Sprievodné podujatia – Hudba rozmanitých žánrov, program pre dospelých a deti, autogramiádu a mnoho ďalšieho

Osem festivalových dní jubilejného 30. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Art Film 2024 ponúka pestrý filmový, ale aj hudobný a iný kultúrny program pre dospelých aj deti a umožní stretnúť sa so známymi osobnosťami počas autogramiády.

Pridajte sa k ‚Yoga Acharya‘ JAIWANTI v Kulturparku

Nedeľa, 8:30, Kulturpark – park

JAIWANTI pochádza z New Delhi v Indii. Študovala na Uttarakhand Sanskrit University (jógu a holistiku) a potom jógu a vedu na MDNIY. Je známa na národnej aj medzinárodnej úrovni ako lektorka jógy, ajurvédy a holistického zdravia. Má jedinečný štýl vzdelávania ľudí o jóge, ajurvéde a holistickom zdraví. Má úžasnú a príjemnú osobnosť. Má vynikajúce znalosti vo svojom odbore. Inšpirovala tisíce ľudí svojím životným štýlom a učením. Podľa nej je jóga a meditácia súčasťou jej každodenného životného štýlu od detstva, odvtedy žije svoj život jogínskym spôsobom, aj keď chápe, že moderné a tradičné hodnoty sú rovnako dôležité pre vedenie holistického prístupu.

„Yoga Acharya“ nie je len učiteľ, ale aj majster, ktorý dosiahol vysokú úroveň odbornosti a zručnosti v praxi a učení jógy. Yoga Acharya slúžia ako sprievodcovia, ktorí zachovávajú a prenášajú autentické tradície jógy, pričom hrajú kľúčovú úlohu v učení a zachovaní jej duchovných a terapeutických aspektov. 

Viac o Jaiwanti nájdete tu: www.jaiwantidarshna.com

 

Hudba, talkshow a ešte omnoho viac

Predstavte si, že koncert vo vás oživí spomienky na vaše obľúbené filmy a najmä hudbu, ktorá je najsilnejším nositeľom emócií a zážitkov. Presne to sa vám môže prihodiť počas Koncertu filmovej hudby od klasicko-rockového zoskupenia Cinemagic band. Jedinečné aranžmány svetoznámych filmových skladieb spevom doplnia Mirka Partlová a Janko Slezák.

Ku Košiciam neodmysliteľne patrí aj Bez šepkára – talkshow Milana Kolcuna, známeho glosátora, spisovateľa, prekladateľa a košického „potulkára” špeciálne vydanie talkshow plnej humoru a zaujímavých hostí sa udeje počas jedného z atmosférických večerov Art Filmu v Historickej radnici.  

V rámci sprievodného programu si môžete aj otestovať svoje poznatky zo sveta filmu a možno vďaka svojim znalostiam zažiarite na filmovom kvíze od služby JOJ Play, ktorý sa uskutoční v Záhradnom kine. Povedie ho filmový kritik Peter Konečný, ktorého vedomosti a prepracované filmové kvízy sú známe v mestách po celom Slovensku.

Jedným z vrcholov tohtoročného festivalu Art Film bude nepochybne slávnostné odovzdávanie cien Hercova misia herečke Antónii Liškovej a hercovi Marošovi Kramárovi. Umelecký prínos slovenskému aj európskemu filmu týchto laureátov sa dá zmerať jedine udelením honorárnej ceny, ktorú Art Film udeľuje od svojho začiatku. Odovzdávanie sa uskutoční pri Dolnej bráne v Košiciach.

TV JOJKO uvedie koncert malinyJAM, ktorý si v exteriéri Galérie ALFA užijú najmä mladší návštevníci s ich rodičmi. Hudobnú časť Art Filmu však budú tvoriť mnohé ďalšie podujatia. 

 

V Záhradnom kine si na svoje prídu milovníci novátorských audiovizuálnych zážitkov, o ktoré sa postará španielsky hudobný skladateľ, producent, vizuálny umelec a experimentátor Diego Barronal. Jeho pretavenie emócií do hudby a melodického hluku vás spolu s vizuálnou tvorbou zameranou na človeka a prírodu v predstavení Performance Die! Goldstein – Drowned Paradise uvedie do multisenzorického očarenia.

