Sergej Loznica prišiel na MFF Art Film, aby si prevzal čestné ocenenie Zlatá kamera

Režisér je laureátom už 58 filmových cien, ktoré mu boli udelené na najväčších festivaloch sveta. V roku 2018 bol ocenený v Cannes za svoj hraný celovečerný film Donbas o vojne separatistických skupín na východe Ukrajiny.

Pre dokumentárnu tvorbu Sergeja Loznicu je zasa príznačná práca s archívnymi materiálmi, z ktorých „nanovo“ skladá strhujúce naratívy a skúma historickú pamäť štátov bývalého Sovietskeho zväzu. Aj Art Film bol pri jeho začiatkoch. V roku 1996 bol vybraný do Súťaže študentských filmov jeho dokument Dnes postavíme dom (1995, spoluréžia Marat Magambetov). Významnú súčasť jeho filmografie tvoria aj autentické dokumenty z prítomnosti. 

Tvorbu režiséra pravidelne uvádzame v programe Art Filmu a tento rok prišiel do Košíc predstaviť svoj najnovší film INVÁZIA, ktorý taktiež neunikol pozornosti už spomínaného festivalu vo francúzskom meste Cannes, kde mala snímka svoju svetovú premiéru len celkom nedávno. 

V rozhovore s Jurajom Čurným porozprával Sergej Loznica o svojej filmografii a uviedol festivalovú novinku INVÁZIA.

Vieme o vás, že ste fascinovaný históriou. Chcel by som sa opýtať na váš film Stalinov štátny pohreb z roku 2019, ktorý je o prvých dňoch po Stalinovej smrti. Aké to bolo, keď ste sa dostali k tomu množstvu materiálu s nesmiernou historickou hodnotou? Ako ste triedili tento materiál a robili výsledný zostrih? 

Pokiaľ hovoríme o dokumentárnych filmoch, tak je pravda, že sa v nich často venujem histórii a pracujem pri nich s archívnymi materiálmi. Pri niektorých je toho materiálu viac, inokedy nemám skoro žiadny. V prípade Stalinovho štátneho pohrebu ho bolo veľmi veľa. Záznamy z tejto udalosti pochádzajú zo všetkých kútov Sovietskeho zväzu a východného bloku. Mal som 70 hodín filmových záberov a bolo dôležité sa rozhodnúť pre jednu tému, ktorá sa v nich nachádzala. Film bol inšpirovaný dielom Dzigu Vertova Uspávanka, v ktorom Stalin vystupoval ako hrdina. V mojom filme je už mŕtvy. 

Dnes na masterclasse budem hovoriť aj o tom, čo robiť, keď nie je veľa materiálu a aké možnosti si vtedy môže filmár zvoliť. 

V tohtoročnom programe Art Filmu máme váš film Pán Landsbergis. Ako na vás pôsobil archívny materiál v tomto prípade? Zistili ste počas tvorby niečo, čo ste predtým nevedeli? 

Vytautas Landsbergis bol predsedom litovského parlamentu a taktiež poslancom kongresu, v ktorom sa naštartovali zmeny v sovietskej Litve. Bol to politický líder, ktorý sa zaslúžil o zničenie Sovietskeho zväzu. Pamätám si tie časy, mal som 27 rokov, bol som v Kyjeve a sledoval som kongresové dišputy z Litvy, pretože to boli revolučné chvíle. Bolo to veľmi odvážne, za čias Stalina by ich všetkých zastrelili za takéto myšlienky. V Litve, kde som pracoval od roku 2003 som stretol Landsbergisa a skamarátili sme sa. Naposledy som ho videl pred troma dňami (úsmev).

Rozhodol som sa nakrútiť film o tomto období, pretože veľa ľudí nevie, ako sa tam bojovalo proti Sovietskemu zväzu. Neviete si predstaviť, na akej vysokej úrovni fungovala infiltrácia agentov KGB v Litve v tej dobe. Do krajiny prišli aj vojská, no napriek tomu sa podarilo národ ochrániť pred krviprelievaním. Chcel som vzdať hold krajinám, ktoré stále čelia totalite zo strany Ruska. Tento film sa bude premietať 28. júna o 13:30 v Kulturparku, veľmi vám ho odporúčam. 

Aká bola genéza vášho najnovšieho filmu Invázia o udalostiach na Ukrajine od februára 2022? Kedy ste sa rozhodli ho natočiť? 

Nerozhodol som sa, musel som to urobiť! Tak ako aj pri filme Majdan. Cítil som povinnosť to nakrútiť. Urobili sme sériu krátkych filmov z rôznych miest Ukrajiny. Chcel som ukázať život obyvateľov počas tejto tragédie. Napokon sa z toho stal jeden veľký film. Neskôr máme v pláne postupne vyslať do obehu všetkých tridsať krátkych filmov, z ktorých je Invázia stvorená.

Viac na aff.cinepass.sk


Jubilejný 30. ročník MFF Art Film sa uskutoční vďaka podpore:

Organizátor: ART FILM FEST s.r.o.;

Spoluorganizátori: Mesto Košice, K13 – Košické kultúrne centrá, ART FILM FEST, n.o., LGM, s.r.o., FORLIVE;

Festival finančne podporil: Audiovizuálny fond
Festival je spolufinancovaný Košickým samosprávnym krajom z programu Terra Incognita;

Generálny reklamný partner: Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s.;

Hlavní partneri: Národná lotériová spoločnosť TIPOS, Východoslovenská energetika, EUK-Force, SPP, CODES Brand House;

Automotive partner: PORSCHE; Oficiálny hotel: Hotel Yasmin;

Hlavní mediálni partneri: TV JOJ, Pravda, Eurotelevízia;

Reklamní partneri: stavebná spoločnosť Adifex, AVA-stav, Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s., Best Press, U. S. Steel Košice, Betpres, Transpetrol, SLOVAKIA TRAVEL, ANTIK Telecom, Kino Úsmev, CORE LABS, pramenitá voda Lucka;

Technologickí partneri: NOV, ZEBRA, DELTA OnLine, ARICOMA, BigON;

Oficiálni dodávatelia: DKC Veritas, Východoslovenské múzeum v Košiciach, Krušovice BOHÉM, BARZZUZ, DOMOS SLOVAKIA, Reštaurácia Contessa, Kaviareň Slávia; Oficiálne víno: Kubbo Select a Ostrožovič;

Mediálni partneri: JOJ PLAY, JOJ 24, Film Europe, Rádio KOŠICE, aktuality.sk, Forbes, Korzár, Slovenka, SITA, TASR, See & Go, BigMedia, Košice City Guide, Film.sk, Visit Košice, diva.sk, zenskyweb.sk, MOJAkultúra;

Partneri: Východoslovenská vodárenská spoločnosť, Nadácia CEF, Slovnaft, AUPARK Košice, Carmeuse Slovakia, JOJ Cinema, cestovná kancelária Hydrotour, Taper, YumEarth, KAIFER advokátska kancelária, Deva, WITKOWITZ SLOVAKIA, Letisko Košice, ECO Technologies, CPK Slovakia, Casa Trade – Casablanca cafe, DC MEDICAL, KPK Reklama, Kvitok, HAIR Factory Košice, Kvety Garomi, Air Taxi, Tesco Store SK;

Partneri finančných cien: CANON, Filmarina;

Gastronomickí partneri: Ohnisko –Fire Dining & Brew Bar, Pub u kohúta, El Nacional, Maiko Sushi, Café de Paris, Tabačka Kulturfabrik, BISTRO Blanc, Andiamo GROUP, BENZE, Red Velvet Cake Bar, Tahiti, Kaviareň Veritas