Záverečný ceremoniál Medzinárodného filmového festivalu Art Film sa niesol v duchu príjemnej atmosféry a dôležitých posolstiev

Jubilejný 30. ročník Medzinárodného filmového festivalu Art Film sa blíži ku koncu a vo štvrtok večer v priestoroch Kunsthalle prebehol záverečný ceremoniál, na ktorom sa odovzdávali ocenenia Modrý Anjel, Zlatá kamera a honorárne ocenenie Hercova misia. Odovzdávanie cien sa nieslo v príjemnom duchu, ale padli aj dôležité spoločenské posolstvá. Známy moderátor Bruno Ciberej previedol festivalové publikum slávnostným večerom. Ceremoniál otvoril odovzdaním diváckej ceny JOJ Cinema za dlhometrážny film. Najvyšší počet diváckych hlasov a ocenenie získala snímka Bez vzduchu od Kataliny Moldovai. Ocenený film vyhlásila reportérka TV JOJ Katarína Kleknerová.

V kategórii Medzinárodná súťaž krátkych filmov sa profesionálna porota rozhodla udeliť zvláštne uznanie trom krátkym filmom, a to snímke Pomaranč z Jaffy, snímke Namôjdušu a napokon si uznanie získala aj snímka Teraz alebo nikdy!. Bodkou za súťažou krátkych filmov však bol Modrý Anjel, udelený snímke Incident režiséra Billa Morrisona, ktorá je rekonštrukciou policajnej streľby v Chicagu z roku 2018. Americký režisér sa festivalovému publiku prihovoril a vyjadril vďaku cez videovizitku. Člen poroty, český filmár Martin Kuba, sa pri odovzdávaní ceny vyjadril: „Vybrať víťaza nebolo vôbec jednoduché. Je vzácne vidieť toľko kvalitných a silných krátkych filmov v jednej súťaži. Avšak nakoniec sme sa rozhodli pre film Incident, ktorý šikovne využíva moderné monitorovacie technológie na rekonštrukciu tragédie zo všetkých ľudských perspektív. Fragmenty incidentu nezákonnej streľby polície skladajú širší obraz spoločnosti, strachu a predsudkov, ktoré sú hnacím motorom opätovného výskytu takýchto tragédií.“

Po súťaži krátkych filmov prišla na rad novovzniknutá súťažná kategória Medzinárodná súťaž filmov zo strednej a východnej Európy. Porota udelila Modrého anjela za najlepší film z krajín strednej a východnej Európy celovečernému debutu poľského režiséra Klaudiusza Chrostowského s názvom Ultima Thule. Cenu odovzdala predsedníčka poroty Sylvia Huszár z Maďarska a riaditeľ Audiovizuálneho fondu Vladimír Burianek. Režisér víťazného filmu Klaudiusz Chrostowski si cenu osobne prevzal. Vo svojom príhovore sa poďakoval členom štábu a prezradil úmysel nakrútiť ďalší film z prostredia poľsko-slovenského pohraničia. Zvláštne uznanie porota udelila animovanej snímke Pelikan Blue, ktorú nakrútil režisér László Csáki.

Tri zvláštne uznania sa udelili aj v hereckej kategórií. Prvé si vyslúžil herec Clément Faveau za svoju rolu v komediálnej dráme Panebože!. Uznanie patrí aj ženskej hereckej dvojici víťazného filmu Zbohom, Júlia – Eiman Yousif a Siran Riak. Tretie uznanie získala japonská snímka Rei debutujúceho režiséra Toshihika Tanaku. Ďakovnú reč Toshihika predniesol prostredníctvom video vizitky z ďalekého Hokkaida a prezradil festivalovým divákom, že tam nakrúca svoj ďalší film.

