Art Film Fest oficiálne otvorí ocenená Gloria

Už od piatku 21. júna poteší priaznivcov svetovej aj domácej kinematografie Art Film Fest, ktorý prinesie na plátna exkluzívne premiéry oceňovaných filmov z najprestížnejších festivalov, slovenské novinky aj pocty kultovým osobnostiam strieborného plátna. Šesťdňový filmový maratón v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne potrvá do 26. júna.

Art Film Fest otvorí komediálna snímka Gloria čilského režiséra Sebastiána Lelia, uvedená v svetovej premiére na Berlinale 2013, kde získala viacero ocenení, vrátane Strieborného medveďa pre najlepšiu herečku – skvelú Paulinu Garciu. Stvárňuje hlavnú hrdinku Gloriu, staršiu rozvedenú ženu, ktorá nehodlá tráviť dni a noci sama. Vyhľadáva tanečné zábavy a večierky, kde sa pokúša vzdorovať samote a veku nadväzovaním náhodných známostí.

Tragikomédia popredného čilského režiséra rozpráva o krehkých nádejach a bolestivých pravdách a je portrétom ženy, ktorá sa pokúša presadiť vlastnou silou a nezávislosťou. Príbeh sa zároveň vymedzuje voči oficiálnemu politickému vývoju v Čile a reflektuje kalné vody posledných 40 rokov čilskej histórie.

Festival tento rok rozdelil program do 13 sekcií, vrátane pôct oceneným osobnostiam.
Pre návštevníkov 21. ročníka prichystal 153 snímok, z ktorých 96 bude dlhometrážnych, 2 stredometrážne a 55 krátkych. V programe už tradične nebudú chýbať mnohé snímky ocenené na slávnych svetových festivaloch v Cannes, Berlíne, Benátkach či Sundance.

Priamo z Francúzskej riviéry sa podarilo Art Film Festu v spolupráci s multimediálnou distribučnou spoločnosťou Film Europe získať na festivalové premietanie víťazný film z Cannes Život Adèle/La vie d´Adèle. A pôjde naozaj o veľmi exkluzívne projekcie, pretože Art Film Fest ako prvý festival vo svete po Cannes uvedie príbeh lásky dvoch mladých žien v pôvodnej podobe. Po udelení Zlatej palmy sa totiž rozhodlo, že film sa objaví v jesennej distribúcii v skrátenej a zostrihanej verzii.

Vášnivá a odvážna melodráma sa stala vďaka verdiktu Stevena Spielberga a jeho kolegov z canneskej jury prvým filmom v histórii najprestížnejšieho festivalu, kedy najvyššia cena nepatrí len režisérovi Abdellatifovi Kechichemu, ale aj obom hereckým protagonistkám Adèle Exarchopoulos a Léy Seydoux.

Art Film Fest aj tento raz udelí domácim a zahraničným osobnostiam ocenenia, takže návštevníci sa môžu tešiť na osobné stretnutie s hviezdami filmu.

Vo Festivalovom parku v Trenčianskych Tepliciach vlastnoručne upevnia mosadzné plakety so svojim menom noví laureáti ocenenia – na úvod Art Film Festu legenda slovenského herectva Martin Huba a na záver svetová herečka zo Slovenska Barbora Bobulova. Hercovou misiou si Art Film Fest uctí aj majstrovstvo Júliusa Satinského. Pri príležitosti 10. výročia od úmrtia nezabudnuteľného herca mu ako poctu venuje aj špeciálnu sekciu, do ktorej vybral snímky prezident festivalu a jeho neodmysliteľný kolega a súputník Milan Lasica.

Zlatá kameru si na začiatku festivalu prevezme uznávaný česko-slovenský režisér Juraj Herz a na konci svetovo rešpektovaná režisérska celebrita, rakúsky filmár Ulrich Seidl.  Všetci ocenení uvedú vo festivalových kinách osobne svoje filmy.
 
