Aké sú začiatky mladých filmárov a ako vznikali ich prvé celovečerné filmy? Na tieto otázky vám na festivale odpovie niekoľko debutantov, medzi inými aj režisér filmu Ostrým nožom, Teodor Kuhn.
Dnes popoludní predstaví divákom, ale aj mladým ľuďom, ktorí hľadajú inšpiráciu, svoju prípadovú štúdiu k filmu Ostrým nožom.„Samotná téma bola silnejšia ako akékoľvek moje debutantské ambície. Som presvedčený, že to, čo sa stalo, musí mať svoj film. Samozrejme, že nejaké veci by som urobil inak, ale myslím si, že základnú úlohu film splnil. Chcel som v ľuďoch zanechať emóciu, a to som na premiérach a projekciách videl,“ úprimne hovorí režisér, ktorý film inšpirovaný vraždou Daniela Tupého priniesol do kín na začiatku tohto roka. On aj jeho spolupracovníci sa zhodli na tom, že udalosť z roku 2005 ich zasiahla. „Keď zavraždili Daniela Tupého, bol som iba o pár rokov mladší ako on. Každý deň sme boli s kamarátmi na skejtoch v Sade Janka Kráľa, iba pár desiatok metrov od miesta, kde zomrel. Daniel Tupý mohol byť pokojne niektorý z mojich priateľov a mohol som to byť aj ja,“ vyjadril sa absolvent doktorandského štúdia filmovej réžie Filmovej a televíznej fakulty VŠMU v Bratislave, ktorý už so svojimi krátkymi filmami zaujal a uspel na mnohých festivaloch v zahraničí.
Ťažší začiatok?
A aj tieto úspechy mu pomohli na začiatku. „Čo sa týka financovania, nebolo to náročné. Ľudia, ktorí poznali moje krátke filmy vedeli čo môžu čakať, ak sa vrhnem na dlhometrážny film, a istotou bola aj téma samotná. Nestretol som sa s nikým, kto by povedal, že to je nedôležité. S rozpočtom pol milióna eur sme stále ešte nízkorozpočtový film. Verím, že ak by sme mali viac prostriedkov, mohli sme byť dôkladnejší a ľudia, ktorí na filme pracovali mohli byť dôstojnejšie zaplatení,“ priznáva filmár. Do tímu si vybral ľudí, s ktorými spolupracuje už od školy. „Mojim kľúčom bolo nájsť ľudí, ktorí sú vo svojej konkrétnej profesii šikovnejší ako ja. Prvú skupinu tvorili tí, s ktorými sme spolupracovali už na študentských projektoch, a teraz som im dal možnosť pracovať na dlhometrážnom filme. Pracovali do maxima, do akého som im dovolil, vo výbere ľudí som neurobil chyby. Všetky chyby, ktoré tam boli, boli moje. Druhú skupinu tvorili ľudia skúsení,“ hovorí. Kým doteraz pracoval najmä s nehercami a autentickými tvárami z ulice, tupotr eboval „nepriestrelnú istotu pravdivého herectva a nechcel riskovať.“
Viac akcie
Na príbehu otca, ktorému zavraždia syna a obvinených páchateľov pre chybné rozhodnutie sudkyne nakoniec oslobodia, pracoval dlho. „Prvý rok sme sa najmä stretávali s ľuďmi a zisťovali, čo sa vlastne stalo. Málokto si dnes pamätá, že útok nebol mierený konkrétne na Daniela Tupého, ale na celú skupinu zabávajúcich sa študentov. Dobodaní boli v ten večer viacerí. Zhovárali sme sa teda s obeťami, s novinármi, lekármi, znalcami, právnikmi, ale aj vagabundmi.“ A čo by dnes urobil inak? „Je to súdna dráma, teda sled konverzácií, takže, keby som film
nakrúcal dnes, ozvláštnil by som to vonkajšiu akciou a trocha to rozhýbal. Mohlo by to byť lepšie aj na opakované pozretia, keď už človek vie, ako to dopadne a čo sa stane, ale stále iba sleduje, ako sa to deje.“
Za najvýraznejší problém u debutantov považuje proces prechodu z krátkometrážneho filmu na dlhometrážny, čo sa týka scenáristiky a réžie. „V krátkom filme vám stačí zaujať pozornosť na 15 až 20 minút, na to potrebujete jeden bystrý nápad. Rozprávanie v takomto filme je však náročnejšie,“ hovorí Kuhn s tým, že na dnešnej diskusii sa bude snažiť byť čo najviac úprimný. „Pôjdem so všetkým na trh, ľudia zistia s akými problémami sa potýkame, a tak môžeme opäť spätne poskladať ten proces úspechov aj omylov. A to môže ľudí obohatiť.“
Spolu s Teodorom Kuhnom sa návštevníkom podujatia predstaví poľský režisér Piotr Domalewski s prípadovou štúdiou jeho filmu Tichá noc a maďarský režisér Mihály Schwechtje s prípadovou štúdiou jeho filmu Nebezpečné city.
Lucia Čížová
Podujatie Inspirational Days sa koná:
17. a 18. júna
Kulturpark 2 JOJ Cinema