V kategórii Modrý anjel za najlepší ženský herecký výkon si ocenenie odniesla dánska herečka Trine Dyrholm za účinkovanie vo filme Dievča s ihlou. Ocenenie odovzdal predseda poroty súťaže hraných filmov, kurdsko-švajčiarsky režisér a scenárista Mano Khalil a Ing. Ľudovít Šipoš, člen predstavenstva a finančný riaditeľ spoločnosti Východoslovenská energetika, do rúk režiséra filmu Dievča s ihlou Magnusa von Horna, keďže ocenená herečka sa nemohla osobne zúčastniť festivalu. Modrého anjela za najlepší mužský herecký výkon získal dánsky herec Sebastian Bull vďaka úlohe vo väzenskej dráme Dozorkyňa od režiséra Gustava Möllera. Sebastian Bull si prevzal ocenenie osobne. Odovzdávala mu ho Martina Fatyková, manažérka úseku marketingu, národnej lotériovej spoločnosti TIPOS a člen poroty Mano Khalil. Je to moja prvá cena v živote, a preto si ju budem navždy pamätať,“ povedal ocenený herec v ďakovnej reči.

Modrým anjelom za najlepšiu réžiu porota ocenila režiséra Magnusa von Horna za jeho skľučujúcu drámu Dievča s ihlou, inšpirovanú desivými udalosťami z Dánska z obdobia krátko po prvej svetovej vojne. Magnus sa tak na pódium postavil druhýkrát a cenu mu odovzdal Mano Khalil a Gergely Santha, v zastúpení spoločnosti EUK Force. „Ďakujem veľmi pekne festivalu aj porote za to, že má dobrý vkus. Je to film o nechcených a o tom, ako zostať dobrým človekom aj keď svet okolo vás je zlý,“ povedal vo svojej ďakovnej reči Magnus von Horn.

Ocenenie Zlatá kamera za výrazný prínos do oblasti kinematografie si na ceremoniáli prevzal slávny ukrajinský režisér Sergej Loznica z rúk umeleckého riaditeľa Martina Palúcha. Umelecký riaditeľ Martin Palúch vo svojom príhovore prezradil aj zaujímavosť z filmografie významného režiséra. V roku 1996 vybral MFF Art Film do Súťaže študentských filmov jeden z prvých Loznicových filmov, dokument Dnes postavíme dom (1995, spoluréžia Marat Magambetov). „Je to pre mňa veľká pocta. Je dôležité, že máme možnosť nakrúcať filmy o významných a ťažkých témach našej histórie. Hovorím to preto, lebo mám pocit, že sa nám začína strácať zem pod nohami a je dôležité na to upozorňovať a vytvárať takéto filmy. Mier Ukrajine a nám všetkým,” povedal v príhovore laureát ocenenia Zlatá kamera, Sergej Loznica.

Honorárna cena Hercova misia sa na MFF Art Film udeľuje od roku 1995 hereckým osobnostiam za ich mimoriadny prínos hereckému umeniu. Na ceremoniáli sa udelili dve honorárne ceny. Prvá cena Hercova misia putovala do rúk herečky Antónie Líškovej. Herečka, ktorá začala svoju kariéru v Ríme a stala sa známou vďaka početným úlohám v talianskych filmoch. Cenu si prevzala od Adriany Kronerovej, ktorá s Líškovou úzko spolupracovala na seriáli Milenky a filmoch Šťastný nový rok a Šťastný nový rok 2: Dobro došli.

Druhú honorárnu cenu Hercova misia získal slovenský herec Maroš Kramár. Cenu mu odovzdal jeho syn Timur Kramár, ktorý v dojemnom príhovore opísal Maroša nielen ako herca, ale aj ako skvelého otca. „Ďakujem veľmi pekne Art Filmu, že mi udelil túto cenu. Film je úžasná vec a aj moja práca je úžasná. V poslednej dobe sa však stretávam s takým názorom, že ‚ty si herec a nestaraj sa do politiky.‘ Myslím si však, že to nie je správny názor. Film, divadlo a celkovo kultúra tu nie sú iba na zábavu. Kultúra nás má aj vychovávať a poučovať. Myslím si, že v tejto dobe je veľmi dôležité, aby kultúra nastavovala zrkadlo svojej dobe,” povedal v ďakovnej reči laureát ocenenia Hercova misia.

