Festivalové tipy na dnešný deň

JOE THE FIRST  | Sprievodný program | AF INDUSTRY
Kulturpark Galéria Alfa (10:00)

Prezentáciu pripravovaného dokumentárneho filmu o svetovej trénerskej legende Jozefovi Venglošovi predstaví Juraj Čurný, ktorý bude klásť zaujímavé otázky producentovi filmu Brankovi Capovi. Jozef Vengloš (1936 – 2021) patrí medzi najväčšie svetové trénerské legendy. Bol nielen reprezentačným trénerom Československa, s ktorým získal zlato na ME 1976, bronz na ME 1980 a 5. miesto na MS 1990, ale aj historicky prvým „nebritským“ trénerom v najvyššej ligovej súťaži kolísky futbalu, v Anglicku – preto JOE THE FIRST. Jeho odkaz pripomínajú a spomínajú naňho iné trénerské legendy ako Sir Ferguson, José Mourinho, Arsene Wenger a mnohí ďalší.

Filmová profesia: Filmový marketing | Sprievodný program | AF INDUSTRY
Kulturpark Galéria Alfa (11:00)

Marketing zohráva v modernom filmovom priemysle jednu z kľúčových úloh. Jeho najpodstatnejšou súčasťou sú upútavky. Postupom času sa z nich stala samostatná forma umenia. Strihač a režisér Peter Pavlík predstaví zaužívané postupy i najnovšie trendy, ale aj dramaturgické a strihové základy upútavkového remesla.

Máriino mlčanie | Medzinárodná súťaž filmov zo strednej a východnej Európy

Kulturpark JOJ Cinema 1 (13:00)

V osude lotyšskej herečky Marie Leiko (1887 – 1938) sa odzrkadľuje zložitá situácia 30. rokov, keď sa obyvatelia Pobaltia museli rozhodovať medzi fašistickým Nemeckom a komunistickým Sovietskym zväzom. V roku 1933, po nástupe Hitlera k moci, sa Maria vracia do Lotyšska a v roku 1935 sa rozhodne pre návštevu Moskvy a prácu pre tamojšie Lotyšské štátne divadlo. V nočnom vlaku ju spoznáva jeden z cestujúcich, keďže v Nemecku bola hviezdou nemých filmov Friedricha Murnaua a hrala aj v divadle. Na návštevu Moskvy má však aj osobné dôvody. Jej dcéra zomrela pri pôrode a zostala po nej maličká Nora, ktorá je, ako ju neúprosne upozorní sovietsky úradník, občiankou ZSSR. Realita sovietskeho Ruska je neutešená, všetko ovláda brutálna a ničím neobmedzená vláda primitívnych mocipánov, ľudia hladujú a rozbieha sa smrtiace kolo zatýkaní, ktoré Mariu napokon vrhne do rúk NKVD.

 

Návraty k Obrazom starého sveta | Slovenská sezóna
Kino Veritas (14:00)


Filmová pocta tvorbe režiséra Dušana Hanáka zameriavajúca sa na jeho mimoriadne dielo Obrazy starého sveta (1972) v kombinácii so súvisiacimi krátkymi filmami Omša (1967) a Zanechať stopu (1970).

Svojho času zakázané Obrazy starého sveta majú charakter slobodného, nezávislého kinematografického diela a hlboko ľudský rozmer napriek tomu, že vznikli po okupácii Československa v roku 1968, v čase najtvrdšej normalizácie. Dušan Hanák odkrýva zázemie ich vzniku, svoje názory a postrehy však vyjadria aj viaceré osobnosti, znalci a priatelia slobodnej filmovej tvorby. Projekcia za účasti tvorcov: Róbert Šulák (režisér), Petra Macháliková (dramaturgička), Dušan Hanák (autor pôvodného diela).  


