Festivalové tipy na dnešný deň

MESIÁŠ / Panoráma

kino Úsmev – Impulz (10:00)

Po prvý raz v histórii festivalu v premiére uvádzame kompletný sedemdielny španielsky seriál, ktorý nie je na Slovensku dostupný na žiadnej streamovacej platforme. Celková minutáž (494 minút) prekonáva aj minuloročné Satanské tango Bélu Tarra. Enricovo detstvo poznačilo opustenie, náboženský fanatizmus a tyrania matky s mesiášskymi bludmi. Keď v televízii uvidí virálnu katolícku hudobnú skupinu Stella Maris, ktorú tvoria sestry spievajúce Panne Márii z vlastného domu, spomienky sa mu vrátia. Je odhodlaný zachrániť tieto dievčatá pred detstvom, ktoré prežil, a spolu so svojou sestrou Irene sa vydá na cestu za členkami tejto skupiny. Mesiáš je dramatický seriál s náznakmi trileru a prítomnosťou magického realizmu. Tento príbeh o vytvorení kultu, prázdnote a hľadaní zmyslu sa spája so všetkým, čo v tejto digitálnej ére znamená stať sa virálnym. Seriál bude premietaný v troch blokoch s dvoma prestávkami.

 

PANEBOŽE! / Súťaž hraných filmov

Kunsthalle (11:30)

Po smrti otca musí 18-ročný Totone rýchlo dospieť, aby sa mohol postarať o svoju 7-ročnú sestru a rodinnú farmu v Jure. Ešte väčšiu zodpovednosť na seba preberá, keď sa snaží zúčastniť sa súťaže o najlepší syr comté v regióne. Môže vyhrať zlatú medailu a 30 000 eur. Film je celovečerným debutom režisérky Louise Courvoisier, ako aj debutom Clémenta Faveaua, ktorý si zahral mladého farmára Totoneho. Film mal premiéru v sekcii Un Certain Regard na filmovom festivale v Cannes v roku 2024, kde získal cenu mladých. „Totoneho mám veľmi rada, aj keď nie je hrdina a má veľa chýb. Chcela som ukázať jeho nedokonalosti aj silné stránky. Totone je ako nešikovné a rozjarené šteniatko, ktoré síce tancuje polonahé na bare alebo nedokáže pomôcť otcovi, keď to potrebuje, ale napriek tomu je milé a sympatické,“ povedala režisérka.

 

SPIACI ÚČET / Zlatá kamera

kino ÚSMEV VSE Cinema (11:30) 

Najnovší film Miloslava Luthera je príbehom o tajomstve nečakaného dedičstva, ktoré môže zmeniť život. Mladý manželský pár s finančnými ťažkosťami sa rozhodne predať vzácny obraz zdedený po starých rodičoch. Nájdu v ňom však chúlostivý odkaz, ktorý sa pokúšajú rozlúštiť, a popritom odkrývajú temné rodinné tajomstvo, ktoré malo zostať navždy zabudnuté. Pokušenie získať peniaze je veľké, ale spolu s bohatstvom tak na seba preberú aj vinu svojich predkov.

„Umenie, o ktoré som sa vždy usiloval, má klásť otázky, spochybňovať zovšeobecňujúce úsudky a zobrazovať človeka v celej jeho zložitosti, sile aj slabosti. Teším sa na každého, kto venuje svoj čas naozaj poslednému filmu mojej vyše päťdesiatročnej tvorivej cesty,“ povedal Miloslav Luther.

 

ČARODEJNÍK KAJTEK / Filmy pre deti

kino VERITAS (17:00)

Strhujúci príbeh o čarovnom svete detskej fantázie, dospievaní a snahe zlepšiť svet. Snáď každé dieťa chce mať čarovnú moc, ale čo ak sa mu tento sen splní? Kajtek je dvanásťročný chlapec s výnimočne rebelským temperamentom, vyrastajúci s otcom a babkou, ktorý v sebe jedného dňa objaví nadprirodzené schopnosti. Tento nezvyčajný talent v kombinácii s neposlušným chlapčenským charakterom však znamená veľké problémy nielen pre rodinu a školu, ale aj pre celé mesto. Čím viac sa mágia dostáva do chlapcovho života, tým viac narastajú jeho problémy s neobľúbenými učiteľmi, na druhej strane si však získava sympatie a slávu medzi rovesníkmi. Situácia sa začína komplikovať, keď o chlapca s magickými schopnosťami začnú súperiť sily dobra a zla. Akou cestou sa vydá mladý čarodejník?

