Celková návštevnosť 17. ročníka Art Film Festu teda dosiahla číslo 31 281 návštevníkov.
„Pre festival sú veľmi dôležití diváci a tento rok sme mali každý deň naozaj plné kiná a to ma mimoriadne tešilo. Môj najväčší zážitok bol, že som minulú cez víkend navštívil štyri kiná a všetky boli plné,“ povedal prezident Art Film Festu Milan Lasica.
Programový riaditeľ Art Film Festu Peter Nágel bol po skončení festivalu tiež spokojný. „Obavy či tento festival má divácky potenciál, sú zažehnané, vykazujú to čísla návštevnosti, ktoré každým dňom pribúdali. Je to pre mňa veľkým prekvapením a tým najlepším povzbudením do práce v budúcich rokoch,“ podotkol.
Za mimoriadne dobrý ročník označil ten 17-ty aj viceprezident Art Film Festu a riaditeľ ocenení Hercova misia a Zlatá kamera, Peter Hledík. „Pred piatimi rokmi, keď sme začínali spolupracovať s Jánom Kováčikom, sme si povedali, že do piatich rokov by mal nastať obrat, ktorý je viditeľný. A na filmovom festivale nie je nič viditeľnejšie ako kinosály. A nie je nič horšie ako prázdna kinosála, a nie je nič lepšie ako viditeľne plná kinosála. A tento rok sme tu mali všetky kinosály plné, veľa divákov a dobré filmy,“ uviedol.
Filmoví fanúšikovia si mohli pozrieť na Art Film Feste spolu vyše 150 krátkych i celovečerných, hraných, dokumentárnych aj animovaných filmov. Art Film Fest privítal svetoznámeho herca Jeremyho Ironsa, ktorý si osobne prevzal ocenenie festivalu Hercova misia. V trenčianskoteplickom kine minulú sobotu 20. júna osobne uviedol svoj slávny film Swannova láska z roku 1984, v ktorom si zahral po boku Ornelly Muti. Taktiež sa zúčastnil aj polnočnej projekcie svojej snímky Príliš dokonalá podoba, za ktorú získal ocenenie newyorskej filmovej kritiky pre najlepšieho herca. Hneď prvý deň festival premietol Art Film Fest za osobnej účasti režiséra Coryho Taylora aj výnimočný americký dokument Moc bezmocných o československej nežnej revolúcii, ku ktorému nahovoril komentár práve Irons.
Ocenenie Hercova Misia dostal na Art Film Feste aj český herec Jaromír Hanzlík. Na Moste slávy vystúpil v piatok 26. júna a po prevzatí ceny osobne uviedol film Kočár do Vídně z roku 1966, v ktorom si zahral postavu zúfalého nacistického vojačika. Na festivale bol po celý týždeň a veľmi ho ocenil. „Obdivujem tento festival. Som prekvapený, čo partia organizátorov dokázala. Všetko je naozaj profesionálne pripravené. Je to malý festival, ale aké osobnosti sem už oni dostali! Keď som sa prešiel Mostom slávy a videl, kto všetko navštívil Trenčianske Teplice – od Franca Nera cez Ginu Lolobridgidu či Omara Sharifa, musím povedať: Klobúk dolu! Skláňam poklonu tímu, ktorému sa podaril takýto husársky kúsok! Som poctený, že budem mať tabuľku vedľa týchto veľkých osobností,“ povedal.
Art Film Fest navštívili aj ďalší významní hostia. Zlatú kameru si z Art Film Festu odniesol jeden z najznámejších talianskych režisérov za posledných 50 rokov, Ettore Scola, ktorý tu osobne uviedol svoj svetoznámy film Tančiareň. Z Česka si pre ocenenie prišla kultová režisérka, prvá dáma českého filmu Věra Chytilová. Osobne uviedla snímku Kopytem sem, kopytem tam.
Osobne svoj film prišli do Trenčianskych Teplíc a Trenčína uviesť aj režiséri súťažných filmov Peter Strickland k filmu Katalin Varga, Uberto Pasolini k Machanu, Tomáš Řehořek a jeho producent, český herec Karel Roden k filmu Proměny. S divákmi si podiskutoval aj Jan Novák, ktorý na Art Film Feste uviedol nový dokument Občan Havel přikuluje. Vzácnou bola aj návšteva dvorného producenta režiséra Stanleyho Kubricka, Jana Harlana, ktorý uviedol režisérov kultový horor Shining.
Art Film Fest mal tento rok aj premiéry. Za účasti delegácie na čele s režisérom Ivanom Vojnárom sa odpremiérovala dlhoočakávaná slovenská snímka Ženy môjho muža. Juraj Krasnohorský uviedl svoj krátky film X=X+1, ktorý osobne pochválil aj Harlan. Režisér Jakub Kroner na prvej verejnej projekcii predstavil svoj film Bratislavafilm.
Zo slovenských snímok ešte Art Film Fest v sekcii Slovenská sezóna premietol Pokoj v duši Vlada Balka, Nebo, peklo, zem režisérky Laury Sivákovej, dokumentárne snímky Mesiac v nás Diany Fabiánovej, Ako sa varia dejiny Petra Kerekesa, Kým sa skončí tento film Tomáča Hučka, Tajomstvo podzemia Pavla Barabáša, Medzi 4 – 5, 6 Vlada Balca a Koliba Zuzany Piussi.
Tohtoročný Art Film Fest ponúkol dve súťažné sekcie. Medzinárodnú súťaž hraných filmov hodnotila päťčlenná medzinárodná porota. Rozhodovali v nej maďarská herečka a režisérka Eniko Eszenyi, nemecký kurátor, dramaturg a riaditeľ filmového festivalu Heiko Fischer, americký kritik a publicista Jay Weissberg, český herec a režisér Jan Kačer a slovenská herečka, speváčka a cestovateľka Dorota Nvotová.
