Zlatú kameru získali na 15. ročníku Oleg Tabakov, Roman Polanski a Jiří Menzel

V roku 2001 začal medzinárodný filmový festival Artfilm v spolupráci so Slovenským literárnym fondom oceňovať popri hercoch (cena Hercova misia – Actor’s Mission Award) domácich a zahraničných filmových profesionálov najrôznejších filmárskych povolaní za výrazný prínos do oblasti kinematografie. V roku 2007 festival udelil cenu Zlatá kamera Olegovi Tabakovi, Romanovi Polanskemu a Jiřímu Menzelovi. Cenu Hercova misia získali Isabelle Huppert, Mirjana Karanović a Marián Labuda.

Režisér Roman Polanski a prezident AFF Milan Lasica
Copyright Art Film Fest.

Záverečná tlačová správa

Filmový festival Artfilm navštívilo viac ako 25 000 divákov.

Pätnásty Medzinárodný filmový festival Artfilm, ktorý sa konal v Trenčíne a Trenčianskych Tepliciach v dňoch 22. – 30, júna 2007, ponúkol divákom 162 krátkych i celovečerných, hraných, dokumentárnych aj animovaných filmov zo 46 krajín celého sveta. V piatich festivalových kinách sa uskutočnilo vyše 170 filmových predstavení. Súčasťou festivalu boli tri odborné tvorivé dielne pre záujemcov z radov mladých filmových tvorcov. Konalo sa osem živých koncertov, z ktorých najväčším bolo vystúpenie skupiny Wedding and Funeral Band srbského skladateľa Gorana Bregovića, sprievodný program spestrili dve výstavy, viaceré inštalácie, multimediálne projekty a vystúpenia popredných slovenských i zahraničných DJ’s. Festivalové podujatia navštívilo 25 420 divákov.

Hlavnú cenu Modrý anjel za najlepšiu réžiu v hlavnej súťaži dlhometrážnych hraných filmov získali ex aequo brazílsko-rusko-americká snímka režiséra Kirila Mikhanovského Sny rýb a srbsko-nemecko maďarský film Pasca Srdana Goluboviča. Zvláštne uznanie – zvláštnu cena poroty udelili iránskemu filmu Čas zimy Rafiho Pittsa. Cenu za najlepšiu réžiu dokumentárneho filmu si odniesol francúzsky film Tam dolu režisérky Chantal Ackermanovej a cenu za najlepšiu réžiu krátkeho filmu rumunská snímka Elektrónka, réžia Radu Jude. Ocenenie za najlepší krátky film porota pririekla litovskému Uku Ukai v réžii Audriousa Stonysa. V súťaži Panoráma východu za najlepšiu réžiu ocenila porota tvorcu filmu Mama a ocko z Bosny a Hercegoviny Faruka Lončareviča.

Na festivale pôsobila aj porota medzinárodnej federácie filmových klubov F.I.C.C. Hlavnú cenu Don Quijote udelila brazílsko-rusko-americkej snímke režiséra Kirilla Michanovského Sny rýb. Víťazom prehliadky Na ceste sa stal fínsky animovaný film Neodolateľný úsmev režisérky Ami Lindholmovej.

Ceny Hercova misia si do Trenčianskych Teplíc prišli prevziať srbská herečka Mirjana Karanović, francúzska hviezda Isabelle Huppert a slovenský herec Marián Labuda. Festivalové ocenenie Zlatá kamera získali ruský herec a pedagóg Oleg Tabakov, svetoznámy režisér poľského pôvodu Roman Polanski a český režisér Jiří Menzel.

Po skončení festivalu sa v bratislavskom kine Tatra v dňoch 2. – 4. júla uskutočnila prehliadka najúspešnejších festivalových filmov Ozveny Artfilmu. Prezentácia festivalu sa bude konať aj v utorok 24. júla i na pôde Letnej filmovej školy v Uherskom Hradišti, v rámci Slovenského dňa.