Nočná prehliadka ponúka napínavé filmové zážitky

V programe Art Filmu nezabúdame ani na nadšencov hororov, trilerov či burcujúcich animovaných snímok. Počas festivalových dní vám v sekcii Nočná prehliadka premietneme sedem filmov, ktoré sú ako stvorené pre atmosférické kino večery. Chýbať v nich nebudú desivé výjavy, brutalita, ale ani hudba a humor.

MODRÝ OBOR sleduje príbeh Daia Miyamota, mladého chlapca, ktorý sa vášnivo venuje hre na saxofón. On a jeho kamarát Šundži sa vydávajú na cestu za hudobnou slávou do Tokia. Pridá sa k nim aj talentovaný klavirista, vychádzajúca hviezda Jukinori, a spolu si založia kapelu. Animovaná snímka založená na oceňovanej manga sérii skúma, čo to znamená byť oddaný svojmu snu a ako tvrdo je potrebné pracovať, aby sa človek stal skutočným majstrom vo svojom odbore. Film režiséra Juzurua Tačikawu sa vyznačuje dynamickými hudobnými scénami, ktoré zachytávajú energiu a emóciu živej jazzovej hudby.

Hlavnými postavami snímky KEĎ ČÍHA ZLO sú dvaja bratia Pedro a Jimmy, ktorí objavia mŕtvolu kontaminovanú neznámym zlom. Ich snaha zbaviť sa tela vedie k sérii strašidelných udalostí, ktoré zasiahnu celú komunitu. Film reflektuje tradičné argentínske folklórne prvky a mýty, ktoré pridávajú príbehu autentickosť. Režisér Demián Rugnavyužíva kontrast medzi pokojnou vidieckou krajinou a brutálnymi scénami zla, aby vytvoril pocit neustáleho napätia. Snímka ponúka pravý intenzívny a znepokojujúci zážitok pre milovníkov hororu.

Ázijský noir LEN RIEKA TEČIE je upršaný, zrnitý film o vražde na čínskom vidieku. Policajt Ma Zhe chytí podozrivého, no niečo mu napovedá, že prípad ešte nie je uzavretý. Svedkovia a podozriví pribúdajú a ubúdajú v dôsledku ďalších vrážd. Film režiséra Weia Shujun je nakrútený na 16 mm film a pri slabom svietení získava pútavú špinavú estetiku noirovej detektívky. Snímka vás možno prekvapí aj mierou čierneho humoru, ktorý pre čínsku kinematografiu nie je celkom typický.

Hlavnou postavou animovaného filmu MARS EXPRESS je Aline Ruby, súkromná detektívka, ktorá dostane za úlohu nájsť zmiznutého vedca. Spolu so svojím partnerom Carlosom Riverom, kybernetickým humanoidom, sa vydáva na nebezpečnú cestu naprieč Marsom. Pátranie ich zavedie do rôznych častí futuristickej spoločnosti, od lesknúcich sa miest až po temné a nebezpečné podzemné oblasti. „Naším cieľom je vrátiť divákom vesmírny a existenciálny závrat, ktorý v nich vyvolali klasiky tohto žánru ako Votrelec, 2001: Vesmírna odysea alebo RoboCop. Sci-fi, ktoré milujeme, sa nachádza v bode stretu žánru s budúcnosťou. Práve sci -fi umožňuje riešiť univerzálne témy ľudstva a jeho problémy.“povedal režisér filmu Jérémie Périn.

V RÍŠI ZVIERAT od režiséra Thomasa Cailleyho sa ľudia začínajú meniť na zmutované tvory. François sa snaží ochrániť svojho syna Emila, odkedy jeho zmiznutá manželka tiež podľahla novej záhadnej chorobe. Počas toho, ako sa snažia ženu vypátrať si Emil všimne náznaky premeny aj sám na sebe. Vizuálne pôsobivý belgicko-francúzsky film s využitím praktických a CGI efektov sa zaoberá otázkami vzniku novej identity a rešpektu voči nej, ktorú rozvinul už americký spisovateľ Richard Matheson vo svojom románe Ja legenda v roku 1954.

