ART FILM FEST Košice 2017 sa skončil. Víťazným filmom je snímka Glory

Slávnostným ceremoniálom v košickej Kunsthalle  vyvrcholil v sobotu večer 25. ročník Art Film Festu Košice. Hlavnú cenu festivalu – Modrého anjela za najlepší film – získala bulharsko-grécka snímka  Glory.  Príbeh o obyčajnom železničnom robotníkovi, ktorý sa presvedčí, že statočnosť a čestnosť sú v dnešnom svete už len na smiech, vyhrala spomedzi 12 titulov hlavnej súťaže.

Medzinárodná porota hraných filmov udelila okrem hlavnej ceny za najlepší film i ďalšie ocenenia, medzi ktorými bodovalo aj Slovensko.  Cenu Modrý anjel za najlepší ženský herecký výkon získala slovenská herečka Dominika Morávková z filmu režisérky Terezy Nvotovej – Špina. Ten ocenili aj hlasujúci diváci a získal tak Divácku cenu JOJ Cinema pre najlepší európsky film.  Snímku môžu aktuálne vidieť  aj návštevníci slovenských kín.

Cena Modrý anjel za najlepší krátky film putuje z Art Film Festu Košice do Indonézie, odkiaľ pochádza víťazná snímka O pôvode strachu.

Art Film Fest Košice uviedol od 16. do 24. júna viac ako 170 filmov a zúčastnilo sa ho mnoho známych osobností. Ceny Hercova misia, ktoré Art Film Fest udeľuje od roku 1995, získali Ondřej Vetchý a Magda Vášáryová. Po prvý raz bola udelená aj Cena prezidenta festivalu, ktorou hneď v úvode ocenili Jiřího Bartošku a Máriu Kráľovičovú. Ceny Zlatá kamera si odniesli slovenský režisér Dušan Trančík a český režisér Jan Hřebejk.

,,ART FILM FEST sa oproti minulému roku určite posunul k lepšiemu. Filmové projekcie navštívilo o poznanie viac divákov. Rovnako pozitívne reagovali návštevníci na pridané sprievodné podujatia, u ktorých oceňovali ich rôznorodosť a príťažlivosť. Dnes, keď sa končí 9-dňový maratón filmov (ale aj koncertov, prednášok, talk show, výstav a masterclassov) je možné pri  všetkej skromnosti poznamenať, že mnohí ľudia už vedia, aká je podoba moderného filmového festivalu. Jednoducho, ART FILM FEST zapúšťa v Košiciach pevné korene,“ zhodnotil 25. ročník AFF Peter Nágel, umelecký riaditeľ festivalu.

 

ZOZNAM CIEN a zdôvodnenia poroty:

 

NAJLEPŠÍ  FILM

Glory

(Bulharsko, Grécko)

réžia Kristina Grozeva a Peter Valchanov

Za brilantné stvárnenie tragikomického príbehu boja obyčajného človeka za vlastnú dôstojnosť a spravodlivosť. Film originálne a svojrázne vychádza z tvorby veľkých majstrov sociálnej satiry. Téma a spracovanie diela priťahuje diváka, zároveň  však nestráca ľahkosť a umeleckú kvalitu. V dnešnej dobe  je to veľmi užitočný film.

 

NAJLEPŠIA RÉŽIA

Western

(Nemecko, Bulharsko, Rakúsko)

réžia Valeska Grisebach

Za kolektívny portrét skrývajúci osobný príbeh, ktorý je citlivou psychologickou a sociálnou analýzou medziľudských vzťahov medzi nemeckými robotníkmi a bulharskými vidiečanmi. Film podnecuje diváka k zamysleniu, kde je naše miesto v Európe.

 

NAJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON

Dominika Morávková vo filme Špina

(Slovensko, Česko)

réžia Tereza Nvotová

Za veľmi presvedčivý herecký výkon v roli Leny, ktorá sa ako dospievajúce dievča stáva obeťou strašného činu s veľmi vážnym vplyvom na jej psychiku.

 

NAJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON

Baldur Einarsson a Blaer Hinriksson vo filme Kamenné srdce

(Dánsko, Island)

réžia Guðmundur Arnar Guðmundsson

Za úprimnosť a autentickosť ich hereckých výkonov v roli mladých chlapcov, u ktorých sa sexualita len prebúdza a ktorí sa musia vysporiadať s rozdielnosťou svojej sexuálnej orientácie a bojovať o prijatie v spoločnosti.

