ dodala na tlačovej konferencii.

Zlatá kamera

Cenou Zlatá kamera Art Film Fest ocenil dvoch filmových profesionálov za ich výrazný prínos do oblasti kinematografie. Zlatá kamera poputovala do rúk svetoznámeho rakúskeho režiséra, ktorého snímky žnú úspech na najprestížnejších festivaloch, Ulricha Seidla a uznávaného slovenského režiséra Juraja Herza. Všetci ocenení uviedli vo festivalových kinách osobne svoje filmy.

 

Záverečný ceremoniál a vyhlasovanie výsledkov 21. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest sa uskutočnilo v Kursalone Trenčianske Teplice. Okrem víťazov jednotlivých kategórií si cenu Zlatá kamera prevzal rakúsky režisér Ulrich Seidl. Hlavnú cenu – Modrého anjela za najlepší film dostala snímka Hodiny Harmónie.