Stretnutia so svetoznámymi tvorcami, odborné masterclassy a pohľad do zákulisia pripravovaných filmov a seriálov

Počas 30. ročníka MFF Art Film sa návštevníci festivalu môžu tešiť nielen na celé desiatky populárnych a žiadaných dlhometrážnych a krátkych filmov, ale aj na rozmanitý INDUSTRY program. Prevedie ich zákutiami filmovej tvorby prostredníctvom odborných masterclassov a vzdelávacích prezentácií pod vedením významných režisérov a ďalších profesionálov z filmovej praxe. Program vám osvetlí tvorivé filmárske procesy, na ktoré sú zvedaví študenti filmových škôl, ale najmä diváci. Jubilejný ročník MFF Art Film tak ponúka jedinečnú príležitosť dostať sa k filmu a jeho zákulisiu skutočne veľmi blízko. 

Svoj masterclass uvedie jeden z najvýznamnejším rumunských režisérov Cristi Puiu, ktorého film SMRŤ PÁNA LAZARESCA (2005) pomohol definovať formálne strohý spoločensko-kriticky smer „rumunská nová vlna“. Aj tento titul bude mimochodom uvedený v programe festivalu. Režisér si okrem odborného prednášania na MFF Art Film prevezme prestížnu cenu Zlatá kamera.

Do Košíc príde svoje znalosti odovzdať aj slovenský režisér a ďalší laureát ocenenia Zlatá kamera Miloslav Luther, ktorého bohatá tvorba zahŕňa adaptácie svetových a domácich literárnych diel. V sekcii Zlatá kamera, venovanej čestne oceneným autorom, uvidíme aj jeho najnovší film SPIACI ÚČET.

Ďalším slovenským filmárom, ktorý predstaví svoj masterclass o štádiách filmovej tvorby od námetu po finálny strih, bude Michal Kollár, autor úspešného trileru Červený kapitán, či komédie Villa Lucia, a filmár s bohatými skúsenosťami z produkcie filmov a seriálov, o ktoré sa rád podelí.

So svojím pripravovaným koprodukčným projektom Lovec vás prídu v rámci INDUSTRY programu oboznámiť producent Patrik Pašš a scenárista Tomáš Koňařík. Dozviete sa, ako sa pripravuje netradičná mysteriózna detektívka s experimentálnym ladením v koprodukcii s Českou republikou.

Tešiť sa môžete aj na odbornú prednášku svetoznámeho režiséra Sergeja Loznicu, ktorého dokumentárna snímka INVÁZIA o súčasnej situácii v Rusku a na Ukrajine bola len nedávno nominovaná na cenu Zlaté oko za dokumentárny film na festivale v Cannes, no exkluzívnu slovenskú premiéru bude mať práve na MFF Art Film, kde si autor tiež prevezme honorárnu cenu Zlatá kamera. Nenechajte si preto ujsť stretnutie s držiteľom Ceny FIPRESCI a Ceny Un Certain Regard za réžiu z MFF Cannes.

Máme skvelú správu aj pre fanúšikov futbalu. Juraj Čurný predstaví pripravovaný dokumentárny film s názvom JOE THE FIRST o svetovej trénerskej legende Jozefovi Venglošovi za prítomnosti producenta filmu Branka Capa, ktorý odpovie na zaujímavé otázky nielen zo zákulisia nakrúcania.

Súčasťou programu budú aj odborné a popularizačné prednášky z oblasti filmových profesií. Prvé zo šiestich špeciálnych prezentácií povedú projektový manažér Filmovej kancelárie Košického kraja Ján Melikant a filmový producent Peter Neveďal, od ktorých sa dozviete, čo sa vo filmárskom svete skrýva za odbornými skratkami 1st, 2nd AC.

Martin Polerecký vám porozpráva o dôležitosti posprodukčného “gradingu” alebo “dofarbenia” surového obrazu tak, aby film na veľkom plátne či televíznej obrazovke vyzeral čo najlepšie a podľa zámeru a predstáv jeho tvorcov.