 

VILLA LUCIA – režisérsky zostrih / Slovenská sezóna

kino ÚSMEV VSE Cinema (17:30) 

Film Michala Kollára je kombináciou romantickej komédie a kriminálneho filmu. Rozpráva príbeh trojice kamarátov, ktorých ešte aj po tridsiatke spája spomienka na spolužiačku zo strednej školy Luciu. Cyril sa po niekoľkých teatrálnych pokusoch o samovraždu kvôli Lucii lieči na psychiatrii a práve dnes sa jej chce v rámci terapie za všetko ospravedlniť. Gorazd je s Luciou zasnúbený a musí svoj vzťah pred Cyrilom utajiť. A Svätopluk by chcel dať starú partiu dokopy. Snaha raz a navždy sa vyrovnať s minulosťou privedie trojicu až do Luciinho rodného domu. Nestráženú starú vilu nad mestom však práve dnes plánujú vykradnúť dvaja skorumpovaní policajti. Nastáva noc plná akcie, komických situácií a vtipných dialógov. Villa Lucia je po Jakubiskovom Lepšie je byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý a Lutherovom Úteku do Budína tretím režisérskym zostrihom slovenského filmu – a ako hovorí režisér Kollár: „Neexistujú dokončené filmy, iba opustené.“

 

DIEVČA S IHLOU / Súťaž hraných filmov

Kunsthalle (17:30) 

Mladá Karoline sa snaží prežiť v Kodani po 1. svetovej vojne. Keď sa opustená a tehotná ocitne bez práce, stretne charizmatickú Dagmar, ktorá vedie ilegálnu adopčnú agentúrua pomáha matkám hľadať náhradný domov pre nechcené deti. Keďže sa Karoline nemá na koho obrátiť, ujme sa úlohy dojky. Medzi ženami vznikne silné puto, ale odhalenie šokujúcej pravdy o Dagmarinej práci nezostane bez následkov. Film je inšpirovaný skutočnými udalosťami okolo najkontroverznejšieho prípadu vraždy v dánskej histórii. „Národná trauma, ktorá doposiaľ neprestáva rezonovať, nám aj dnes pripomína, čo znamená zatvárať oči pred hrôzami v spoločnosti,“ povedal Magnus von Horn. Film sa premietal v hlavnej súťaži na filmovom festivale Cannes 2024.

 

PŘÍPAD MODRÝ / Panoráma

Kulturpark – JOJ Cinema 1 (19:00)

Bohumil Modrý, najlepší hokejový brankár na svete, sa významne zaslúžil o prvé medzinárodné úspechy Československa po druhej svetovej vojne. V roku 1948 dostal ponuku, aby chytal v NHL. Jeho hviezdnu športovú kariéru a šťastný rodinný život však v roku 1950 zničil vykonštruovaný politický proces. Spolu s ďalšími hokejistami z národného tímu bol obvinený zo špionáže a vlastizrady a odsúdený na 15 rokov väzenia v najťažšej kategórii a na nútené práce v uránových baniach. V dôsledku podmienok, v ktorých musel existovať, ako aj ožiarenia, predčasne zomrel v roku 1963 vo veku 46 rokov. Dokumentárny film, ktorý nahovorila jeho dcéra Blanka, zachytáva Modrého život od jeho športových začiatkov a svetových úspechov až po dramatické chvíle, ktoré zanechali stopy na celej rodine, a odhaľuje skutočnosti, ktoré viedli k zatknutiu obdivovaného „Bóžu“, ako ho volali jeho priatelia.

 

STEPNÝ VLK / Nočná prehliadka

kino ÚSMEV VSE Cinema (20:30)

Krajina nikoho, v ktorej prebieha občianska vojna. Alebo skôr zahnisaná rana, absolútny chaos, v ktorom neustále prebiehajú masakre, lúpeže a znásilnenia. V tomto desivom svete hľadá koktajúca Tamara svojho syna, ktorého uniesli miestni banditi špecializujúci sa na obchodovanie s ľudskými orgánmi. Nie je nik, kto by jej pomohol. Snáď okrem „stepného vlka“, bývalého policajta, ktorý sa rozhodne nezaoberá rozdielom medzi dobrom a zlom. Toto monštrum, ktoré zabíja bez akýchkoľvek výčitiek, je jej jedinou šancou na záchranu syna, a paradoxne, aj jedným z mála nositeľov ľudskosti v tomto filme. Kombináciou rôznych žánrov, ako napríklad road movie, westernu, samurajského a mafiánskeho filmu, dystopického thrilleru a drámy pomsty, kazašský režisér Adilchan Jeržanov vytvára jedinečné podobenstvo o svete bez morálky. Brutalita filmu je taká intenzívna, až sa dostáva do polohy paródie.

