Art Film Fest prinesie svetové filmy v exkluzívnej slovenskej premiére

Snímky z najprestížnejších zahraničných festivalov, najnovšie filmy z dielní slávnych režisérskych mien, novinky domácich tvorcov aj pozoruhodné kinematografické diela zo vzdialených kontinentov. To najlepšie a najpozoruhodnejšie zo svetovej aj slovenskej kinematografie ponúkne blížiaci sa 21. ročník Art Film Festu, ktorý sa uskutoční od 21. do 26. júna 2013 v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne. Šesťdňový filmový maratón prinesie na festivalové plátna snímky, ktoré si diváci budú môcť pozrieť v exkluzívnej slovenskej premiére.
Filmuchtivá verejnosť sa aj tento rok môže tešiť na diela talentovaných filmárov z celého sveta, ktoré budú súťažiť o trofeje Art Film Festu – Modrých anjelov.
Jedna z dominánt festivalu a súčasne divácky najobľúbenejšia sekcia, Medzinárodná súťaž hraných filmov, opäť ponúkne snímky začínajúcich režisérov, ktoré však už majú na konte aplauz zo známych festivalov. Takou je napríklad aj afganská rodinná dráma Wajma s podtitulom Afganský ľúbostný príbeh, ocenená za najlepší scenár na tohtoročnom najslávnejšom festivale nezávislých filmov v americkom Sundance.
Medzinárodná súťaž krátkych filmov prinesie do festivalových kín hrané, experimentálne aj animované snímky z rôznych kútov sveta ovenčené oceneniami zo známych festivalov ako Clermont-Ferrand, Sundance či Tampere.
Tohtoročný program uvedie filmy v dvanástich sekciách. Tradične sa do festivalových kín dostanú snímky venované čerstvým laureátom Hercovej misie a Zlatej kamery, ktorých mená si zatiaľ organizátori nechávajú ako prekvapenie.
Jedna z najpopulárnejších sekcií Okolo sveta ponúkne aj tento rok skutočné bonbóniky svetového filmu. Festivaloví návštevníci sa môžu tešiť aj na Európske zákutia, ktoré prinesú tie najlepšie výtvory kinematografie starého kontinentu.
Atraktívna sekcia Láska a anarchia opäť predstaví najhorúcejšie trendy nezávislého filmu ázijského, európskeho aj amerického trhu. Prísľuby z východu zavítajú na Art Film Fest s lahôdkami z ázijskej filmovej kuchyne a Nočná prehliadka so šokujúcimi a unikátnymi filmami bude už tradične bodkou za každým festivalovým dňom.
Novinkou programu bude profilová prehliadka inšpiratívnych a progresívnych snímok severských kinematografií, sekcia Focus: Mental Nord. Zaostrí na talentovaných filmárov zo škandinávskeho geopriestoru.
„Ďalšou, dovolím si predpovedať, diváckou lahôdkou, bude pripomenutie hereckého majstrovstva nezabudnuteľného všestranného umelca v sekcii Július Satinský výberom Milana Lasica, v ktorej uvedieme hrané i dokumentárne snímky pri príležitosti 10. výročia od hercovho úmrtia,“ prezradil riaditeľ Art Film Festu Peter Nágel.

Hoci program 21. ročníka festivalu sa stále tvorí, už teraz sa jeho organizátori môžu pochváliť ziskom výnimočných filmov. Minulý rok uviedol Art Film Fest exkluzívne po Cannes prvú časť trilógie svetovo uznávaného rakúskeho režiséra Ulricha Seidla, teraz premietne druhú a tretiu časť s podtitulmi Viera a Nádej. Diváci sa môžu tešiť aj na poslednú snímku amerického velikána Terrencea Malicka s názvom K zázraku alebo drámu Vic a Flo videli medveďa kanadského režiséra Denisa Côte, ktorá získala ocenenie na poslednom Berlinale.
Jadro Art Film Festu sa tento rok presunie do Trenčína, ktorý ponúka kvalitnejšie a väčšie premietacie aj ubytovacie zázemie pre hostí a návštevníkov festivalu. Centrálnym festivalovým kinom bude ODA – Dom armády. Premietať sa bude už tradične v Art kine Metro, ktoré je už v týchto dňoch plne digitalizované, čo zlepší projekcie festivalového programu. A spolu s ďalšími kinosálami komplexu Cinemax sa tak otvoril vítaný posun v kvalite festivalovej kinoinfraštruktúry.
Festival však pravdaže neopomenie Trenčianske Teplice. V Kúpeľnom parku sa udejú obidve verejné ceremónie tohtoročných laureátov Hercovej misie. Festivalové projekcie nebudú chýbať ani v kine Prameň. A Kúpeľná dvorana bude zas hostiť záverečný ceremoniál, spojený s vyhlásením držiteľov Modrých anjelov 21. Art Film Festu. Teplice sa stanú aj dejiskom už tradičného a obľúbeného medzinárodného scenáristicko-dramaturgického workshopu MidPoint.
„Je potrebné zdôrazniť, že 21. Art Film vznikal a pripravoval sa v značne komplikovaných podmienkach. Ani taká silná a rešpektovaná kultúrno-spoločenská udalosť nie je imúnna voči zložitej ekonomickej situácii, ktorej neblahé dôsledky pociťujeme všetci,“ vysvetlil Nágel s tým, že Art Film Fest je jedno z finančne najnáročnejších podujatí na Slovensku. „Rozhodli sme sa preto pre kompromisné riešenie – síce kratšiu variantu festivalu, ale s plnohodnotným programom, aký je pre Art Film Fest už charakteristický. Do preverenej a divákmi oceňovanej štruktúry sme opäť vložili novinky, pretože sa každý rok snažíme festival zlepšovať,“ uzavrel. __________________________________________________________
Organizátori: ART FILM, n.o., FORZA, a.s.
Spoluorganizátori: Mesto Trenčianske Teplice, Mesto Trenčín, Kúpele Trenčianske Teplice
Festival finančne podporili: Audiovizuálny fond, Európska komisia – zastúpenie na Slovensku
Hlavní reklamní partneri: FORSONO HOLDING LIMITED, TEMPEST, SLOVNAFT
Logistický partner: DHL
Cinepass pre študentov len za 5 EUR prináša: Prvá stavebná sporiteľňa
Reklamní partneri: PPC Power, Slovak Telekom, BARZZUZ
Oficiálny dodávateľ: značka Moët
Hlavní mediálni partneri: Rozhlas a televízia Slovenska, denník Pravda, Rádio FM
Mediálni partneri: TA 3, Film Europe Channel, Central Europe Television, Rádio Europa 2, zoznam.sk, rozhovory.sk, Eurotelevízia, Pardon, OK!, Kinečko, Kam do mesta, GONG SK, SITA tlačová agentúra