To najnovšie zo slovenskej kinematografie

Medzinárodný filmový festival Art Film každoročne v predstihu uvádza najnovšie slovenské a koprodukčne snímky, ktoré návštevníci festivalu majú možnosť vidieť skôr, než ktokoľvek iný na Slovensku. Pre jubilejný 30. ročník festivalu programoví zostavovatelia pripravili 12 premiér celovečerných slovenských a majoritných či minoritných koprodukčných filmov. V ponuke možno nájsť originálne dokumentaristické prístupy aj mimoriadne odvážne hrané snímky z domácej produkcie. 

Oceňovaný ukrajinský režisér Roman Bondarčuk filmom REDAKCIA podáva vlastné svedectvo o tom, ako pred vojnou fungovalo spravodajstvo v južných častiach Ukrajiny, v časoch, kedy sa v krajine šírili dezinformácie a obyvateľstvo sa chystalo na vojnu. Hlavným hrdinom drámy je Yura, ktorý sa stane svedkom zločinu, no zakrátko zistí, že nikoho v jeho okolí nezaujíma pravda o tom, čo sa stalo. Redakcia je filmom o skutočných udalostiach, ale aj nejasnostiach, mýtoch a výmysloch. Svetová premiéra filmu sa konala tento rok na Berlinale v sekcii Forum.

Slovenský režisér Roman Ďuriš sa s protagonistom svojho nového dokumentárneho filmu POKIAĽ JA ŽIJEM stretol náhodou po cirkusovom predstavení. Dalibor sa stal fakírom po tom, ako ho prepustili z väzenia. Mladý muž sa vlastným spôsobom vyrovnáva s traumami z minulosti a svojej dysfunkčnej rodine chce pomôcť, ako sa len dá. „Keď sa mi Dalibor začal otvárať a rozprávať o svojom živote, jeho príbeh vo mne rezonoval, akoby som ho istým spôsobom prežíval aj ja. Pevne verím, že každý si môže v jeho príbehu nájsť určité podobnosti so svojím vlastným životom. Či už ide o konflikty s rodičmi, túžbu po láske alebo hľadanie svojej identity,” poznamenal režisér Roman Ďuriš. Tvorcovia snímky prispôsobili svoj filmový jazyk tomu, aby sa diváci a diváčky mohli priblížiť Daliborovmu vnútornému svetu. Svojim umením s ohňom mladý fakír bojuje s démonmi vlastnej minulosti a snaží sa o lepšiu budúcnosť pre seba a svojho mladšieho brata, ktorého chráni pred nebezpečím, aké kedysi sám spoznal.

Slovenský dokumentarista Palo Korec, ktorý má za sebou vydarené snímky ako Exponáty alebo príbehy z kaštieľa (2013) či Čakáreň (2015), prichádza na Art Film s novým filmom AKVABELY Z PRANDORFA, ktorým zachytáva pomalé prenikanie moderných spoločenských postojov do obyčajnej slovenskej dediny. Päť žien z dedinky Devičany pri Banskej Štiavnici sa totiž rozhodlo zmeniť svoj život, postaviť sa stereotypom, ktoré im doteraz určovali, ako majú žiť. Veselé ženy, ako sa samy nazývajú na svojej facebookovej stránke, kde majú už slušný fanklub, začali svoj boj proti „tradíciám” tým, že si sekerou vysekali dieru do ľadu a začali sa otužovať. A pokračovali v tom aj napriek nechápavým pohľadom dedinčanov. MFF Art Film uvedie snímku v svetovej premiére.

Originálny dystopický triler ZENIT režiséra Györgyho Kristófa, rodáka z Košíc, vyrozpráva príbeh o dynamike moci a formovaní politickej scény nielen vo východnej a strednej Európe počas posledných dekád, a to netradične pomocou tanca a pohybu. „Toto dystopické sci-fi vychádza z našej traumy z politických zmien, ktoré nastali po páde komunizmu v roku 1989 v krajinách východnej Európy a bohužiaľ trvajú dodnes. Je to reflexia zneužívania moci, korupcie aj sily zjednoteného hlasu ľudí,” hovorí György Kristóf a dodáva: „Som presvedčený, že je možné rozpovedať zrozumiteľný filmový príbeh bez slov, len prostredníctvom tanečného jazyka. Aj keď sme sa snažili, nedokázali sme nájsť žiadnu vhodnú referenciu pre náš projekt.” Príbeh unikátnej snímky sa točí okolo väzňa, ktorý mal oslobodiť seba aj svojich súputnikov. Vodcovstvo skupiny v ňom však prebudí túžbu po moci. Hlavným choreografom snímky je medzinárodne uznávaný slovenský choreograf Anton Lachky, ktorý už dvadsať rokov vedie úspešný tanečný súbor v Belgicku.