Dievčatá sú už raz také | Medzinárodná súťaž hraných filmov
Kunsthalle (14:30)


Celovečerný debut režisérky Shuchi Talati, ktorý mal premiéru vo svetovej súťaži dramatických filmov na festivale Sundance, ponúka citlivý a osobitý pohľad na napätú dynamiku medzi matkami a dcérami. Šestnásťročná Mira v prísnej internátnej škole v Himalájach objavuje túžbu a romantiku, ale jej sexuálne a rebelské prebúdzanie naruší matka, ktorá sama nikdy nedospela. Predtým ako Mira stretla Sriho, na lásku nemyslela. Sústredila sa na štúdium a snívala o dokonalých známkach. Ich dvorenie a séria láskyplných stretnutí, ktoré sa začínajú nočným pozorovaním hviezd, jej však zmenia priority, takže teraz Mira študuje Sriho telo, fantazíruje o vzájomných bozkoch a súťaží o jeho pozornosť.

Bez šepkára – talkshow Milana Kolcuna | Sprievodné podujatie
Historická radnica (19:30)

Humor Milana Kolcuna a hĺbavosť Petra Béreša sa stretli v neopakovateľnom formáte. Keďže show je Bez šepkára, často to tak aj vyzerá. Briskné dialógy s osobnosťami striedajú vtipné správičky založené na postrehoch z Košíc.

Záblesky nádeje | Panoráma
Kunsthalle (20:30)


Nečakaný darček od odlúčeného manžela naruší šedivú jednotvárnosť života sestry Prabhy. Jej mladšia spolubývajúca Anu sa márne snaží nájsť miesto, kde by sa mohla intímne zblížiť s priateľom. Výlet do mesta na pláži im prinesie priestor na zhmotnenie týchto túžob. Film získal Veľkú cenu na MFF Cannes 2024.

Viac na aff.cinepass.sk


Jubilejný 30. ročník MFF Art Film sa uskutoční vďaka podpore:

Organizátor: ART FILM FEST s.r.o.;

Spoluorganizátori: Mesto Košice, K13 – Košické kultúrne centrá, ART FILM FEST, n.o., LGM, s.r.o., FORLIVE;

Festival finančne podporil: Audiovizuálny fond
Festival je spolufinancovaný Košickým samosprávnym krajom z programu Terra Incognita;

Generálny reklamný partner: Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s.;

Hlavní partneri: Národná lotériová spoločnosť TIPOS, Východoslovenská energetika, EUK-Force, SPP, CODES Brand House;

Automotive partner: PORSCHE; Oficiálny hotel: Hotel Yasmin;

Hlavní mediálni partneri: TV JOJ, Pravda, Eurotelevízia;

Reklamní partneri: stavebná spoločnosť Adifex, AVA-stav, Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s., Best Press, U. S. Steel Košice, Betpres, Transpetrol, SLOVAKIA TRAVEL, ANTIK Telecom, Kino Úsmev, CORE LABS, pramenitá voda Lucka;

Technologickí partneri: NOV, ZEBRA, DELTA OnLine, ARICOMA, BigON;

Oficiálni dodávatelia: DKC Veritas, Východoslovenské múzeum v Košiciach, Krušovice BOHÉM, BARZZUZ, DOMOS SLOVAKIA, Reštaurácia Contessa, Kaviareň Slávia; Oficiálne víno: Kubbo Select a Ostrožovič;

Mediálni partneri: JOJ PLAY, JOJ 24, Film Europe, Rádio KOŠICE, aktuality.sk, Forbes, Korzár, Slovenka, SITA, TASR, See & Go, BigMedia, Košice City Guide, Film.sk, Visit Košice, diva.sk, zenskyweb.sk, MOJAkultúra;

Partneri: Východoslovenská vodárenská spoločnosť, Nadácia CEF, Slovnaft, AUPARK Košice, Carmeuse Slovakia, JOJ Cinema, cestovná kancelária Hydrotour, Taper, YumEarth, KAIFER advokátska kancelária, Deva, WITKOWITZ SLOVAKIA, Letisko Košice, ECO Technologies, CPK Slovakia, Casa Trade – Casablanca cafe, DC MEDICAL, KPK Reklama, Kvitok, HAIR Factory Košice, Kvety Garomi, Air Taxi, Tesco Store SK;

Partneri finančných cien: CANON, Filmarina;

Gastronomickí partneri: Ohnisko –Fire Dining & Brew Bar, Pub u kohúta, El Nacional, Maiko Sushi, Café de Paris, Tabačka Kulturfabrik, BISTRO Blanc, Andiamo GROUP, BENZE, Red Velvet Cake Bar, Tahiti, Kaviareň Veritas