Vrchní prchni na 18. ročníku AFF. Josef Abrhám získal Hercovu misiu a rozdával radosť

Vo festivalových kinách sa počas Art Film Festu 2010 premietlo rovných 240 filmov zo 48 krajín. Počet projekcií, ktoré si diváci mohli vychutnať sa vyšplhal na rekordných 270. Celkom posledným pribudnutým titulom, ktorý počet filmov i projekcií zaokrúhlil, bol film Veľká cesta.

Herec Josef Abrhám
Copyright Art Film Fest, autor fotografií: Eduard Genserek.

Záverečná tlačová správa

O cenách v súťaži celovečerných filmov rozhodovala porota, ktorej členmi boli hongkonská režisérka Ann Hui, francúzska filmová kritička Shahla Nahid, herec a producent z Kosova Arben Zharku, rakúska režisérka a herečka Johanna Tomek a český scenárista Marek Epstein.

Hlavnú cenu Art Film Festu, Modrého anjela za najlepší film a finančnú prémiu 15 000 eur získava ruský film Ako som prežil toto leto režiséra Alexeia Popogrebského. Film už má na svojom konte Strieborného medveďa za výnimočné umelecké stvárnenie z Berlinale 2010 a obaja predstavitelia hlavných úloh získali Strieborného medveďa pre najlepšieho herca. Film sa vyznačuje sugestívnym stvárnením hlbokej drámy dvoch mužov na jednom z najodľahlejších miest na svete, Čukotskom poloostrove. Porota považuje tento film „za umelecké dielo, ktoré ašpiruje na ocenenia vo všetkých hlavných disciplínach, t.j. za scenár, réžiu, zvuk a herecké výkony… Úvodná, pomerne jednoduchá zápletka prerastie do komplexného príbehu, ktorý načrtáva otázky ľudskosti a manipulácie človeka s prírodou. Tento film však zároveň ilustruje ako nevraživosť, predsudky, a dokonca nenávisť môžu prerásť do vzájomného rešpektu, zodpovednosti a starostlivosti o zraniteľnú existenciu budúcich generácií.“

Modrým anjelom za najlepšiu réžiu spojeným s finančnou prémiou 5 000 eur bol ocenený režisér filmu Libanon, Samuel Maoz. Na základe vlastných zážitkov mrazivo zobrazuje realitu vojny bez príchuti hrdinskosti. Poslúžil mu na to jeden tank a pár vojakov, ktorí v ňom ostanú „uväznení“ v nepriateľskom obkľúčení. Podľa poroty ide o „film, ktorý dáva vojne novú tvár a symbolizuje obmedzenosť tých, ktorí považujú použitie násilia za jediný spôsob dosiahnutia mieru.“ Film už získal okrem iných aj Zlatého leva na festivale v Benátkach.

Ocenenie Modrý anjel za najlepší ženský herecký výkon a finančná prémia 2 500 eur poputuje Jennifer Lawrence, mladej americkej herečke z filmu Zmrznutá kosť režisérky Debry Granik. Porotu zaujala „autenticitou a na svoj vek mimoriadne vyzretým hereckým výkonom, akým stvárnila postavu sedemnásťročnej Ree Dolly.“ Vo filme sa stará o chorú matku a mladších súrodencov a snaží sa nájsť svojho zmiznutého otca, ktorý založil ich dom na kauciu. Snímka vyhrala na tohtoročnom Sundance Veľkú cenu poroty, cenu za scenár a z Berlína si odniesla cenu C.I.C.A.E. v sekcii Fórum.

Modrého anjela za najlepší mužský herecký výkon a finančnú prémiu 2 500 eur si odnáša rumunský herec George Pistereanu, ktorý si zahral vo filme Ak si chcem pískať, pískam režiséra Florina Serbana. Porota zhodnotila jeho výkon výstižným výrokom: „Veríme mu a súcitíme s ním.“ Snímka, ktorá patrí k „novej vlne“ rumunskej kinematografie sa vyznačuje silnou autentickosťou filmového výrazu i hereckého prejavu. Vznikla podľa divadelnej hry a zachytáva mladého chovanca nápravného ústavu, ktorý sa nevie vyrovnať s rozhodnutím svojej matky a je rozhodnutý spraviť čokoľvek, aby ho zmenil. Film získal na Berlinale Veľkú cenu poroty.

