Sekcia Be2Can Starter ponúka slovenskej premiére najlepšie filmy z prestížnych festivalov. Tu sú prvé tipy!

Exkluzívny výber zložený z ocenených filmov z najprestížnejších svetových festivalov – Benátok, Berlína a Cannes sa na tohtoročnom Art Film Feste opäť objaví pod názvom „Be2Can Starter“. Táto prémiová sekcia je zaradená do programu vďaka veľmi intenzívnej spolupráci s Film Europe Media Company, ktorá má výlučný podiel na uvádzaní filmov zo spomínaných festivalov v Slovenskej i Českej republike.  Už teraz je isté, že na nadchádzajúcom Art Film Feste budú mať návštevníci jedinečnú príležitosť, ako vôbec prví diváci na Slovensku, vidieť najnovšie víťazné snímky z najznámejších svetových festivalov – z Berlína i Benátok.

Tradične na prelome augusta a septembra sa koná vo vychytenom letovisku Lido di Venezia najstarší filmový festival na svete. Jeho prvý ročník sa datuje ešte v roku 1932, ten posledný bol už v poradí sedemdesiaty tretí. A z neho si najvyššie ocenenie odniesol najznámejší filipínsky filmár súčasnosti. Lav Diaz je mimoriadne kompletný filmár, keď si predstavíme, že okrem režisérskej profesie ovláda aj pozíciu kameramana, hudobného skladateľa, strihača i hereckého interpreta. Ako režisér debutoval v pomerne neskoršom veku – ako 40-ročný v roku 1998. Odvtedy ale vytvoril už 27 filmov. Tým posledným je snímka Tá, ktorá odišla, ktorá si z benátskeho Lida odniesla Zlatého leva. Ide o horkastú štúdiu obyčajnej ženy, ktorá strávila takmer polovicu života inak, ako pôvodne zamýšľala. Hlavná hrdinka Horacia po tridsiatich rokoch strávených vo väzení, naviac za nespáchaný zločin, objavuje veľmi odlišný svet, ako ten, na ktorý si pamätá. Lenže čoskoro si uvedomí, že niečo sa predsa len nezmenilo – moc a výsada bohatých elít. Osamelá žena, ktorej medzičasom zomrel manžel a deti sa jej dávno odcudzili, sa rozhodne pre nezvyčajnú pomstu. Film, inšpirovaný poviedkou Lva Tolstého, precízne reflektuje podstatu problémov a konfliktov, ktoré formovali súčasnú podobu pre nás vzdialených a exotických Filipín.

Vo februári sa konal 67. medzinárodný filmový festival v Berlíne, ktorý už tradične dáva väčší priestor vo svojom programe filmom zo strednej a východnej Európy. Sošku Zlatého medveďa, symbol Berlinále, si odniesla na prvý pohľad prekvapujúco, ale zaslúžene Ildikó Enyedi za poetickú tragikomédiu O tele a duši. Maďarská režisérka patrí medzi elitu európskych tvorcov už od roku 1989, keď za svoj hraný debut Moje dvadsiate storočie získala Zlatú kameru v Cannes. Vo svojom šiestom hranom filme rozpráva 61-ročná autorka o dvoch osamelých ľuďoch, ktorí sa pokúsia o vzájomný kontakt prostredníctvom svojich snov. Subtílne rozprávanie sa pohybuje medzi delikátnou tragikomédiou a vzťahovou drámou. Maďarský film je majstrovskou ukážkou tzv. malého veľkého filmu o dvoch emocionálne senzitívnych ľuďoch v nevľúdnom svete. Presvedčivé vyznenie filmu potvrdzujú uhrančivá kamera, atmosféricky dôsledná hudobná kulisa a tiež výkony dvoch protagonistov. S filmom je spojená pre nás jedna príjemná zaujímavosť. V úlohe psychicky labilnej Márie  exceluje Alexandra Borbély, narodená v roku 1986 vo Veľkom Cetíne, okres Nitra, ktorá pred piatimi rokmi absolvovala herecké štúdium v Budapešti a dnes patrí medzi vyhľadávané maďarské herečky. Keďže z Budapešti do Košíc nie je tak ďaleko, pokúsime sa dostať na Art Film Fest v júni aj Ildikó Enyedi, a tiež Alexandru Borbély, aby osobne predstavili svoje výnimočné filmové dielo a mohli sa podeliť o bezprostredné dojmy s festivalovými divákmi.

 

Filmov, ktoré uvedie festival v programovej sekcii „Be2Can Starter“ je potvrdených viacero. Art Film Fest napríklad 16. júna otvorí v Košiciach najnovší film Emira Kusturicu Na mliečnej ceste. Známeho balkánskeho búrliváka náš festival už tiež ocenil Zlatou kamerou v roku 2011.

Každý nový film amerického vizionára Terrencea Malicka je očakávanou udalosťou. Už teraz sa môžete tešiť na jeho fascinujúcu Cestu času, v ktorej sa svojským nezameniteľným spôsobom a štýlom zamýšľa nad pôvodom a zmyslom ľudskej existencie.

„Be2Can Starter“ sa bude, samozrejme, snažiť priniesť aj pár absolútne horúcich noviniek z Cannes, hoci to bude poriadne zložitý oriešok. 70. ročník najprestížnejšieho festivalu sa totiž začína 17. a končí 28. mája, teda iba 18 dní pred otvorením Art Film Festu.

Vstupenky a Cinepassy na 25. ročník AFF nájdete tu: https://iffartfilm.com/info/vstupenky/