Zabávať vás bude aj ikonické duo Baláž a Hubinák, ktoré sa vráti na Art Film, aby podporilo uvoľnenú atmosféru svojim humorom. V priestoroch Kina Veritas budú moderátori klásť otázky vzácnym hosťom a oceneným umelcom festivalu Marošovi Kramárovi a Antónii Liškovej.

Zvýšiť si povedomie o pomoci slabozrakým a nevidiacim môžete sebe a svojim deťom prostredníctvom rozprávky od Václava Šuplatu, ktorú budú naživo čítať herečky a herci činohry Národného divadla Košice. Známy dabingový herec Ivan Krúpa sa v tomto projekte zvanom Rozprávky pre malé Pastelky predstaví v úlohe kráľa. 

 

Už dnes večer

Nebol by to Art Film, keby na ňom aj tento rok nezazneli slová či verše od jeho niekdajšieho  prezidenta Milana Lasicu. V Historickej radnici v Košiciach zaspieva Peter Lipa koncert zostavený z piesní s textami Milana Lasicu a zaspomína si aj na spoluprácu s legendárnym hercom a dramatikom. 

Publikácia Máme svoj film! s podtitulom Slovenská filmová kultúra a propaganda 1939 – 1945 je výsledkom viac ako desaťročnej výskumnej práce, ktorú filmová historička Petra Hanáková venovala domácej filmovej kultúre v období Slovenského štátu. Na Art Filme bude mať publikácia svoj krst v Kine Úsmev VSE Cinema.

Pre nadšencov či zberateľov bude k dispozícii aj burza filmových nosičov spojená s prednáškou o ich zberateľskej hodnote, ktorú povedie Juraj Čurný.

 

Umelecké výstavy

Košice budú v termíne 21. – 28. jún žiť okrem filmu a hudby aj fotografiou a výtvarným umením. V Kine Veritas si nenechajte ujsť výstavu fotografií Mira Nôtu, ktorý sa od filmovej réžie dostal k portrétnej fotografii. Vďaka tomu história slovenského filmu a odkazy jeho najväčších osobností stále žijú. 

Výberovou výstavou v Kunsthalle si organizátori Art Filmu uctia aj pamiatku významného fotografa Ctibora Bachratého, ktorého objektív jedinečným spôsobom zachytával atmosféru Art Filmu po mnohé roky. Kurátorom spomienkovej výstavy, ktorá sa obzrie za pamätnými momentmi festivalu je umelecký riaditeľ Art Filmu Martin Palúch. 

Nepremeškajte ani záverečné dni exkluzívnej výstavy Miro Žbirka – Roky a dni, pre ktorú bude Východoslovenské múzeum v Košiciach posledným hosťujúcim priestorom po uvedení v Prahe a Bratislave. Príďte sa pozrieť na hviezdne momenty česko-slovenskej populárnej legendy so sprievodným komentárom Katky Žbirkovej.

Výstavu fotografií Stany Topoľskej a Maroša Ďatka zo zákulisia obľúbených seriálov a relácií si v priestoroch Kunsthalle pripraví aj Televízia JOJ. Tá v Košiciach usporiada tiež každoročne očakávanú autogramiádu, pri ktorej sa diváci a diváčky budú môcť stretnúť s osobnosťami z televíznych obrazoviek. Tešiť sa môžete nielen na podpisy, ale aj spoločné fotenie. 

Známy košický maliar a výtvarník Pavol Kvoriak sa v minulosti venoval figuratívnej maľbe, ale zachytával aj slovenskú prírodu či scenérie a architektúru Košíc. Pod kurátorským dozorom riaditeľky Adela Art Gallery Mgr. Adely Capcarovej predstaví svoju aktuálnu výstavu Umenie v pohybe, v ktorej sa zameral na emócie v pohybe. 

Tradičnou a veľmi obľúbenou súčasťou sprievodného festivalového programu je aj Spirit Hlavná: Fashion Meets Art Film, módna a hudobná šou, ktorá sa každý rok koná v inej časti historického centra Košíc. Udalosť tentoraz obsadí priestor Urbanovej veže. 

V posledný festivalový večer sa odohrá záverečný ceremoniál, kde sa vo veľkolepej Kunsthalle stretnú osobnosti filmu, aby oslávili vyvrcholenie jedného z najväčších sviatkov kinematografie na Slovensku. Súčasťou programu bude aj odovzdávanie prestížnych cien Modrý anjel.