Strihač a režisér Peter Pavlík bude hovoriť o dôležitosti a problematike filmových upútaviek, vďaka ktorým sa vždy vieme naladiť na novinky v kinách. Časom sa z “trailerov” stala osobitá forma umenia, ktorá má svoje neustále sa vyvíjajúce postupy. Neváhajte sa o nich dozvedieť viac.

Vývojár softvéru pre videoasistentov Ján Šipikal a vývojár a filmový producent Peter Neveďal predstavia špecifickú prácu operátora videoasistenta a odborníci z košickej firmy Petrík FX vám priblížia využitie špeciálnych filmových efektov, ktoré sú aj pri rýchlom vývoji tých digitálnych stále nenahraditeľné. Dozviete sa, ako sa pre film tvorí hmla, oheň, dážď alebo vietor a mnoho ďalšieho.

Pri slovnom spojení “filmový štáb” si mnohí z nás okrem režiséra a kameramana predstavia najmä zvukárov a osvetľovačov. Ak ste si mysleli, že zvukár iba drží mikrofón, od Tobiáša Potočného a Borisa Seitlera sa dozviete,  že je to veľký omyl. Porozprávajú vám o alchýmii zvukovýroby, ale aj o tom, aký je rozdiel medzi zvukom vo veľkofilme a zvukom v dennom seriáli. A ako je možné vyrobiť deň uprostred noci a naopak príde na praktických ukážkach vysvetliť osvetľovač Daniel Kontuľ.

Ak si pri sledovaní historických snímok potrpíte na vernosť kostýmov či rekvizít, potom vás určite bude zaujímať prednáška Petra Hricáka, ktorý sa špecializuje práve na skúmanie aplikácii remeselných techník s dôrazom na verné reprodukovanie historickej materiálnej kultúry, ako aj výrobe dôveryhodných replík zbrojí, zbraní či odevov. Priblíži vám celý proces výroby replík od výberu témy, cez rôzne prístupy až po samotný výsledný produkt vysokej vizuálnej kvality.

Pre nadšencov či zberateľov bude k dispozícii aj burza filmových nosičov spojená s prednáškou o ich zberateľskej hodnote, ktorú tiež povedie Juraj Čurný.

Aj riaditeľ Audiovizuálneho fondu Mgr. Vladimír Burianek, ArtD. a jeho administrátor Mgr. Bohumír Bobocký, ArtD. zavítajú na MFF Art Film, aby pri príležitosť 15. výročia od vzniku tejto inštitúcie na podporu audiovizuálnej kultúry odprezentovali jej rôznorodú činnosť a zásadný vplyv na vznik hraných, dokumentárnych a animovaných filmov na Slovensku.

INDUSTRY PROGRAM: 

22. 6. 2024 / 11:00 / Galéria ALFA Kulturpark
Filmová profesia: 1st., 2nd AC / Ján Melikant a Peter Neveďal

22. 6. 2024 / 14:00 / Galéria ALFA Kulturpark
Masterclass: Miloslav Luther

23. 6. 2024 / 11:00 / Galéria ALFA Kulturpark
Masterclass: Michal Kollár

23. 6. 2024 / 14:00 / Galéria ALFA Kulturpark
Masterclass: Cristi Puiu

24. 6. 2024 / 10:00 / Galéria ALFA Kulturpark
JOE THE FIRST / Juraj Čurný a Branko Cap

24. 6. 2024 / 11:00 / Galéria ALFA Kulturpark
Filmová profesia: Filmový marketing / Peter Pavlík

24. 6. 2024 / 14:00 / Galéria ALFA Kulturpark
Filmová profesia: Grading / Martin Polerecký

25. 6. 2024 / 11:00 / Galéria ALFA Kulturpark
Filmová profesia: Videooperátor/DIT / Ján Šipikal a Peter Neveďal

25. 6. 2024 / 14:00 / Galéria ALFA Kulturpark
Masterclass: Patrik Pašš, Tomáš Koňařík