 

PRISCILLA / Panoráma

Katova bašta (21:30) 

Keď dospievajúca Priscilla Beaulieu stretne na večierku Elvisa Presleyho, hviezdu rokenrolu, stane sa pre ňu niekým úplne nečakaným: vzrušujúcou láskou, spojencom v osamelosti, zraniteľným najlepším priateľom. Sofia Coppola v tomto hlboko precítenom a strhujúco detailnom portréte lásky, fantázie a slávy rozpráva Priscillinými očami neviditeľnú stránku veľkého amerického mýtu, ktorý mal podobu dlhých pytačiek a búrlivého manželstva. Je to jej ôsmy film a napísala ho podľa memoárov Priscilly Beaulieu Presley Elvis a ja. Cailee Spaeny bola za stvárnenie Priscilly nominovaná na Zlatý glóbus pre najlepšiu herečku v hranom filme – dráme.

Viac na aff.cinepass.sk


Jubilejný 30. ročník MFF Art Film sa uskutoční vďaka podpore:

Organizátor: ART FILM FEST s.r.o.;

Spoluorganizátori: Mesto Košice, K13 – Košické kultúrne centrá, ART FILM FEST, n.o., LGM, s.r.o., FORLIVE;

Festival finančne podporil: Audiovizuálny fond
Festival je spolufinancovaný Košickým samosprávnym krajom z programu Terra Incognita;

Generálny reklamný partner: Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s.;

Hlavní partneri: Národná lotériová spoločnosť TIPOS, Východoslovenská energetika, EUK-Force, SPP, CODES Brand House;

Automotive partner: PORSCHE; Oficiálny hotel: Hotel Yasmin;

Hlavní mediálni partneri: TV JOJ, Pravda, Eurotelevízia;

Reklamní partneri: stavebná spoločnosť Adifex, AVA-stav, Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s., Best Press, U. S. Steel Košice, Betpres, Transpetrol, SLOVAKIA TRAVEL, ANTIK Telecom, Kino Úsmev, CORE LABS, pramenitá voda Lucka;

Technologickí partneri: NOV, ZEBRA, DELTA OnLine, ARICOMA, BigON;

Oficiálni dodávatelia: DKC Veritas, Východoslovenské múzeum v Košiciach, Krušovice BOHÉM, BARZZUZ, DOMOS SLOVAKIA, Reštaurácia Contessa, Kaviareň Slávia; Oficiálne víno: Kubbo Select a Ostrožovič;

Mediálni partneri: JOJ PLAY, JOJ 24, Film Europe, Rádio KOŠICE, aktuality.sk, Forbes, Korzár, Slovenka, SITA, TASR, See & Go, BigMedia, Košice City Guide, Film.sk, Visit Košice, diva.sk, zenskyweb.sk, MOJAkultúra;

Partneri: Východoslovenská vodárenská spoločnosť, Nadácia CEF, Slovnaft, AUPARK Košice, Carmeuse Slovakia, JOJ Cinema, cestovná kancelária Hydrotour, Taper, YumEarth, KAIFER advokátska kancelária, Deva, WITKOWITZ SLOVAKIA, Letisko Košice, ECO Technologies, CPK Slovakia, Casa Trade – Casablanca cafe, DC MEDICAL, KPK Reklama, Kvitok, HAIR Factory Košice, Kvety Garomi, Air Taxi, Tesco Store SK;

Partneri finančných cien: CANON, Filmarina;

Gastronomickí partneri: Ohnisko –Fire Dining & Brew Bar, Pub u kohúta, El Nacional, Maiko Sushi, Café de Paris, Tabačka Kulturfabrik, BISTRO Blanc, Andiamo GROUP, BENZE, Red Velvet Cake Bar, Tahiti, Kaviareň Veritas