 

Počas festivalových dozvukov si v sobotu 28. júna budete môcť pozrieť režisérsky zostrih filmu Villa Lucia od Michala Kollára, a to pri netradičnej príležitosti. Film sa bude premietať počas prvého ročníka jedinečného vínneho festivalu – Bobule Wine Fest v Košiciach. V štýle garden party na vás bude čakať 17 slovenských vinárstiev a viac ako 200 druhov vína.

Úplne odlišný zážitok ponúkne tretie pokračovanie úspešného Underground Overtake – UGOT III, ktoré do kultúrneho centra Tabačka prinesie zmes punku, rapu a synthpopu.

Tabačka ponúkne aj koncert ÄTNA – Experimentálny elektronický artpop z Nemecka. Duo Inéz Schaefer a Demian Kappenstein vám predstaví svoj najnovší album a hudobno-vizuálny zážitok, s akým ÄTNA obyčajne prichádza na veľké európske festivaly.

So zľavou vďaka Cinepassu si návštevníci Art Filmu budú môcť naplno užiť partnerské podujatie Jazz Karneval, kde na nich bude čakať atmosféra Benátskej noci s maskami, špeciálnymi drinkami, hudbou a tancom. Najlepšie karnevalové masky budú ocenené!

Viac na aff.cinepass.sk


Jubilejný 30. ročník MFF Art Film sa uskutoční vďaka podpore:

Organizátor: ART FILM FEST s.r.o.;

Spoluorganizátori: Mesto Košice, K13 – Košické kultúrne centrá, ART FILM FEST, n.o., LGM, s.r.o., FORLIVE;

Festival finančne podporil: Audiovizuálny fond
Festival je spolufinancovaný Košickým samosprávnym krajom z programu Terra Incognita;

Generálny reklamný partner: Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s.;

Hlavní partneri: Národná lotériová spoločnosť TIPOS, Východoslovenská energetika, EUK-Force, SPP, CODES Brand House;

Automotive partner: PORSCHE; Oficiálny hotel: Hotel Yasmin;

Hlavní mediálni partneri: TV JOJ, Pravda, Eurotelevízia;

Reklamní partneri: stavebná spoločnosť Adifex, AVA-stav, Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s., Best Press, U. S. Steel Košice, Betpres, Transpetrol, SLOVAKIA TRAVEL, ANTIK Telecom, Kino Úsmev, CORE LABS, pramenitá voda Lucka;

Technologickí partneri: NOV, ZEBRA, DELTA OnLine, ARICOMA, BigON;

Oficiálni dodávatelia: DKC Veritas, Východoslovenské múzeum v Košiciach, Krušovice BOHÉM, BARZZUZ, DOMOS SLOVAKIA, Reštaurácia Contessa, Kaviareň Slávia; Oficiálne víno: Kubbo Select a Ostrožovič;

Mediálni partneri: JOJ PLAY, JOJ 24, Film Europe, Rádio KOŠICE, aktuality.sk, Forbes, Korzár, Slovenka, SITA, TASR, See & Go, BigMedia, Košice City Guide, Film.sk, Visit Košice, diva.sk, zenskyweb.sk, MOJAkultúra;

Partneri: Východoslovenská vodárenská spoločnosť, Nadácia CEF, Slovnaft, AUPARK Košice, Carmeuse Slovakia, JOJ Cinema, cestovná kancelária Hydrotour, Taper, YumEarth, KAIFER advokátska kancelária, Deva, WITKOWITZ SLOVAKIA, Letisko Košice, ECO Technologies, CPK Slovakia, Casa Trade – Casablanca cafe, DC MEDICAL, KPK Reklama, Kvitok, HAIR Factory Košice, Kvety Garomi, Air Taxi, Tesco Store SK;

Partneri finančných cien: CANON, Filmarina;

Gastronomickí partneri: Ohnisko –Fire Dining & Brew Bar, Pub u kohúta, El Nacional, Maiko Sushi, Café de Paris, Tabačka Kulturfabrik, BISTRO Blanc, Andiamo GROUP, BENZE, Red Velvet Cake Bar, Tahiti, Kaviareň Veritas