Nenechajte si ujsť špeciálny výber krátkych filmov z Quebecu

V špeciálnej sekcii Krátke filmy – Quebec uvidia návštevníci 30. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Art Film výber krátkometrážnych snímok z kanadskej produkcie. Jeho zostavovateľom je festivalový a filmový producent Danny Lennon, ktorý stojí za úspešným projektom Prends ça court! (Skrátka!) na podporu mladých filmárov v quebeckom filmovom priemysle. 

Z malého kabaretného premietania krátkych filmov sa postupne stal úspešný projekt, s ktorým Danny Lennon cestuje nielen po celej Kanade, ale aj po filmových festivaloch na celom svete, kde pravidelne pripravuje sekcie krátkych filmov kanadských autorov. Filmy z Quebecu v súčasnosti pozná už 60 festivalov v mnohých krajinách. Tento rok sa k nim pridá aj náš košický Art Film. “Prends ça court! už 25 rokov prežíva jedno neuveriteľne bláznivé filmové dobrodružstvo. Celé to vzniklo v čase, keď sa ešte o mladých umelcov a pracovníkov v quebeckom filmovom priemysle nikto nezaujímal. Vzali sme to teda do vlastných rúk a výsledkom je bláznivá jazda emócií, vášne, kreativity, experimentov a všeličoho iného, ktorá už čaká len na vás! Slovensko, ideš! UŽI SI TO!” odkazuje Danny Lennon návštevníkom Art Filmu.

Sekcia Krátke filmy – Quebec uvedie snímku ASKA režisérky Clary Milo. Temnému poetickému filmu o dvoch sestrách putujúcich za islandskou sopkou udelil v roku 2022 prestížnu cenu Coup de coeur jeden z patrónov Prends ça court!, režisér Denis Villeneuve. 

V programe uvidíte aj krátky film Pierra Falardeaua ČAS ŠAŠOV. “Film bol natočený v roku 1985, ale prvýkrát bol premietnutý až v roku 1993 – je to absolútne undergroundový film,” vysvetľuje Danny Lennon. Autor vo filme kriticky porovnáva anglickú nadvládu v Ghane s obchodnou dominanciou anglicky hovoriaceho klubu džentlmenov Beaver Club v Quebecu. O tejto politickej komédii sa svojho času hovorilo, že by ju mal každý obyvateľ Quebecu vidieť aspoň raz v živote. 

Príbeh stredoškolského učiteľa a dídžeja, ktorí sa na školskom večierku v Montreale v 70. rokoch popasovali s gangom motorkárov si budete môcť pozrieť v zmesi rozličných animátorských prístupov, ktoré Fraser Munden zvolil pri svojej krátkej snímke GARDE, inšpirovanej montrealskou legendou. 

Vtipom naplnený 13 minútový film MŔTVA MAČKA vyrozpráva príhodu dvoch manželov, ktorí sa pred svojou malou dcérou snažia utajiť smrť domáceho miláčika. Bolo by to jednoduchšie, keby bola mačka jednofarebná a nemala biele škvrny, vtedy by sa dala ľahko nahradiť. Komediálna snímka sa dostala do užšieho výberu v kategórii Najlepší krátky hraný film na 96. ročníku Cien Akadémie. 

V magicko-realistickom animovanom filme KRAB V BAZÉNE sa chlapec Theo utieka do svojho imaginárneho sveta, ktorý mu je prirodzenejší ako ten skutočný. Jeho staršia Zoe sestra čelí vlastným problémom a trápi ju šikana a posmievanie zo strany rovesníkov. Dospievanie pre ňu nie je jednoduché. Vzťah medzi súrodencami je narušený, no všetko to má väčšiu a závažnejšiu príčinu. Originálny film Jean‑Sébastiena Hamela a Alexandra Myottea získal mnoho ocenení, ale jedným z najvýznamnejších je Cena za najlepší kanadský animovaný krátky film na Medzinárodnom festivale animovaného filmu v Ottawe.

Režisér Virgile Ratelle sa našiel v autorskom dokumentárnom filme v štýle „neo-cinéma direct“. Snímkou LETNÉ NOCI potvrdil svoj čistý a emotívny rukopis, keď zobrazil intimitu dvoch najlepších priateľov skateboardistov počas jedného leta, keď mali 15 rokov. Režisér sám vyrastal v komunite skateboardistov a vždy inklinoval k práci s kamerou a myšlienke dokumentovať prítomný okamih.