Už tradične je dominantou Art Film Festu Medzinárodná súťaž hraných filmov. O festivalovú trofej – Modrého anjela sa bude uchádzať 11 filmov, vrátane slovenského filmu Môj pes Killer Miry Fornay, ktorý má už na konte – ako vôbec prvý slovenský film – prestížneho Tigra z festivalu v Rotterdame.
.
V Súťaži krátkych filmov sa stretne 38 filmov a bude medzi nimi aj debutový animovaný film Pandy slovenského filmára Matúša Vizára, ktorý získal mimoriadny úspech na festivale v Cannes, a tiež ďalšia slovenská snímka Weed od Erika Bistiku.

Bohatú ponuku filmových titulov prinesú aj sekcie Okolo sveta, Európske zákutia, Láska a anarchia, Prísľuby z Východu, Focus: Mental Nord, IN Film oslavuje 20 rokov či Nočná prehliadka. Slovenská sezóna ponúkne 6 celovečerných a 9 krátkych filmov, z toho päť v premiérovom uvedení.

Festivalové projekcie sa uskutočnia v Trenčianskych Tepliciach v Kine Prameň a v pojazdnom Kinematografe, v Trenčíne sa bude premietať v dvoch sálach Cinemaxu, v RTVS ArtKine Metro, v Posádkovom klube – ODA a v Bažant Kinematografe.

___________________________________________________________
Art Film Fest 2013 – 21. Medzinárodný filmový festival Trenčianske Teplice/Trenčín

Festival sa koná pod záštitou predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica.
Organizátori: ART FILM, n.o., FORZA, a.s.
Spoluorganizátori: Mesto Trenčianske Teplice, Mesto Trenčín, Kúpele Trenčianske Teplice
Festival finančne podporil: Audiovizuálny fond

Generálny reklamný partner: KOOPERATIVA poisťovňa, Vienna Insurance Group
Partner projektu: TIPOS
Hlavní reklamní partneri: Dr. Max, SYNOT TIP, TEMPEST, SLOVNAFT, Pow-en, Slovenská elektrizačná prenosová sústava
Oficiálny prepravca: Hyundai
Logistický partner: DHL
Cinepass pre študentov len za 5 EUR prináša: Prvá stavebná sporiteľňa
Reklamní partneri: PPC Power, Slovak Telekom, AVI Studio, Barzzuz, cestovná kancelária Hydrotour, AquaCity Poprad
Oficiálni dodávatelia: Anext, značka Moët, ad one, Toshiba, pivo Zlatý Bažant, Dendra, tuli, značka Relax, euro Print Hall, Elesko
Hlavní mediálni partneri: Rozhlas a televízia Slovenska, Rádio FM, Pravda
Mediálni partneri: Film Europe Channel, Central Europe Television, Rádio Europa 2,zoznam.sk, rozhovory.sk, Eurotelevízia, Pardon, OK!, Kam do mesta, Slovak Lines, GONG SK, SITA tlačová agentúra, BigMedia, moviemania.sk,filmneweurope.com
Partneri: Európska komisia – zastúpenie na Slovensku, Veľvyslanectvo Spojených štátov amerických v Bratislave, Trenčiansky samosprávny kraj, Slovenský filmový ústav, Slovenská agentúra pre cestovný ruch, Česká centrála cestovného ruchu, Character – Film Development Association, Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave, Talianske veľvyslanectvo v Bratislave, Poľský inštitút v Bratislave, in film, Maďarský inštitút v Bratislave, Veľvyslanectvo Španielskeho kráľovstva, Švédske veľvyslanectvo vo Viedni, Veľvyslanectvo Fínska v Bratislave,Veľvyslanectvo Islámskej republiky Afghanistan v Prahe, Považský cukor, Europe´s Finest, hotel Flóra, AutoCont, Contest, Esterle&Esterle, Kinoservis, Cinemax, lampART, Kursalon Trenčianske Teplice, spicybrown, Bratislavské kultúrne a informačné stredisko