Slovenské zastúpenie bude mať na Art Filme aj minoritný slovenský film ČARODEJNÍK KAJTEK (2023) nakrútený na motívy výnimočného rovnomenného poľského románu spisovateľa Janusza Korczaka. Réžie sa zhostila Magdalena Łazarkiewicz, mladšia sestra legendárnej režisérky Agnieszky Holland, ktorá o filme povedala: „Film Čarodejník Kajtek je istým spôsobom filozofická rozprávka o dospievaní mladého chlapca. O jeho stretávaní sa so svetom, ktoré v ňom prebúdza túžbu zmeniť tento svet, a preto siaha po čaroch a mágii.“

Kinoverziu komédie VILLA LUCIA od režiséra Michala Kollára ste už mohli vidieť na plátne v roku 2023. Na Slovensku nebýva častým zvykom, aby sa filmár o svoje dielo staral aj po jeho uvedení v kinách. Michal Kollár však snímku pôvodne zamýšľal ako svoj celovečerný debut. Napokon sa z nej stal jeho celoživotný projekt. Jedinečnú čistú komédiu o starých kamarátoch a ich spoločnej láske teraz uvádza v režisérskom zostrihu, ktorý bude prvýkrát uvedený práve na Art Filme. 

Levente a Zita prichádzajú na návštevu k známym s prosbou, či by u nich mohli mať ich deti trvalý pobyt, aby im bolo umožnené navštevovať lepšiu spádovú školu. Táto požiadavka sa však hlavnému hrdinovi nepozdáva. Maďarsko-slovenská dráma KÁLMÁNOV DEŇ vznikla na základe rovnomennej divadelnej hry, čo vysvetľuje komorný charakter filmu, ktorého dej sa odohráva v obývacej miestnosti manželov Kálmána a Oľgy. Snímka o piatich rozdielnych protagonistoch (dvojice manželov a údržbára) však zďaleka nepôsobí staticky. Vrtké dialógy postupne odhaľujú vnútro postáv, ich narušené vzťahy, tajomstvá a krivdy. Zaujímavosťou je, že jeden z najúspešnejších režisérov súčasného Maďarska Szabolcs Hajdu si vo svojej konverzačnej dráme zahral jednu z hlavných úloh. 

Za dokumentom Obrazy starého sveta – jedným z kľúčových snímok dejín slovenského filmu, sa obzrel Róbert Šulák, autor nového dokumentárneho filmu NÁVRATY K OBRAZOM STARÉHO SVETA. Autentické portréty starých ľudí symbolizovali aj v dobe normalizácie, v 70. rokoch minulého storočia, prostú ľudskosť a slobodu. Legendárny režisér Dušan Hanák v novom filme hovorí o východiskách svojho diela, ktoré bolo v tom čase okamžite po dokončení uložené do trezoru. 

Hlavný hrdina filmu NOČNÝ POKOJ po menšom incidente na letisku nadobúda obavy o svoju bezpečnosť. Rodia sa uňho znepokojujúce predtuchy a v jeho okolí sa hromadia náznaky, že čosi nie je v poriadku. Minimalistický triler režiséra Michala Hogenauera v hlavných úlohách s Pavelom Gajdošom a Judit Pecháček dôsledne buduje napätie a pútavo zobrazuje vnímanie človeka, ktorého sa z určitých záhadných dôvodov rýchlo zmocňuje strach a paranoja. 

Na olympijské hry sa pravidelne chystajú stovky športovcov, tešia sa milióny fanúšikov a na ich prípravách organizátori pracujú dlhé roky. Hostiť najväčší športový sviatok ľudstva však pre svetové veľkomestá neznamená len veľkú príležitosť, ale aj obrovskú záťaž. Čo sa stane so štadiónmi za miliardy, keď z nich odíde posledný športovec či divák? Ako vplýva výstavba a megalomanské prípravy na obyčajných obyvateľov svetových metropol? Na tieto otázky odpovie dokumentárny film od japonsko-českej dokumentaristky Haruny Honcoop s názvom OLYMPIJSKÝ MEDZIČAS.

