Slovenská sezóna bude na Art Film Feste bohatá, odpremiéruje šesť noviniek

Divácky najnavštevovanejšie aj kritikou najpozitívnejšie prijaté domáce snímky prinesie na plátna blížiaci sa Art Film Fest, ktorý sa uskutoční od 21. do 26.  júna v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne. Priaznivci domácej kinematografie sa môžu opäť tešiť na sekciu Slovenská sezóna, ktorá predstaví najnovšie domáce celovečerné, stredometrážne aj krátke filmy.

Vo svetovej premiére budú môcť diváci na Art Film Feste zhliadnuť medzinárodný krátky hraný film Tanec tigra slovenského režiséra a scenáristu Martina Repku, ktorý sa nechal inšpirovať poviedkou indického spisovateľa Ashokamitrana. Výnimočný film vznikol v slovensko-indicko-rakúskej koprodukcii a je poctou juhoindickému filmovému svetu – Kolywoodu.

Art Film Fest odpremiéruje spolu až šesť slovenských noviniek. Návštevníci si budú môcť vychutnať aj – na Slovensku nezvyčajný žáner – horor. V krátkom filme Good Night režiséra Petra Czikraia si zahrali známe herecké tváre ako Marko Igonda, Zuzana Šulajová či Gabriela Marcinková a Alexander Bárta.

Art Film Fest uvedie v premiére aj dlhometrážny film Štvorec v kruhu režiséra Ľubomíra Štecka, absolventský hraný film Zoltán, dobrý človek mladého režiséra
Csabu Molnára, stredometrážny dokument Banícky chlebíček Romana Fábiana a krátky komediálny mystifikačný dokumentárny portrét Homo ciris Jany Minárikovej.

„Keďže filmy zaradené do Slovenskej sezóny majú rok výroby 2013 nevypovedajú ani tak o tom, aký bol uplynulý rok v našom filme, ale skôr naznačujú, aký by mohol byť ten súčasný. A ten sa začal mimoriadne dobre,“ povedal zostavovateľ sekcie Miroslav Ulman.  

Na festivalové plátna sa dostane aj divácky najúspešnejší slovenský film roku 2013 – vzťahová dráma Miluj ma alebo odíď režisérky Mariany Čengel Solčanskej o tínedžerke, ktorá sa zamiluje do svojho nevlastného otca a zvádza ho sexuálnymi provokáciami.

Vo výbere nebude chýbať ani najnavštevovanejší dokumentárny film roka – Kauza Cervanová režiséra Roberta Kirchhoffa, ktorá odhaľuje šokujúce zákulisie najdlhšieho a najtraumatickejšieho prípadu v dejinách slovenskej justície.

Návštevníci budú môcť vzhliadnuť aj poviedkový film Ďakujem, dobre mladého režiséra Mátyása Priklera o každodennom živote rodiny na pozadí súčasnej hospodárskej krízy, ktorá vstupuje do životov postáv a odhaľuje ich pokrivené vzťahy. Snímka získala medzinárodný záujem, svetovú premiéru mala na Medzinárodnom filmovom festivale v Rotterdame.

„Uvádzanie slovenských filmov na Art Film Feste je pre publikum výnimočné najmä preto, lebo jedine na festivalovej projekcii majú možnosť stretnúť svojich obľúbených hercov alebo tvorcov osobne a po projekcii s nimi viesť dialóg a podeliť sa s nimi o svoje bezprostredné zážitky,“ vysvetlil Ulman.

Art Film Fest ponúkne v Slovenskej sezóne špeciál premiéru bloku hraných, dokumentárnych i animovaných filmov nazvaných spoločne Kobylka z dielní súčasných študentov a nedávnych absolventov Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení. Sedem vybratých diel ponúka hru so žánrom, autenticitu, zábavu, mystifikáciu aj pestré témy. Autori v nich približujú, čo intenzívne hýbe svetom mladých ľudí.
 
Art Film Fest si v rámci sekcie Slovenská sezóna špeciál pripomenie 50. výročie vzniku Slovenského filmového ústavu a uvedie tri filmy zo zlatého fondu slovenského filmu – Pieseň o sivom holubovi Stanislava Barabáša z roku 1961, 322 Dušana Hanáka z roku 1969 a Sedím na konári a je mi dobre Juraja Jakubiska z roku 1989. A to v svetovej premiére z reštaurovaných kópií na DCP nosičoch.

Partner sekcie Slovenská sezóna: Zlatý Bažant

______________________________________________________________
Art Film Fest 2013 – 21. Medzinárodný filmový festival Trenčianske Teplice/Trenčín
Festival sa koná pod záštitou predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica.
Organizátori: ART FILM, n.o., FORZA, a.s.
Spoluorganizátori: Mesto Trenčianske Teplice, Mesto Trenčín, Kúpele Trenčianske Teplice
Festival finančne podporil: Audiovizuálny fond

Generálny reklamný partner: KOOPERATIVA poisťovňa, Vienna Insurance Group
Partner projektu: TIPOS
Hlavní reklamní partneri: Dr. Max, SYNOT TIP, TEMPEST, SLOVNAFT, AquaCity Poprad
Oficiálny prepravca: Hyundai
Logistický partner: DHL
Cinepass pre študentov len za 5 EUR prináša: Prvá stavebná sporiteľňa
Reklamní partneri: PPC Power, Slovak Telekom, AVI Studio, Barzzuz, cestovná kancelária Hydrotour
Oficiálni dodávatelia: značka Moët, ad one, euro Print Hall, Zlatý Bažant, Dendra
Hlavní mediálni partneri: Rozhlas a televízia Slovenska, Rádio FM, Pravda
Mediálni partneri: Film Europe Channel, Central Europe Television, Rádio Europa 2, zoznam.sk, rozhovory.sk, Eurotelevízia, Pardon, OK!, Kam do mesta, Slovak Lines, GONG SK, SITA tlačová agentúra, BigMedia, moviemania.sk,filmneweurope.com
Partneri: Európska komisia – zastúpenie na Slovensku, Slovenský filmový ústav,Slovenská agentúra pre cestovný ruch, Česká centrála cestovného ruchu, Character – Film Development Association, Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave, Talianske veľvyslanectvo v Bratislave, Veľvyslanectvo Španielskeho kráľovstva, Švédske veľvyslanectvo vo Viedni, Veľvyslanectvo Fínska v Bratislave,Veľvyslanectvo Islámskej republiky Afghanistan v Prahe, Považský cukor, Europe´s Finest