Na 13. ročníku získala Hercovu misiu Dagmar Havlová Veškrnová a Nastasija Kinski

13. ročník Medzinárodného filmového festivalu Art Film otvorila slávnostná slovenská premiéra českého filmu režiséra Filipa Renča Román pro ženy. Tento ročník bol však premiérový aj v organizácii festivalu Po prvýkrát sa spoluorganizátormi stali nezisková organizácia ART FILM a Produkčný dom FORZA, v spolupráci s mestom Trenčianske Teplice, mestom Trenčín a SLK, a.s., Trenčianske Teplice. Cenu Zlatá kamera získali režisér Miklós Jancsóa a kameraman Tibor Biath.

Dagmar Havlová Veškrnová na AFF
Copyright Art Film Fest.

9. dní

17. – 25. jún 2005

160

filmov

130

projekcií

103

novinárov

280

hostí

1524

akreditovaných účastníkov

Jevgenij Jevtušenko (Rusko)
Dagmar Ditrichová (Slovensko)
Thorstein Jónsson (Island)
Pawel Łoziński (Poľsko)
Thom Palmen (Švédsko)
Petr Zelenka (Česká republika)
Patrik Bartoška (Slovensko)
Miranda Daly (Írsko)
João Paulo Macedo (Portugalsko)

Záverečná tlačová správa

Predseda vlády Slovenskej republiky Mikuláš Dzurinda v sobotu 25. júna 2005 slávnostne zakončil 13. medzinárodný filmový festival Art Film Trenčianske Teplice – Trenčín. Na záverečnom udeľovaní cien sa zúčastnila aj americká herečka Nastassja Kinski, maďarský režisér Miklós Jancsó, ruský básnik – predseda festivalovej poroty Jevgenij Jevtušenko, herec a režisér Jiří Menzel a mnoho ďalších hostí. Nechýbal medzi nimi ani český režisér Filip Renč. Jeho filmom Román pro ženy  sa Art Film 17. júna začal.

Hlavnú cenu – Grand Prix Modrý anjel za najlepší herecký výkon získala slovenská herečka Barbora Bobuľová za výkon v talianskom filme Diváčka. Cenu Modrý anjel za réžiu udelili slovinskému režisérovi Vinkovi Möderndorferovi za film Predmestie. Maďarský kameraman Gábor Medigy si odniesol Modrého anjela za kameru v snímke Na druhý deň. Novinári udelili Cenu filmovej kritiky dokumentárnej snímke nemeckého režiséra Malte Ludina 2 alebo 3 veci, ktoré o ňom viem.

Festival Art Film sa tohto roku po prvý raz konal rovnocenne v dvoch mestách: Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne. Udelili na ňom ocenenia Hercova Misia – Actor´s Mission Award českej herečke Dagmar Havlovej – Veškrnovej a americkej filmovej hviezde Nastassji Kinski. Zlaté kamery za prínos do kinematografie si prevzali slovenský kameraman Tibor Biath a maďarský režisér Miklós Jancsó.

Na 13. MFF Art Film sa akreditovalo 1524 účastníkov, 280 hostí a 103 novinárov. V siedmich festivalových kinách sa uskutočnilo 130 predstavení, na ktorých festival uviedol 160 krátkych i dlhometrážnych filmov.
Do utorka si môžu vybrané festivalové filmy pozrieť aj diváci v Bratislave, na prehliadke TO NAJLEPŠIE Z ARTFILMU vo filmovom klube Múzeum na nádvorí Starej radnice.