Blíži sa netrpezlivo očakávané odovzdávanie cien Hercova misia. Čestnou držiteľkou sa stane herečka Antónia Lišková

V histórii Medzinárodného filmového festivalu Art Film si honorárne ocenenie Hercova misia prevzali významné herecké osobnosti slovenského, európskeho aj svetového významu. Na jubilejnom 30. ročníku si okrem Maroša Kramára cenu prevezme aj hviezda slovenského a talianskeho filmu Antónia Lišková. 

Herečka, ktorá začala svoju kariéru v Ríme a stala sa známou vďaka početným úlohám v celovečerných filmoch a televíznej tvorbe, bude počas festivalu ocenená za svoj významný prínos audiovizuálnemu umeniu a rozsiahlu a pôsobivú prácu v tomto odvetví.

Antónia Lišková sa narodila v Bojniciach v Československu. Po otvorení hraníc sa presťahovala do Talianska, kde sa po niekoľkých zamestnaniach uchytila v modelingu a zakrátko aj v herectve. Svoje prvé filmové a televízne úlohy stvárnila na prelome tisícročia v snímke C’era un cinese in coma (2000), Il tunnel della libertà (Tunel slobody, 2004), či v seriáli Il commissario (2002). 

Vďaka presvedčivému a obdivuhodnému umeleckému výkonu v rôznych žánroch a projektoch ju talianske publikum rozpoznávalo na obrazovkách a plátnach kín stále častejšie. 

V roku 2008 získala za stvárnenie jednej z hlavných postáv v talianskom filme ÚKRYT Európsku striebornú stuhu za najlepší ženský herecký výkon, ktorú jej udelil Taliansky národný syndikát filmových novinárov. Za svoj výkon obdržala cenu aj na Talianskom filmovom festivale v Annecy. MFF Art Film pri príležitosti udelenia ceny Hercova misia Antónii Liškovej uvedie tento film vo svojom tohtoročnom programe. 

„Film Riparo som si vybrala, lebo si myslím, že láska nikdy nemala, nemá a nebude mať žiadnu hranicu alebo formu. Je to nádherný pocit, jediný, ktorý sme ešte nedokázali ani pokaziť, ani kontrolovať,“ hovorí Antónia Lišková o svojom výbere.

Prvé nakrúcanie na Slovensku herečka absolvovala v roku 2018, a to pri seriáli Milenky Jakuba Kronera a Adriany Kronerovej. V tejto tvorivej zostave nakrútili aj celovečerné komediálne snímky Šťastný nový rok (2019) a Šťastný nový rok 2: Dobro došli (2021).

Antónia Lišková v súčasnosti účinkuje vo filmoch talianskej, slovenskej či českej produkcie. V roku 2023 nakrútila spolu s režisérom Gabriele Guidiom historickú drámu Terezín, na ktorej sa Lišková podieľala nielen ako herečka, ale aj ako kameramanka a producentka. Účinkovala tiež v česko-slovenskej fantasy minisérii Vedma (2023).  

Honorárna cena Hercova Misia sa udeľuje za významný prínos audiovizuálnemu umeniu a mimoriadny vplyv herečky alebo herca na domácu aj medzinárodnú kinematografiu. Oceneným patrí uznanie za ich bohatú umeleckú činnosť a formovanie kultúrnych, ale aj spoločenských hodnôt.

MMF Art Film, ako významné podujatie každoročne predstavuje medzinárodnú kinematografiu a oceňuje dôležité úspechy vo filme. Cena Hercova Misia je jedným z najvyšších ocenení tohto festivalu a bola už v minulosti udelená osobnostiam z filmového prostredia ako Franco Nero, Jean-Paul Belmondo, Emília Vášáryová, Ladislav Chudík či Zuzana Kronerová. Minulý rok si ocenenie prevzali herečky Eva Holubová a Zdena Studenková.

Viac na aff.cinepass.sk


Jubilejný 30. ročník MFF Art Film sa uskutoční vďaka podpore:

Organizátor: ART FILM FEST s.r.o.;

Spoluorganizátori: Mesto Košice, K13 – Košické kultúrne centrá, ART FILM FEST, n.o., LGM, s.r.o., FORLIVE;

Festival finančne podporil: Audiovizuálny fond
Festival je spolufinancovaný Košickým samosprávnym krajom z programu Terra Incognita;

Generálny reklamný partner: Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s.;

Hlavní partneri: Národná lotériová spoločnosť TIPOS, Východoslovenská energetika, EUK-Force, SPP, CODES Brand House;

Automotive partner: PORSCHE; Oficiálny hotel: Hotel Yasmin;

Hlavní mediálni partneri: TV JOJ, Pravda, Eurotelevízia;

Reklamní partneri: stavebná spoločnosť Adifex, AVA-stav, Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s., Best Press, U. S. Steel Košice, Betpres, Transpetrol, SLOVAKIA TRAVEL, ANTIK Telecom, Kino Úsmev, CORE LABS, pramenitá voda Lucka;

Technologickí partneri: NOV, ZEBRA, DELTA OnLine, ARICOMA, BigON;

Oficiálni dodávatelia: DKC Veritas, Východoslovenské múzeum v Košiciach, Krušovice BOHÉM, BARZZUZ, DOMOS SLOVAKIA, Reštaurácia Contessa, Kaviareň Slávia; Oficiálne víno: Kubbo Select a Ostrožovič;

Mediálni partneri: JOJ PLAY, JOJ 24, Film Europe, Rádio KOŠICE, aktuality.sk, Forbes, Korzár, Slovenka, SITA, TASR, See & Go, BigMedia, Košice City Guide, Film.sk, Visit Košice, diva.sk, zenskyweb.sk, MOJAkultúra;

Partneri: Východoslovenská vodárenská spoločnosť, Nadácia CEF, Slovnaft, AUPARK Košice, Carmeuse Slovakia, JOJ Cinema, cestovná kancelária Hydrotour, Taper, YumEarth, KAIFER advokátska kancelária, Deva, WITKOWITZ SLOVAKIA, Letisko Košice, ECO Technologies, CPK Slovakia, Casa Trade – Casablanca cafe, DC MEDICAL, KPK Reklama, Kvitok, HAIR Factory Košice, Kvety Garomi, Air Taxi, Tesco Store SK;

Partneri finančných cien: CANON, Filmarina;

Gastronomickí partneri: Ohnisko –Fire Dining & Brew Bar, Pub u kohúta, El Nacional, Maiko Sushi, Café de Paris, Tabačka Kulturfabrik, BISTRO Blanc, Andiamo GROUP, BENZE, Red Velvet Cake Bar, Tahiti, Kaviareň Veritas