Tému rozvíjajúcej sa intimity a sexuálnej identity, ktoré preruší násilná udalosť, prinesie snímka LETO 2000 režisérskej dvojice Virginie Nolin a Laurence Olivier. Jemný príbeh deväťročnej Sarah, ktorá miluje skateboarding, ponúka pohľad na rodovú performativitu a súhlas a vyslúžil si uznanie na viacerých festivaloch v Kanade aj v Európe.

SMRŤ BIKINÁM! je krátky film režírovaný Justine Gauthier, ktorý sleduje príbeh Lili, desaťročného dievčaťa, ktoré sa vždy kúpalo hore bez. Keď jej rodičia rozkážu, aby si na výlet do akvaparku obliekla vrch bikin, Lili sa pýta, prečo musí zakrývať svoj plochý hrudník, zatiaľ čo chlapci to robiť nemusia. Tento film skúma témy rodových noriem a telesnej autonómie z pohľadu mladého dievčaťa a zamyslenie, ku ktorému jeho naratív nabáda, mu prinieslo Cenu divákov na Medzinárodnom festivale krátkeho filmu Palm Springs.

Viac na: aff.cinepass.sk


Jubilejný 30. ročník MFF Art Film sa uskutoční vďaka podpore:

Organizátor: ART FILM FEST s.r.o.;

Spoluorganizátori: Mesto Košice, K13 – Košické kultúrne centrá, ART FILM FEST, n.o., LGM, s.r.o., FORLIVE;

Festival finančne podporil: Audiovizuálny fond
Festival je spolufinancovaný Košickým samosprávnym krajom z programu Terra Incognita;

Generálny reklamný partner: Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s.;

Hlavní partneri: Národná lotériová spoločnosť TIPOS, Východoslovenská energetika, EUK-Force, SPP, CODES Brand House;

Automotive partner: PORSCHE; Oficiálny hotel: Hotel Yasmin;

Hlavní mediálni partneri: TV JOJ, Pravda, Eurotelevízia;

Reklamní partneri: stavebná spoločnosť Adifex, AVA-stav, Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s., Best Press, U. S. Steel Košice, Betpres, Transpetrol, SLOVAKIA TRAVEL, ANTIK Telecom, Kino Úsmev, CORE LABS, pramenitá voda Lucka;

Technologickí partneri: NOV, ZEBRA, DELTA OnLine, ARICOMA, BigON;

Oficiálni dodávatelia: DKC Veritas, Východoslovenské múzeum v Košiciach, Krušovice BOHÉM, BARZZUZ, DOMOS SLOVAKIA, Reštaurácia Contessa, Kaviareň Slávia; Oficiálne víno: Kubbo Select a Ostrožovič;

Mediálni partneri: JOJ PLAY, JOJ 24, Film Europe, Rádio KOŠICE, aktuality.sk, Forbes, Korzár, Slovenka, SITA, TASR, See & Go, BigMedia, Košice City Guide, Film.sk, Visit Košice, diva.sk, zenskyweb.sk, MOJAkultúra;

Partneri: Východoslovenská vodárenská spoločnosť, Nadácia CEF, Slovnaft, AUPARK Košice, Carmeuse Slovakia, JOJ Cinema, cestovná kancelária Hydrotour, Taper, YumEarth, KAIFER advokátska kancelária, Deva, WITKOWITZ SLOVAKIA, Letisko Košice, ECO Technologies, CPK Slovakia, Casa Trade – Casablanca cafe, DC MEDICAL, KPK Reklama, Kvitok, HAIR Factory Košice, Kvety Garomi, Air Taxi, Tesco Store SK;

Partneri finančných cien: CANON, Filmarina;

Gastronomickí partneri: Ohnisko –Fire Dining & Brew Bar, Pub u kohúta, El Nacional, Maiko Sushi, Café de Paris, Tabačka Kulturfabrik, BISTRO Blanc, Andiamo GROUP, BENZE, Red Velvet Cake Bar, Tahiti, Kaviareň Veritas