Spomedzi 15 súťažných snímok sa víťazným filmom sa stal britský film Hlad režiséra Stevea McQueena, ktorý na minuloročnom Cannes získal cenu za najlepší debut, Zlatú kameru. Z Art Film Festu si odniesol cenu Modrý anjel a 15-tisíc euro.
„Myšlienkovo veľmi náročný film, dokonalo profesionálne zvládnutý. Splnil intelektuálne nároky a naplno zaujal príbehom a jeho sugestívnym rozprávaním. Preukázal schopnosť neoddeliteľne spojiť vrcholne umelecký zážitok s diváckým záujmom. Obsadenie filmu bolo do detailov premyslené, herecky skvelé a plné uznania,“ zhodla sa Medzinárodná porota.
Snímka Hlad si na konto pripísala aj ďalšiu cenu Art Film Festu. Modrého anjela za najlepší mužský herecký výkon s finančnou prémiou 2 500 euro získal hlavný predstaviteľ Hladu, herec Michael Fassbender z Veľkej Británie.
Súťaž krátkych filmov posudzovala trojčlenná porota v zložení: poľská historička a teoretička filmu Jadwiga Glowa, rumunský scenárista a režisér Adrian Sitaru a slovenská animátorka, režisérka a producentka Ivana Zajacová. Za víťazný film spomedzi 46 filmov do 30 minút vybrali malajzijskú snímku Každý deň od režisérky Chui Mui. Osobne si odniesla cenu Na ceste a 500 euro.
„Za majstrovstvo, profesionalitu a strhujúcí autentický zážitok tvorivého herectva,“ okomentovala porota.
Ocenenie Modrý anjel za najlepšiu réžiu spojené s finančnou prémiou s 5 000 euro získala snímka režiséra Warwicka Thorntona Samson a Dalila. Austrálsky film tento rok ocenili ako najlepší debut Zlatou kamerou v Cannes.
„Za objavnosť a sugestivitu, za perfektné zvládnutie náročnej témy, za neokázalosť i hĺbku výpovede,“ odôvodnila ocenenie päťčlenná porota.
-
Modrého anjela za najlepší ženský herecký výkon s finančnou prémiou 2500 euro si z Art Film Festu odniesla herečka Nesipkul Omarbekova, ktorá stvárnila hlavnú úlohu vo filme Prírodná tanečníčka.
Špeciálne uznanie poroty získala kórejská snímka Hora bez stromov od režisérky So Yong Kim, o malých dievčatkách, ktorých dni detskej nevinnosti končia klamstvami dospelých, a ktoré sa dojemne snažia objaviť svoje miesto vo svete, ktorý nie je celkom ideálny pre deti.
Art Film Fest tento rok venoval poctu čerstvému sedemdesiatnikovi, známemu českému režisérovi Petrovi Weiglovi. Český tvorca hudobných filmov, ktorý má na konte zrežírované snímky opier a baletov ako Raduz a Mahulena, Rusalka, Eugen a Onegin či Romea o Julia, si z festivalu odniesol špeciálny darček, ktorý mu pripravila organizátorka stretnutia herečka Magda Vášáryová – jedličku s fotografiami “jeho” slovenských hercov, ktorých, ako sa vyjadril, zbožňoval. Na stretnutie s ním prišli aj Milan Kňažko, Soňa Valentová či Kamila Magálová.
Sekciu Americké tanečné filmy 80. rokov, v ktorej na koniec festivalu premietli aj slávny film Moonwalker s Michaelom Jacksonom, osobne uvádzal tanečník a choreograf Ján Ďurovník.
Prezident festivalu Milan Lasica vybral svoje obľúbené komédie do sekcie To najlepšie z komédie, a vo festivalových kinách ich osobne uvádzal.
V sekcii Okolo sveta si festivaloví návštevníci mohli pozrieť skutočné bonbóniky svetovej kinematografie, ako napríklad víťaza posledného festivalu v Benátkach a na Oscara nominovaného Wrestlera režiséra Darrena Aronofského, s ktorým sa na herecký piedestál navrátil Mickey Rourke. Dočkali sa aj filmových portrétov Georgea Busha, Che Guevarru aj Mikea Tysona.
V sekcii Európske zákutia zas priniesol Art Film Fest aj najnovšie spracovanie legendy o čachtickej panej Alžbete Bathory. Snímku Grófka nakrútila a spodobnila známa francúzska herečka a režisérka Julie Delpy.
Kultové filmy ponúkli snímky, ktoré tvorili históriu filmu. Láska a anarchia zase mapovala najsúčasnejšie trendy nezávislého európskeho, amerického aj ázijského filmu. Nočná prehliadka priniesla opäť výber šokujúcich a unikátnych filmových diel.
Okrem filmov mohli návštevníci zadarmo navštíviť aj dva veľké koncerty pod holým nebom. V nedeľu 21. júna privítal Trenčín na námestí pozoruhodnú kapelu od našich západných susedov, Bratov Ebenovcov, ktorých lídrom je známy moderátor a herec Marek Eben. Druhý veľký koncert Art Film Festu sa uskutočnil v stredu, 24. júna, a Trenčín roztancovala česká kapela Kryštof na čele s charizmatickým Richardom Krajčom. Vo festivalovej kaviarni zase hudobník Oskar Rózsa uviedol aj Janu Kirschner, skupinu Fragile či Marcela Palondera.