Finálnou bodkou záverečného ceremoniálu bolo odovzdanie ceny Modrý anjel za najlepší hraný film. Profesionálna porota udelila toto prestížne ocenenie sudánskej dráme Zbohom, Júlia, ktorá rozpráva o priateľstve dvoch žien s rozdielnym náboženským vyznaním. Režisér Mohamed Kordofani dorazil osobne do Košíc a cenu si prevzal od porotcu Mana Khalila. „Nakrútil som tento film pred rokom a pol. Keď sa začala postprodukcia snímky, hovorili sme si, že po dokončení filmu ho musíme uviesť doma v Sudáne, ale tri mesiace po tom, čo sme ho dokončili, začala sa v Sudáne vojna. Odvtedy cestujem po svete a ukazujem tento film. Som z toho už mierne unavený, ale mám šťastie v porovnaní so Sudáncami, ktorí ostali v Sudáne. Vyzývam preto politikov, aby túto vojnu zastavili, a vyzývam aj vás, aby ste zatlačili na orgány, ktoré môžu pomôcť Sudánu,“ povedal Kordofani.


Jubilejný 30. ročník MFF Art Film sa uskutoční vďaka podpore:

Organizátor: ART FILM FEST s.r.o.;

Spoluorganizátori: Mesto Košice, K13 – Košické kultúrne centrá, ART FILM FEST, n.o., LGM, s.r.o., FORLIVE;

Festival finančne podporil: Audiovizuálny fond
Festival je spolufinancovaný Košickým samosprávnym krajom z programu Terra Incognita;

Generálny reklamný partner: Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s.;

Hlavní partneri: Národná lotériová spoločnosť TIPOS, Východoslovenská energetika, EUK-Force, SPP, CODES Brand House;

Automotive partner: PORSCHE; Oficiálny hotel: Hotel Yasmin;

Hlavní mediálni partneri: TV JOJ, Pravda, Eurotelevízia;

Reklamní partneri: stavebná spoločnosť Adifex, AVA-stav, Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s., Best Press, U. S. Steel Košice, Betpres, Transpetrol, SLOVAKIA TRAVEL, ANTIK Telecom, Kino Úsmev, CORE LABS, pramenitá voda Lucka;

Technologickí partneri: NOV, ZEBRA, DELTA OnLine, ARICOMA, BigON;

Oficiálni dodávatelia: DKC Veritas, Východoslovenské múzeum v Košiciach, Krušovice BOHÉM, BARZZUZ, DOMOS SLOVAKIA, Reštaurácia Contessa, Kaviareň Slávia; Oficiálne víno: Kubbo Select a Ostrožovič;

Mediálni partneri: JOJ PLAY, JOJ 24, Film Europe, Rádio KOŠICE, aktuality.sk, Forbes, Korzár, Slovenka, SITA, TASR, See & Go, BigMedia, Košice City Guide, Film.sk, Visit Košice, diva.sk, zenskyweb.sk, MOJAkultúra;

Partneri: Východoslovenská vodárenská spoločnosť, Nadácia CEF, Slovnaft, AUPARK Košice, Carmeuse Slovakia, JOJ Cinema, cestovná kancelária Hydrotour, Taper, YumEarth, KAIFER advokátska kancelária, Deva, WITKOWITZ SLOVAKIA, Letisko Košice, ECO Technologies, CPK Slovakia, Casa Trade – Casablanca cafe, DC MEDICAL, KPK Reklama, Kvitok, HAIR Factory Košice, Kvety Garomi, Air Taxi, Tesco Store SK, Local Nomad Tours, Red Fox Golf Club, TATRATEA, Slovenský filmový ústav;

Partneri finančných cien: CANON, Filmarina;

Gastronomickí partneri: Ohnisko –Fire Dining & Brew Bar, Pub u kohúta, El Nacional, Maiko Sushi, Café de Paris, Tabačka Kulturfabrik, BISTRO Blanc, Andiamo GROUP, BENZE, Red Velvet Cake Bar, Tahiti, Kaviareň Veritas