Si single? Choď na Českú radosť

Slovenský film na Art Film Feste potiahli fifty-fifty hrané aj dokumentárne filmy. Sekcia Česká radosť zase prináša výber toho najlepšieho, čo sa zrodilo na českej dokumentárnej scéne. Exkluzívny súbor piatich filmov sa Art Film Festu dostáva po prvýkrát k slovenským divákom A bola by naozaj škoda, keby ostali len doma v Česku.
„Zostava oceňovaných autorských dokumentov od etablovaných filmárov i filmáriek naznačuje súčasný vývoj českej dokumentaristiky, rôznorodosť tematického zamerania i tvorivých prístupov,“ povedal koordinátor sekcie Martin Kaňuch. „Divákovi sa tak na festivale otvára ďalšia príležitosť myslieť filmom nielen o stave vlastnej spoločnosti,“ dodal.
Napríklad dokument Generace Singles od Jany Potočkovej sa dá ušiť na mieru rôznym národom. Snímka upriamila všetku svoju pozornosť ľudí, ktorí sú single. Pýta sa, kto sú títo ľudia, ako žijú a prečo sú vlastne bez partnerov. A nakoniec, je to vôbec ich voľba žiť osamelým životom? Festival uvedie snímku dnes o 12. h v Kursalone Kúpeľnej dvoranz v Trenčianskych Tepliciach.
Iný pohľad na život zase prináša film jedného z lídrov českej dokumentárnej scény, Jana Gogolu ml. Celovečerný titul zobrazuje vedúcu postavu legendárnej rokenrolovej kapely Katapult Oldřicha Říhu. Vyrovnať sa musel so smrťou dvoch členov kapely. A pred kamerou sa nebránil ani vyhroteným otázkam.
Ďalšími snímkami, ktoré ešte uvedie Art Film Fest v sekcii Česká radosť, sú Venku režisérky Veroniky Sobkovej a Závod ke dnu režiséra Víta Janečka.
Táto pätica českých dokumentárnych filmov ponúka humor aj smútok, trpkosť aj nostalgiu a presne ukazuje, aký rozmarný, pestrý a nevyspytateľný je život.