Žánrová zmes STEPNÝ VLK je príbehom o takmer zaniknutej ľudskosti, ktorú v sebe musia objaviť hrdinovia dystopického sveta. V krajine zmietanej občianskou vojnu, v nehostinnej kazašskej stepi sa odohráva príbeh Tamary, ktorá pátra po svojom unesenom synovi. Pomôcť jej môže len ten najmenej pravdepodobný muž, ktorý už dávno nevie rozoznať dobro od zlého – Stepný vlk. Režisér Adiľchan Jeržanov nakrútil drastický film, v ktorom využíva prvky road movie, westernu či samurajského a mafiánskeho filmu a pracuje dobre známou a obľúbenou schémou pomsty.

Klasický horor Johna Carpentera VEC netreba dlho predstavovať. V nočnej prehliadke filmov si budete môcť pozrieť aj tento kultový horor o izolovanej skupine vedcov, ktorí čelia mimozemskej hrozbe v podobe tvora meniaceho svoju podobu. Napätie medzi postavami rastie a atmosféra hustne. Veriť sa nedá nikomu, pretože každý môže byť napadnutý neznámym parazitom. Príďte si oživiť spomienky na chladnú a desivú Antarktídu v hudobnom sprievode od Ennia Morriconeho a s Kurtom Russellom v hlavnej úlohe.


Jubilejný 30. ročník MFF Art Film sa uskutoční vďaka podpore:

Organizátor: ART FILM FEST s.r.o.;

Spoluorganizátori: Mesto Košice, K13 – Košické kultúrne centrá, ART FILM FEST, n.o., LGM, s.r.o., FORLIVE;

Festival finančne podporil: Audiovizuálny fond
Festival je spolufinancovaný Košickým samosprávnym krajom z programu Terra Incognita;

Generálny reklamný partner: Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s.;

Hlavní partneri: Národná lotériová spoločnosť TIPOS, Východoslovenská energetika, EUK-Force, SPP, CODES Brand House;

Automotive partner: PORSCHE; Oficiálny hotel: Hotel Yasmin;

Hlavní mediálni partneri: TV JOJ, Pravda, Eurotelevízia;

Reklamní partneri: stavebná spoločnosť Adifex, AVA-stav, Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s., Best Press, U. S. Steel Košice, Betpres, Transpetrol, SLOVAKIA TRAVEL, ANTIK Telecom, Kino Úsmev, CORE LABS, pramenitá voda Lucka;

Technologickí partneri: NOV, ZEBRA, DELTA OnLine, ARICOMA, BigON;

Oficiálni dodávatelia: DKC Veritas, Východoslovenské múzeum v Košiciach, Krušovice BOHÉM, BARZZUZ, DOMOS SLOVAKIA, Reštaurácia Contessa, Kaviareň Slávia; Oficiálne víno: Kubbo Select a Ostrožovič;

Mediálni partneri: JOJ PLAY, JOJ 24, Film Europe, Rádio KOŠICE, aktuality.sk, Forbes, Korzár, Slovenka, SITA, TASR, See & Go, BigMedia, Košice City Guide, Film.sk, Visit Košice, diva.sk, zenskyweb.sk, MOJAkultúra;

Partneri: Východoslovenská vodárenská spoločnosť, Nadácia CEF, Slovnaft, AUPARK Košice, Carmeuse Slovakia, JOJ Cinema, cestovná kancelária Hydrotour, Taper, YumEarth, KAIFER advokátska kancelária, Deva, WITKOWITZ SLOVAKIA, Letisko Košice, ECO Technologies, CPK Slovakia, Casa Trade – Casablanca cafe, DC MEDICAL, KPK Reklama, Kvitok, HAIR Factory Košice, Kvety Garomi, Air Taxi, Tesco Store SK;

Partneri finančných cien: CANON, Filmarina;

Gastronomickí partneri: Ohnisko –Fire Dining & Brew Bar, Pub u kohúta, El Nacional, Maiko Sushi, Café de Paris, Tabačka Kulturfabrik, BISTRO Blanc, Andiamo GROUP, BENZE, Red Velvet Cake Bar, Tahiti, Kaviareň Veritas