Jedinečná možnosť vidieť kultový film, ikonické auto aj hlavných protagonistov!

Kultový hudobný film, ktorý vznikol na základe námetu a scenára Borisa Filana, Rabaka, tento rok oslavuje 30. výročie svojho vzniku. Práve pri tejto príležitosti sa pre fanúšikov tohto filmu a skupiny ELÁN koná výnimočná udalosť – Rabaka bude po troch desaťročiach opäť uvedená na filmovom plátne, na festivale Art Film Fest v Košiciach. Naviac, film digitálne zrekonštruoval Slovenský filmový ústav a diváci si ho v tejto podobe môžu pozrieť už vo štvrtok 20. júna 2019.

 

Príbeh spolku cvokov, ktorí sa živia rockom, si už v čase svojho vzniku získal výnimočnú pozornosť. Réžie sa ujal Dušan Rapoš a v hlavných úlohách sa objavili členovia skupiny ELÁN – Jožo Ráž, Ján Baláž, príbehovú líniu zaľúbeného páru stvárnili maďarskí herci Attila Berencsi a Krisztina Csiga. Zaujímavosťou je, že vo filme počuť pri hlavných protagonistoch iba hlas Joža Ráža. Jano Baláž v čase nahrávania tzv. postsynchrónov pracoval v štúdiu na albume, preto ho „daboval“ Roman Luknár, čerstvý laureát ceny Art Film Festu 2019 – Hercova misia. Attilu a Krisztinu nadabovali Maroš Kramár a Zuzana Skopálová.

 

„Rabaka je staré bratislavské slovo. Pomenovanie toho, keď si kamaráti pomáhajú v núdzi,“ povedal ešte v roku 1989 autor námetu a scenára filmu, dlhoročný textár skupiny ELÁN Boris Filan. „Podľa mňa je podstatné, či človek verí tomu, čo robí,“ povedal líder skupiny Jožo Ráž počas dobového spoločného televízneho rozhovoru.

 

Ikonickým sa stalo auto, na ktorom vo filme jazdil Jožo Ráž – červená Škoda 110 R. Tá sa na viac ako štvrťstoročie stratila z dohľadu tvorcov filmu i samotnej kapely ELÁN a len sporadicky sa ozývali fanúšikovia, ktorí ju videli jazdiť v rôznych častiach Slovenska. Dlhoročný fanúšik Lukáš toto „pátranie“ však vzal seriózne a jedného dňa ikonickú škodovku objavil v jednom z bratislavských autobazárov. Na aute boli už na prvý pohľad viditeľné odjazdené kilometre, roky na cestách i roky „oddychu“ mimo vozoviek a bez potrebnej starostlivosti a údržby. Z autobazáru ho však Jožo Ráž kúpil a v spolupráci so spoločnosťou Slovakia Ring bolo auto zreštaurované do novej podoby. Tú si po prvýkrát verejne budú môcť pozrieť aj návštevníci festivalu Art Film Fest. Červená Škoda 110 R v modernej závodnej podobe bude vystavená vo foyer kina Slovan Hashtag.sk už od poobedňajších hodín utorka, 18. júna.

 

V deň premiéry digitálne zreštaurovaného filmu Rabaka, vo štvrtok 20. júna 2019, čaká divákov ešte niekoľko zaujímavých akcií. Oficiálna delegácia filmu, trojica Jožo Ráž, Ján Baláž a Boris Filan, sa o 16:30 zúčastní na autogramiáde v priestoroch foyer kina Slovan Hashtag.sk. Špeciálne iba pre túto príležitosť sú pripravené podpiskarty s reprintom pôvodného filmového plagátu a zaujímavosťou je určite aj fakt, že skupina ELÁN takúto autogramiádu nemala už takmer dvadsať rokov. Po jej skončení, bude o 18:00 uvedený film Rabaka, ktorý si pozrú spolu s divákmi a nasledovať bude ešte diskusia k filmu.