Dve deti unikajú a bežia za dospelosťou. Snímka UŽ ŤA NEMÁM RÁD režiséra Zdenka Jiráska rozpráva príbeh Mareka a Terezy, dvoch čerstvých tínedžerov, ktorí sa rozhodnú nechať za sebou život plný rodinných problémov a vyjsť v ústrety slobode a mladej láske. Lenže v tak zraniteľnom veku ich tam vonku okrem dobrodružstva čaká aj nový strach a vytriezvenie z naivných predstáv. Film na 39. ročníku Filmového festivalu Varšava získal Zvláštnu cenu poroty za “emocionálny a poetický obraz vnútorného sveta dvoch tínedžerov v súčasnej východoeurópskej realite”.

Mnohí si myslia, že Cesta hrdinov SNP je najdlhšou turistickou magistrálou Slovenska. Príbeh turistu a dobrodruha Slavomíra Duchoviča zachytáva dokumentárny film VIA SLOVAKIA, ktorý má názov zhodný s projektom novej najdlhšej turistickej trasy v našej krajine. Tá vedie po hraniciach okolo Slovenska a jej dĺžka je 1870 kilometrov. Púť Slavomíra Duchoviča, jeho osobný príbeh, adrenalínové dobrodružstvá zo slovenského pohraničia aj početné stretnutia s ľuďmi z tejto oblasti filmovo zmapoval režisér Víťazoslav Chrappa. Aj tento film uvedie MFF Art Film v svetovej premiére.

Viac informácií nádete na aff.cinepass.sk


Jubilejný 30. ročník MFF Art Film sa uskutoční vďaka podpore:

Organizátor: ART FILM FEST s.r.o.;

Spoluorganizátori: Mesto Košice, K13 – Košické kultúrne centrá, ART FILM FEST, n.o., LGM, s.r.o., FORLIVE;

Festival finančne podporil: Audiovizuálny fond
Festival je spolufinancovaný Košickým samosprávnym krajom z programu Terra Incognita;

Generálny reklamný partner: Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s.;

Hlavní partneri: Národná lotériová spoločnosť TIPOS, Východoslovenská energetika, EUK-Force, SPP, CODES Brand House;

Automotive partner: PORSCHE; Oficiálny hotel: Hotel Yasmin;

Hlavní mediálni partneri: TV JOJ, Pravda, Eurotelevízia;

Reklamní partneri: stavebná spoločnosť Adifex, AVA-stav, Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s., Best Press, U. S. Steel Košice, Betpres, Transpetrol, SLOVAKIA TRAVEL, ANTIK Telecom, Kino Úsmev, CORE LABS, pramenitá voda Lucka;

Technologickí partneri: NOV, ZEBRA, DELTA OnLine, ARICOMA, BigON;

Oficiálni dodávatelia: DKC Veritas, Východoslovenské múzeum v Košiciach, Krušovice BOHÉM, BARZZUZ, DOMOS SLOVAKIA, Reštaurácia Contessa, Kaviareň Slávia; Oficiálne víno: Kubbo Select a Ostrožovič;

Mediálni partneri: JOJ PLAY, JOJ 24, Film Europe, Rádio KOŠICE, aktuality.sk, Forbes, Korzár, Slovenka, SITA, TASR, See & Go, BigMedia, Košice City Guide, Film.sk, Visit Košice, diva.sk, zenskyweb.sk, MOJAkultúra;

Partneri: Východoslovenská vodárenská spoločnosť, Nadácia CEF, Slovnaft, AUPARK Košice, Carmeuse Slovakia, JOJ Cinema, cestovná kancelária Hydrotour, Taper, YumEarth, KAIFER advokátska kancelária, Deva, WITKOWITZ SLOVAKIA, Letisko Košice, ECO Technologies, CPK Slovakia, Casa Trade – Casablanca cafe, DC MEDICAL, KPK Reklama, Kvitok, HAIR Factory Košice, Kvety Garomi, Air Taxi, Tesco Store SK;

Partneri finančných cien: CANON, Filmarina;

Gastronomickí partneri: Ohnisko –Fire Dining & Brew Bar, Pub u kohúta, El Nacional, Maiko Sushi, Café de Paris, Tabačka Kulturfabrik, BISTRO Blanc, Andiamo GROUP, BENZE, Red Velvet Cake Bar, Tahiti, Kaviareň Veritas