Porota Art Film Festu udelila aj dve zvláštne uznania. Prvým laureátom je mladý švédsky herec Sebastion Hiort af Ornäs, ktorého mohli diváci festivalu vidieť vo filme Sebbe režiséra Babaka Najafiho. Ide o sugestívne zachytený komplikovaný vzťah dospievajúceho chlapca a matky, ktorá stratu manžela utápa v alkohole. Pre predstaviteľa hlavnej úlohy to bola prvá filmová skúsenosť, napriek tomu dokázal presvedčivo stvárniť komplikované psychické rozpoloženie mladého outsidera. „Mladučký Sebastian Hiort af Ornäs predvádza svojím presvedčivým, citlivým a hĺbavým výkonom krehkú podstatu lásky medzi matkou a jej synom a odhaľuje mechanizmy násilia medzi deťmi a mladými ľuďmi v mnohých spoločnostiach,“ uvádza porota.

Ďalším držiteľom zvláštneho uznania sa stal Nader Takmil Homayoun, režisér filmu Teherán. Vo svojom diele zachytáva skrytú stránku iránskej metropoly, ktorej bežnou súčasťou je obchod s drogami, deťmi, prostitúcia či vydieranie. Porota sa rozhodla udeliť uznanie za „zobrazenie spoločnosti, v ktorej dochádza k strate hodnôt a morálky. Režisér sa prostredníctvom šokujúcich záberov veľkého Teheránu pokúša odhaliť hnisajúce rany spoločnosti, a tým umožniť ich liečenie.“

Najlepším titulom v súťažnej sekcii krátkych filmov sa stal a ocenenie Na ceste spolu s finančnou prémiou 5 000 eur získal devätnásťminútový film Viera britského režiséra Paula Wrighta. Rozhodla o tom porota, ktorej členmi boli kanadský režisér Denis Chouinard, festivalová programová poradkyňa Delphine Lyner a festivalový kurátor a producent Hiroyuki Tanimoto. Víťazný krátky film zachytáva ťažkú psychickú krízu muža spôsobenú bolestnou stratou milovanej osoby. Ocenenie bolo udelené za „odvážny rozprávačský štýl a mimoriadnu kvalitu obrazových metafor zobrazujúcich vnútorný konflikt muža neschopného vyrovnať sa so stratou manželky.“

Zvláštne uznanie Poroty krátkych filmov získali dve snímky. Megaheavy dánskeho režiséra Fenara Ahmada zachytáva mladé introvertné dievča počas hľadania toho správneho partnera či partnerky. Porota sa rozhodla film oceniť za jeho „realistický a skromný rozprávačský štýl.“ Druhé zvláštne uznanie si odnáša kanadská snímka Narodenia, režisérky Anne Emond, o jednom náhodnom stretnutí reštaurátora nábytku a mladej ženy, ktoré môže byť dôležitejšie, než sa na prvý pohľad zdá. Ocenenie poroty bolo udelené za „ľudský a moderný portrét dvoch stratených duší, pre ktoré sa vďaka vzájomnej podpore stáva realita znesiteľnejšou.“

Na záverečnom ceremoniáli Art Film Festu budú vyhlásené aj neštatutárne ceny. Po prvý raz bude udelená cena FILM EUROPE za mimoriadny tvorivý počin slovenského filmového tvorcu, ktorý získal uznanie aj v zahraničí. Cenu udeľujú ako spoločnú aktivitu Art Film Fest, mediálna spoločnosť Film Europe a národný filmový televízny kanál Kino CS a jej prvým laureátom sa stal Mátyás Prikler so svojim filmom Ďakujem, dobre. V intímnom pohľade do jednej rodiny zachytáva rozklad medziľudských vzťahov na pozadí ekonomickej krízy. Film bol súčasťou oficiálneho výberu súťažnej sekcie Cinéfondation na festivale v Cannes.

Cenu primátora mesta Trenčianske Teplice si odnáša rumunsko-švédsky film Ak si chcem pískať, pískam, ktorého predstaviteľ hlavnej úlohy je už ocenený v kategórii Najlepší mužský herecký výkon. Cenu primátora mesta Trenčín získal film Javiera Fuentesa-Leóna Príboj, vytvorený v koprodukcii Peru, Kolumbie, Francúzska a Nemecka. Zachytáva atypický milostný trojuholník šťastne ženatého muža, jeho manželky a maliara, pričom milenecký pár tvoria muži. Film získal cenu divákov na festivale v Sundance a Miami.