25. 6. 2024 / 16:00 / Aupark
Filmová profesia: SFX – špeciálne efekty / Petrík FX

25. 6. 2024 / 16:00 / Záhradné kino
Filmové nosiče a ich zberateľská hodnota / Juraj Čurný

26. 6. 2024 / 11:00 / Galéria ALFA Kulturpark
Filmová profesia: Filmový a televízny zvukár / Tobiáš Potočný a Boris Seitler

26. 6. 2024 / 14:00 / Galéria ALFA Kulturpark
Masterclass: Sergej Loznica

27. 6. 2024 / 10:00 / Galéria ALFA Kulturpark
15. výročie AVF / Mgr. Vladimír Burianek, ArtD. a Mgr. Bohumír Bobocký, ArtD.

27. 6. 2024 / 11:00 / Galéria ALFA Kulturpark
Filmová profesia: kostýmový výtvarník / Peter Hricák

28. 6. 2024 / 13:00 / Galéria ALFA Kulturpark
Filmová profesia: osvetľovač, gaffer / Daniel Kontuľ

Viac informácií nájdete na aff.cinepass.sk


Jubilejný 30. ročník MFF Art Film sa uskutoční vďaka podpore:

Organizátor: ART FILM FEST s.r.o.;

Spoluorganizátori: Mesto Košice, K13 – Košické kultúrne centrá, ART FILM FEST, n.o., LGM, s.r.o., FORLIVE;

Festival finančne podporil: Audiovizuálny fond
Festival je spolufinancovaný Košickým samosprávnym krajom z programu Terra Incognita;

Generálny reklamný partner: Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s.;

Hlavní partneri: Národná lotériová spoločnosť TIPOS, Východoslovenská energetika, EUK-Force, SPP, CODES Brand House;

Automotive partner: PORSCHE; Oficiálny hotel: Hotel Yasmin;

Hlavní mediálni partneri: TV JOJ, Pravda, Eurotelevízia;

Reklamní partneri: stavebná spoločnosť Adifex, AVA-stav, Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s., Best Press, U. S. Steel Košice, Betpres, Transpetrol, SLOVAKIA TRAVEL, ANTIK Telecom, Kino Úsmev, CORE LABS, pramenitá voda Lucka;

Technologickí partneri: NOV, ZEBRA, DELTA OnLine, ARICOMA, BigON;

Oficiálni dodávatelia: DKC Veritas, Východoslovenské múzeum v Košiciach, Krušovice BOHÉM, BARZZUZ, DOMOS SLOVAKIA, Reštaurácia Contessa, Kaviareň Slávia; Oficiálne víno: Kubbo Select a Ostrožovič;

Mediálni partneri: JOJ PLAY, JOJ 24, Film Europe, Rádio KOŠICE, aktuality.sk, Forbes, Korzár, Slovenka, SITA, TASR, See & Go, BigMedia, Košice City Guide, Film.sk, Visit Košice, diva.sk, zenskyweb.sk, MOJAkultúra;

Partneri: Východoslovenská vodárenská spoločnosť, Nadácia CEF, Slovnaft, AUPARK Košice, Carmeuse Slovakia, JOJ Cinema, cestovná kancelária Hydrotour, Taper, YumEarth, KAIFER advokátska kancelária, Deva, WITKOWITZ SLOVAKIA, Letisko Košice, ECO Technologies, CPK Slovakia, Casa Trade – Casablanca cafe, DC MEDICAL, KPK Reklama, Kvitok, HAIR Factory Košice, Kvety Garomi, Air Taxi, Tesco Store SK;

Partneri finančných cien: CANON, Filmarina;

Gastronomickí partneri: Ohnisko –Fire Dining & Brew Bar, Pub u kohúta, El Nacional, Maiko Sushi, Café de Paris, Tabačka Kulturfabrik, BISTRO Blanc, Andiamo GROUP, BENZE, Red Velvet Cake Bar, Tahiti, Kaviareň Veritas