 

SPECIAL MENTION

Pustovníci

(Nemecko, Rakúsko)

réžia Ronny Trocker

Za vizuálne pôsobivé zachytenie horského vidieckeho prostredia, ktoré sa pomaly vyľudňuje. Hrdinovia bojujú s pocitom samoty a blížiaceho sa konca. Obraz miznúceho sveta fascinuje a pohlcuje diváka.

 

SPECIAL MENTION

Barbora Bobulová za herecký výkon vo filmoch

Čisté srdcia

 (Taliansko)

a

 Po vojne

(Francúzsko, Taliansko)

Za jej presvedčivý a hlboký herecký vklad, ktorý výrazne prispel k nekonvenčnému stvárneniu postavy matky.

 

Divácka cena JOJ Cinema pre najlepší európsky film

Špina

(Slovensko, Česko)
réžia  Tereza Nvotová

 

Najlepší krátky film

O pôvode strachu

 (Indonézia)

réžia: Bayu Prihantoro Filemon

Chceme oceniť dielo, ktoré umožňuje zažiť skrytú silu filmu. Na jednej strane jednoducho, stále však vyzývavo, spracúva náročnú tému a podnecuje predstavivosť diváka bez zobrazenia násilia, o ktorom rozpráva, a na strane druhej predstavuje proces filmovej tvorby, v ktorom mieru účasti ponecháva na divákovi. Ide o fyzický film s nesmierne originálnym prístupom, ktorý prináša určité poznatky o pôvode strachu.

Zvláštne uznanie poroty krátkych filmov

Lov zajacov

(Maďarsko, Spojené štáty americké)

režisér Patricka Bresnan

Filmu sa  prostredníctvom jedinečnej a netradičnej témy – darí veľmi ľudským a citlivým spôsobom odkrývať nejednoznačné vnímanie spoločnosti.

 

Zvláštne uznanie poroty krátkych filmov

Príbeh Princeznej X

(Portugalsko, Francúzsko, Veľká Británia)

Režisér Gabriel Abrantes

Ďalšie zvláštne uznanie udeľujeme rozmarnému a presvedčivému zvratu, ktorým sa príbeh o jednoznačne mužskom objekte zmení na príbeh o ženskom subjekte, čím sa odhalí mužský zápas o pochopenie ženskej sexuality.

_______________________________________________________________________

Organizátori: ART FILM FEST, s.r.o., Forza, a.s.

Spoluorganizátori: Mesto Košice, K13, Košický samosprávny kraj

Festival sa koná pod záštitou predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica a Ministra kultúry Mareka Maďariča.

Festival finančne podporil: Audiovizuálny fond

Generálny reklamný partner: SEPS

Hlavní partneri: Tipos, Transpetrol, Slovenská pošta, Východoslovenská energetika, člen Innogy, Slovnaft, Československý lev

Oficiálne autá festivalu: Hyundai

Oficiálny festivalový hotel: Hotel Yasmin

Oficiálny prepravca: ČSA

Logistický partner festivalu: DHL Express Slovakia

Reklamní partneri: ČEZ Slovensko, Budiš, Stella Artois, Keramon, Kino Úsmev, Tabačka Kulturfabrik, Sedasport, Železničná spoločnosť Slovensko, Aupark, Paneurópska vysoká škola, Omnia 2000, Omnia KLF, Omnia Holding SE, LGM

Oficiálni dodávatelia: Barzzuz, NOV s.r.o. Zebra, Tuli, Lyvina

Hlavní mediálni partneri: TV JOJ, JOJ Cinema, Kinosala.sk, RTVS, Rádio Slovensko, Rádio FM, Rádio Regina, Nový Čas, Aktuality.sk

Mediálni partneri: Rádio Express, Rádio Košice, Film Europe Channel, Československo Channel, Festival Cinema, SME, Korzár, Pravda, Kam do mesta, webnoviny.sk, Refresher, Bigmedia, Home media, Codes

Partneri: Autocont, Student Lab, Košice City Guide, Horse Inn, Teledom, Carpano, KPK